Nejnovější

Doupě
25.03.2019

Recenze: Jakuba Katalpa - Doupě

Důchodkyně Květa se po smrti nemocného manžela nemá o koho starat a připadá si neužitečná. Stará Vietnamka Anh vypomáhá dceři ve večerce a potýká se s jazykovou, kulturní a generační bariérou. Američanka japonského původu Akiko umírá na rakovinu a její racionálně založený manžel zjišťuje, že u téhle krize exaktní přístup nepomůže. Životy všech tří spojuje jediné ohnisko - Praha.

Dědina
08.03.2019

Recenze: Petra Dvořáková - Dědina

Malá vesnice, malí lidé a jejich malé hříchy. Dekonstrukce idealizovaného venkovského života je pro spisovatele oblíbeným tématem, především proto, že jednostranná kritika je na řemeslné zvládnutí poměrně snadná. Vžít se do zdánlivě všedních životů obyvatel vsi a podat je bez příkras, ale i bez přezíravého pohrdání, to už je těžší – a Petra Dvořáková to v Dědině zvládá bravurně.

Raději zešílet v divočině
04.03.2019

Setkání s šumavskými samotáři

Srdečně vás zveme na autorské čtení publicisty Aleše Palána, spojené s projekcí fotografií Jana Šibíka. Jejich společné dílo Raději zešílet v divočině se i rok po vydání drží v žebříčku bestsellerů, přestože jsou jeho "protagonisty" lidé v dobrovolném vyhnanství v srdci hor.

Karl May
25.02.2019

Gratulujeme k narozeninám - konec února 2019

Na konci února by oslavil své narozeniny mimo jiné i autor slavného Vinnetoua! V naší pravidelné rubrice přinášíme jeho pohnutý osud.

Dobrodružství Jeronýma Moucherota
11.02.2019

Recenze: Francois Boucq - Dobrodružství Jeronýma Moucherota

Čas od času se vám dostane do rukou kniha, která ve vás vzbuzuje otázky. To je, samozřejmě, v pořádku. Pokud se ovšem nejedná o otázky jedno- až dvouslabičné. Jako třeba - kdo, jak, a hlavně, proboha, proč? Anotace slibuje psycho ve stylu Lynchových filmů nebo komiksů Maxe Anderssona, troufám si však tvrdit, že veselý surrealistický anarchismus Jeronýma Moucherota občas zachází ještě o kus dál.

Miroslav Zikmund
06.02.2019

Gratulujeme k narozeninám - začátek února 2019

Tentokrát blahopřejeme hned několika ikonám světové i české literatury - a k neuvěřitelným 100 letům gratulujeme slavnému českému cestovateli (a autorovi mnoha cestopisů). Tušíte už, o koho jde?

Cesty se rozcházejí
28.01.2019

Čtenářská recenze: Veronica Roth - Cesty se rozcházejí

Po událostech, které se odehrály v aréně na konci prvního dílu Čar života, jsou Cyra a Akos na útěku. Spolu se svými přáteli Isae a Cisi se v povstaleckém letounu snaží uprchnout pronásledovatelům. Jenže rozdílné názory posádky se vyostřují, a tak dochází k rozdělení na dva tábory. Cyra s Akosem směřují na co nejvzdálenější místo, kde by mohli být aspoň na chvíli v bezpečí, zatímco druhá půlka posádky má úplně jiný – a velmi nebezpečný – cíl.

Tomáš Sedláček
17.01.2019

Gratulujeme k narozeninám - konec ledna 2019

Stejně jako každé dva týdny, i dnes blahopřejeme oslavencům z řad spisovatelů, literátů a vypravěčů!

Houbařka
16.01.2019

Recenze: Viktorie Hanišová - Houbařka

Když se vám jediným útočištěm stane polorozpadlá chata na Šumavě a nejlepšími společníky slizké plodnice hub, možná by bylo snazší se neradostné minulosti postavit čelem...

Život, na který metr nestačí
08.01.2019

Recenze: Karolína Mikšíková - Život, na který metr nestačí

Odstartovala to nejspíš Marie Doležalová svou knížkou Kafe a cigárko. Svěží a vtipné články přejaté z blogu mladé herečky zabodovaly u čtenářů i kritiků, nejen chytlavým obsahem, ale i unikátní grafickou podobou. Od té doby se s knižním vydáváním blogů doslova roztrhl pytel, na této vlně se veze i Život, na který metr nestačí, který nabízí exkurzi do krás a strastí venkovského žití. Hlavní otázkou zůstává - vydá sbírka blogů na knihu?