Nejnovější

26.02.2015

Paul Harding - Enon

Stejně jako ve své Pulitzerovou cenou oceněné prvotině „Tuláci“ (Odeon, 2011), i ve druhém románu „Enon“ (orig. Enon, 2013) nás americký spisovatel Paul Harding (*1967) do příběhu pozve skrze smrt. V „Tulácích“ větou: „Osm dní před svou smrtí začal George Washington Crosby blouznit“, v „Enonu“ tak trochu trpkým vyznáním: „Většina mužů v naší rodině po sobě zanechává vdovy a sirotky. Já jsem výjimka. Mou jedinou dceru Kate porazilo auto, když jela loni v září jednou odpoledne na kole z pláže. Bylo jí třináct.“ Tak začíná svoji zpověď náš hrdina, Charles Crosby, takový outsider z malého městečka Enon.

26.02.2015

Stephen King - Pan Mercedes

Kultovních knih jsou na světě stovky, stačí nahlédnout do titulu „1001 knih, které musíte přečíst, než zemřete“, ale kultovních autorů je v celé historii literatury podstatně méně. Mezi ně bezesporu patří americký spisovatel Stephen King (*1947). Stačí na knihu napsat jen jeho jméno, a čtenářský i obchodní úspěch je zaručený. A myslím, že většinou oprávněně.

26.02.2015

Anne Holtová - Smrt démona

Norsko a jeho Úřad na ochranu dětí, v posledních měsících u nás značně probírané téma i v těch nejvyšších politických kruzích. A objevuje se i v dalším detektivním románu norské autorky Anne Holtové „Smrt démona“, jež je třetím titulem z její série s inspektorkou Hanne Wilhelmsenovou v hlavní roli.

26.02.2015

Weidermann Volker - Ostende 1936 - Léto přátelství

„Stefan Zweig v létě 1936. Velkými okny vyhlíží na moře a se směsicí dojetí, plachosti a radosti přemítá o společenství uprchlíků, k němuž se zanedlouho zase připojí. Až donedávna byl jeho život nepřetržitým, velmi obdivovaným, velmi záviděným vzestupem. Teď ho přepadl strach…“ Těmito slovy z první kapitoly lze charakterizovat knihu německého spisovatele a literární kritik Wolkera Weidermanna (*1969), jež v jeho prozatímní literární kariéře měla největší úspěch, kniha s poněkud dlouhým názvem „Ostende. 1936 - léto jednoho přátelství“ vydanou v roce 2014.

Fangirl
24.02.2015

Fangirl

Nepatřím k tomu druhu lidí, co si okamžitě získají pozornost, jakmile vejdou do místnosti, nebo co jsou jednoduše oblíbení a vyhledávaní, aniž by se o to vůbec snažili. Jsem ten typ, co se v pátek večer zavře doma s knížkou.

Můj malý bezpečný svět
24.02.2015

Můj malý bezpečný svět

Cath má vlastně asi tak pět tisíc obdivovatelů, dalo by se říct přátel. Ba možná i víc. Nikoho z nich nikdy nepotkala osobně. Ale to jí nevadí. Tisícovky lidí čekají den co den na další kapitolu jejích příběhů. A ona nezklame, píše a píše.

23.02.2015

Helen Douglasová: Eden

Čtivý příběh, který neurazí. Kniha patřící do kategorie Young Adult zamotává čtenáře do životů mladých středoškoláků, kteří žijí ve smyšleném městečku Perran. Jejich život je hodně podobný životu samotné autorky – tzn. život na pláži, flákání, párty, chození do nedaleké pasáže. Nikomu nic neschází. V jejich životě má dojít ke zlomu zvanému maturita a s ní i spojené veškeré radovánky. To však autorka až tak neřeší, spíš se zabývá vztahy mezi kamarády.

23.02.2015

Ursula Poznanski: Pět

Ursula Poznanski se pro mě stala synonymem čtivě napsaných příběhů. Je jedno, jestli mě zrovna nechává nakouknout do školy, kterou ovládá velmi návyková hra, a nebo se s ní vypravím doprostřed lesů na středověký larp, vždy skončím s otevřenou pusou, uchvácená příběhem. Proto se není čemu divit, že jsem si nenechala ujít ani její novinku Pět...

20.02.2015

Nebojím se ničeho

Kdysi po šesti týdnech uprchl ze studií fyziky a oddal se literatuře. Do první knihy se zakousl však až v pozdním věku a nepovolil. Psal pět let a úsilí se vyplatilo, Bonita Avenue vyvolala u čtenářů nadšení. Ti čeští si teď mohou ověřit, nakolik oprávněně. Nizozemského spisovatele Petera Buwaldu zaujalo, že poprvé v historii vědí vnuci o ledasčem včetně sexu víc než jejich dědové, a postavil na tom svůj příběh vzestupu a krutého pádu Siema Sigeria, skvělého matematika, rektora, ministra školství. O tom, jak kniha vznikala, vyprávěl při své nedávné návštěvě Prahy.

20.02.2015

Recenze – Nerozumím vlastní smrti

Každá doba přináší nějakou změnu, jež může být vyjádřena prostřednictvím mnoha podob. Část nové generace nehodlá akceptovat zákony a odpovědnost za sebe sama před ostatními, jež řídí celou společnost. Rádi by se odlišovali a šli proti proudu. Tedy alespoň někteří z nich.