Nejnovější

18.09.2013

Kay Schubachová: Naprostý cizinec

Kdo je vlastně skutečným cizincem? Pro většinu z nás jsou to lidé, které denně míjíme v obchodech, na ulici … Bezejmenné tváře, které pravděpodobně už podruhé nepotkáme. Jsou ale i ti, kteří s takovým cizincem sdílí svůj život. Večer vedle něj uléhají, ráno vstávají a někdy je pojí identické prsteny na ruce. Součástí této zdánlivé každodenní idyly jsou však i facky, bití, urážky, pronásledování, šikanování… Za zavřenými dveřmi domova se odehrává spousta dramat.

18.09.2013

Haruki Murakami běhá, aby mohl psát

Všichni skončí jako já, říkám si pokaždé, když obouvám tenisky a vyrážím do parku, abych protáhla tělo. Prostě hodiny strávené u počítače si vyberou daň v podobě bolestí páteře, rukou a kdoví čeho ještě. A vám nezbude nic jiného, než se začít hýbat. Své o tom ví třeba i světoznámý spisovatel Haruki Murakami (např. Norské dřevo nebo Kafka na pobřeží). Už pětadvacet let běhá každý den deset kilometrů a jednou za rok si střihne i maraton.

Vítězka získala 100 000!
17.09.2013

Vítězka získala 100 000!

Knižní klub vyhlašuje každoročně literární soutěž, do které může poslat svůj rukopis opravdu každý - profesionál i amatér. A nejednou už se opravdu stalo, že soutěž vyhrál někdo, kdo napsal svou první knihu v životě. Odměnou vítězi je nejen finanční ale - což ho asi potěší nejvíc - i vydání jeho rukopisu knižně. To je přímo uvedeno v pravidlech soutěže. O vítězi literární soutěže přitom rozhoduje odborná porota složená z literárních kritiků, známých spisovatelů i nakladatelů. V letošním 18. ročníku Literární ceny Knižního klubu ji tvořili tři autoři - filmová kritička a spisovatelka Tereza Brdečková a dva mladí prozaici Pavel Brycz a Petra Soukupová, literární kritik a historik Pavel Janáček a za Svaz českých knihkupců a nakladatelů Jiří Seidl.

17.09.2013

Brutální svědectví bez nároku na happy end

Pravdivý příběh Útěk z tábora 14 stojí za to znát. Nejde totiž o svědectví ojedinělé, nýbrž jediné. Ústřední postavou je Sin Tong-hjok, zrozený ze „sexu za odměnu“ dvou politických vězňů v jednom z největších koncentračních táborů v Severní Koreji. Narodil se jako otrok bez vyhlídky na přežití třicetin. Shodou neuvěřitelných náhod se mu ale podařilo dostat až do svobodného světa a stát se mezi severokorejskými uprchlíky svým způsobem celebritou.

17.09.2013

Kajínek i vražednice Hilda mají ke krimiseriálům daleko

Třináct velkých kriminálních příběhů v jedné knize. Jmenuje se Od Babinského po Kájínka a napsala ji Denisa Prošková. Nejde o skandály ani o romantizování vrahů. Spíš o soucit s oběťmi a úctu ke kriminalistům. „Podstatné není jen chování kriminálníků, ale i veřejnosti. Třeba v případě krásné Hildegardy: byla těhotná, nechala zavraždit svého manžela, zvedla se proti ní vlna odporu. Pak dostala právníka, který její příběh náležitě podal, a ti samí lidé, kteří pro ni žádali trest smrti, plakali a nabízeli, že její dítě vychovají, než ji pustí z vězení,“ říká Prošková.

Jennifer Probstová: Manželská smlouva
16.09.2013

Jennifer Probstová: Manželská smlouva

Klišé příběh jako vystřižený z jedné z Harlequinek, ale podán svěžím a humorným stylem navíc se spoustou vášně.

Čím bys chtěl být, až vyrosteš? Člověkem.
16.09.2013

Čím bys chtěl být, až vyrosteš? Člověkem.

Dojemně drsný příběh odehrávající se po Korejské válce nás přivádí do života Franka Moneyho, který se vrací zpět z fronty domů. Kde je vlastně jeho domov? Je schopný přijít jen tak do svého rodiště a říci všem přítomným: „Tak jsem tady, mami a tati.“ To určitě ne. Jeho duše, mysl, ale i tělo jsou rozpolcené.

Stefan Bachmann: Děti víl
16.09.2013

Stefan Bachmann: Děti víl

Jaký by byl život vedle nadpřirozených bytostí, které se z ničeho nic objevili vedle vás? Stefan Bachmann zavádí čtenáře do světa plného víl, kouzel, nadpřirozených bytostí a intrik, kde i zdánlivě bezvýznamný "podvrženec" (dítě člověka a víly) může mít daleko větší význam, než se může zdát.

R. J. Palaci: (Ne)obyčejný kluk
16.09.2013

R. J. Palaci: (Ne)obyčejný kluk

Auggie je úžasný, vtipný kluk, který ujíždí na Hvězdných válkách a miluje svého psa. Ve všem co dělá a co má rád, se cítí být obyčejným, ale ostatní ho tak neberou. Od narození totiž trpí nemocí, která se projevila na jeho obličeji. Nejen proto, ale i kvůli spoustě operací, které musel prodělat, nikdy nechodil do školy. Zvykl si na život pod ochrannými křídly rodičů a své sestry. Nyní však nadešel čas, aby nastoupil do páté třídy a začal žít jako skutečně obyčejný kluk.

Andrew Miller: Čistý
16.09.2013

Andrew Miller: Čistý

Barrate jako začínající inženýr není nijak přehnaně ambiciózní, ale tato zakázka od pana ministra ho stejně překvapí. Vyčistit hřbitov? Ano. Píše se rok 1785, v srdci Paříže se rozkládá prastarý, už nepoužívaný hřbitov Neviňátek, překáží a zamořuje vzduch. Je nutno vykopat hroby a přemístit ostatky. Srovnat se zemí kostel. Vrátit místu život.