Nejnovější

Spisovatelka získala cenu. Za Druhý život
10.09.2013

Spisovatelka získala cenu. Za Druhý život

Poslala rukopis do soutěže a podařilo se. Za svou knihu s názvem Druhý život Marýny G. získala devětačtyřicetiletá spisovatelka Vladimíra Klimecká z Vacenovic literární cenu, kterou Knižní klub uděluje už osmnáct let. „Je to vlastně rodinná sága a má trochu i historický nádech. Příběh pojednává o životě čtyř žen z jednoho rodu. Začíná na přelomu devatenáctého a dvacátého století a pokračuje až do současnosti,“ popisuje knižní dílo vacenovická spisovatelka.

Tvou duši a tvůj život
10.09.2013

Tvou duši a tvůj život

„Měl byste vidět můj dům v Paříži. Je jako muzeum, naplněný věcmi, které jsem během mnoha, mnoha let nasbírala. Nechcete tam zajet?“ Tón jejího hlasu je líbezný a hřejivý jako likér a to pozvání je fascinující. Luke by rád věděl, jestli dívka mluví pravdu. Komu by se nechtělo jet do Paříže a bydlet v čarovném domě.

09.09.2013

Danielle Steel: Zásah osudu

Nemoc je vesmír, který vůbec netoužím poznávat. Slova hrdinky z románu Zásah osudu od Danielle Steel, která mi svou jednoduchou pravdou utkvěla v hlavě. Kdo z nás by chtěl, aby k němu domů, nezvána a neohlášena, vtrhla na návštěvu zhoubná nemoc. A pro sebe, jako rozpínavý host, sebrala budoucnost, nechala jen minulost a nejasnou přítomnost.

09.09.2013

Jaké novinky najdete na pultech knihkupců?

Začíná škola, končí dovolené, začínají dlouhé letní večery…

Je čas zabít manželku
09.09.2013

Je čas zabít manželku

Jedna ze všedních myšlenek, která asi nejednou napadla každého muže ve svazku manželském. Nemluvě někdy o našich drahých polovičkách, kteří by se nás rádi také zbavili. Jenže o takovém činu nikdy moc neuvažoval novinář Nic Dunne, který má právě dnes se svoji manželkou Amy oslavit páté výročí svatby.

09.09.2013

Muži tvoří velké dějiny, ženy v nich musejí žít

Zprvu to byl jen nenápadný koníček. Vladimíra Klimecká po nocích psala a doma, až na dceru, nevěděli co. Hned její druhá knížka, nazvaná Druhý život Marýny G. – ale letos zabodovala. Zvítězila v Literární ceně Knižního klubu. A autorka, která jinak pracuje ve státní správě, teď cítí, že má životní příležitost.

09.09.2013

Chirurgovo svědectví z onoho světa

Není to fiktivní literární příběh, ale popsaný osud neurochirurga Ebena Alexandra, který patnáct let pracuje jako docent na Harvard Medical School. Má manželku, dvě děti a ve věku padesáti čtyř let se mu „to“ stalo. Onemocněl specifickým zánětem mozkových blan a ocitl se v kómatu. Právě jako odborník znající taje mozku, o kterém napsal stovky článků a vystoupil na dvou stovkách konferencí po celém světě, se dostal do situace, kterou nikdy nepředpokládal. S odstupem času, když nemoc pominula a on mohl rekapitulovat své zážitky a pocity, se rozhodl vydat svědectví.

09.09.2013

Nový Irvingův román je o bisexuálech. Velebí toleranci i Shakespeara

Poslední Irvingův opus V jedné osobě je nazvaný podle verše ze Shakespearova Richarda II., jenž celý zní: "V jedné osobě hraji mnoho rolí, s žádnou z nich ale nejsem spokojen." Hned v začátku tím autor naráží na největší problém hlavního hrdiny Williama Abbota, na jeho bisexualitu. Už jako malého chlapce ho fascinuje jak spolužák, tak knihovnice slečna Frostová. Mimochodem víc, než je u Irvinga obvyklé s ohledem na zvolené téma, je kniha o sexu. První erekce přijde už na sedmé straně, ve většině případů však nejde o zbytečné libování si v sexuálních scénách. V jedné osobě je prostě román o problémech se sexuální orientací. Sedmdesátiletý autor přiznal, že hlavní motivací pro napsání byl jeho syn - gay. Asi proto je vše, co se týká i největších tělesných "špinavostí", popsáno s laskavým podtónem. A s humorem. Je to paradoxně jedna z nejvtipnějších Irvingových knih.

Užívej si dne a vydej se za sluncem!
06.09.2013

Užívej si dne a vydej se za sluncem!

Jak rád by i Auggie Pullman zažíval bezstarostné chvíle někde venku, aniž by se okolí od něj neodvracelo. Chtěl by být normální. Ale co je vlastně být normální? Vypadat krásně, být chytrý, nezlobit…? On přeci nezná nic jiného, než svůj hrozný obličej, na který se neumí dívat snad ani on sám. Je si vědom těch nedostatků, ale nic s nimi nezmůže.

06.09.2013

Börjlindovi Cilla & Rolf – Skočný příliv

Mám ráda severské detektivky, přečetla jsem jich spoustu a můžu prohlásit, že Skočný příliv může směle konkurovat knihám Jo Nesba. Je to počtení svižné (byť syrové a nic není přikrášleno či milosrdně zahaleno), zajímavé jak výběrem postav a zápletkou, ale i prostředím, v němž se hlavní hrdinové pohybují. Už sám název knihy vzbuzuje ve vnitrozemci zvědavost, abyste nemuseli pátrat na Wikipedii, jako jsem hledala já, tak malé vysvětlení: Kolem úplňku a novoluní, v čase, kdy se Slunce, Země a Měsíc nacházejí (téměř) v přímce, se síly Slunce a Měsíce sčítají a rozsah dmutí dosahuje maxima a takový příliv se nazývá skočný.