Nejnovější

14.10.2013

John Irving a fascinace proměnlivým pohlavím

„Můj milý hochu, nepřisuzuj mi žádnou nálepku – nezařazuj mě do žádné kategorie dřív, než mě poznáš.“ Tuhle větu řekne hlavnímu hrdinovi Williamovi posledního románu Johna Irvinga V jedné osobě knihovnice, která ho naučí o toleranci vůči různým sexuálním odlišnostem víc než kdokoli jiný. Williamovi se podobné motto bude hodit. Je začátek 60. let na malém americkém městě a chlapec odhaluje, že ho přitahují jak holky, tak kluci. S hrdinou procházíme dekády spojené s odlišnými společenskými náladami k lesbicko-gay-bisexuální-transgenderové komunitě.

Veletrh ve Frankfurtu: Ztracená mezi řádky
14.10.2013

Veletrh ve Frankfurtu: Ztracená mezi řádky

Jela jsem autem se třemi redaktory. Zatímco dva členové posádky si vzadu ještě připravovali všechny podklady ke schůzkám se zahraničními nakladatelstvími, prohodila jsem pár slov s řidičem výpravy, panem Jindřichem Jůzlem z Odeonu.

14.10.2013

Přesně po roce vychází poslední díl Murakamiho kultovní trilogie!

Přesně po roce 26. října 2013 vychází v nákladu 20 tisíc výtisků čtenáři dychtivě očekávaný poslední díl Murakamiho kultovní trilogie 1Q84. 9 Murakamiho knih v češtině = 230 tisíc prodaných výtisků. Nakladatelství Euromedia Group – Odeon uvedlo japonského spisovatele Harukiho Murakamiho na český trh v listopadu 2002. Překladu románu Norské dřevo z japonštiny se tehdy ujal mladý japanolog Tomáš Jurkovič (nar. 1976).

11.10.2013

Sourozenecká melancholie

Per Petterson ve své próze dokládá, že i nijak výjimečný osud je jedinečný. Norský spisovatel Per Petterson není u nás tak známý jako Jostein Gaarder nebo řada norských autorů detektivek, v jejichž čele stojí Jo Nesbo. A román Na Sibiř (Til Sibir) na tom zřejmě nic moc nezmění. Ne že by byl špatný, jen je příliš nenápadný. Po vydání v roce 1996 byl nominován na Nordic Council’s Literature Prize, ocenění se však dostalo až následujícím Pettersonovým knihám, především románu Jít krást koně (Ut og stjale hester, 2003), který byl před šesti lety přeložen také do češtiny.

11.10.2013

Srdceryvně

Stylově cudné, ovšem emocemi přetékající povídky. Co může být smutnějšího než smrt nejdůležitějšího člověka vašeho života, než zrada, než přestat být milován, než když přestanete milovat? Co může být silnějšího než radost lásky, než narození dítěte, než šťastný život mezi přáteli? Co může být zoufalejšího než žít vedle člověka a zároveň si tvořit vlastní vnitřní svět, než chtít spáchat sebevraždu, než už od života nic nechtít? A jak se jmenuje pocit nebo situace, v níž se na sebe ve stejném momentě, bez jakýchkoli rezerv, současně vrství radost i nejhlubší smutek, beznaděj i vykoupení, naplnění a prázdnota? Těžko říci, ale v těchto všech smutcích, radostech, zoufalostech a krutých paradoxech se občas odehrává náš život — i třináct krátkých povídek Terezy Boučkové.

Křest audioknih NORSKÉ DŘEVO a ŠÍLENĚ SMUTNÉ POVÍDKY - 15. října 2013
11.10.2013

Křest audioknih NORSKÉ DŘEVO a ŠÍLENĚ SMUTNÉ POVÍDKY - 15. října 2013

Křest audioknih NORSKÉ DŘEVO a ŠÍLENĚ SMUTNÉ POVÍDKY za účasti TEREZY BOUČKOVÉ a KLÁRY ISSOVÉ - proběhl v úterý 15. října od 17 hodin v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí. Pořadatelé: Euromedia Group - Odeon a One Hot Book.

Božena Němcová - Babička
10.10.2013

Božena Němcová - Babička

I když Babička patří k takzvané povinné školní četbě, rozhodně to není přežité, suchopárné dílo, jež je prostě nutno přetrpět, naopak - získala si takovou oblibu mezi čtenáři, že vyšla už tolikrát, že to lze jen těžko spočítat. Některá vydání mají mezi sběrateli velice vysoký kurz a mnohdy knihu ilustrovali skutečně význační umělci (Jmenujme za všechny alespoň Adolfa Kašpara) a svými líbeznými obrázky doprovodili laskavý text jedné z nejkrásnějších knih české klasické literatury.

Bridget Jonesová je vdova. O třetí díl se vydavatelé perou
10.10.2013

Bridget Jonesová je vdova. O třetí díl se vydavatelé perou

V pokračování populární série Helen Fieldingové je Bridget Jonesové jedenapadesát let a má dvě děti. V Británii kniha právě vychází, kdo ji vydá v češtině, to se ještě neví. V dražbě se o ni přetahuje devět nakladatelských domů.

07.10.2013

Výběr z nových knih

Ne nadarmo je izraelský prozaik Amos Oz v posledních letech horkým kandidátem na Nobelovu cenu za literaturu. Ve svých Scénách z venkovského života předkládá tak výstižný obraz izraelského venkova a lidské samoty a odcizení bez ohledu na hranice státu, že čtenáře až mrazí. Povídky z vesnice Tel Ila jsou provázané jednotou místa i času, hlavní hrdinové se vzájemně znají, ale každá se točí kolem jiného z nich. Na pár řádcích dokáže Oz popsat postavu nesmírně plasticky, kostnatá příkrá lékařka, záštiplný stařec Kedem, vdova po spisovateli, který strávil život psaním o holokaustu, manželé, v jejichž vztahu převládá směsice zdvořilosti a potlačované netrpělivosti. A pak je tu závěrečná povídka nazvaná Kdesi daleko v jiné době, která vrhá na celý soubor nové a znepokojivé světlo. Krátké, intenzivní čtení, které se člověka hluboce dotkne. Překlad Lenka Bukovská. Paseka, 128 stran.

Za vším vězí jen jedno. Sex.
07.10.2013

Za vším vězí jen jedno. Sex.

Vánice. Čtyři násilně zaplněné hroby a jeden čerstvý, zatím neobsazen. „Opuštěný“ srub v horách. Nehoda, která spojí nevinnost a krutost v jedno… Tím to ale nekončí. Na každém kroku vás prostě něčím novým a nečekaným zaskočí a překvapí americká autorka Sandra Brown, a to nejen v dnes představovaném románu, Mrazivý chlad.