Nejnovější

Užívej si dne a vydej se za sluncem!
06.09.2013

Užívej si dne a vydej se za sluncem!

Jak rád by i Auggie Pullman zažíval bezstarostné chvíle někde venku, aniž by se okolí od něj neodvracelo. Chtěl by být normální. Ale co je vlastně být normální? Vypadat krásně, být chytrý, nezlobit…? On přeci nezná nic jiného, než svůj hrozný obličej, na který se neumí dívat snad ani on sám. Je si vědom těch nedostatků, ale nic s nimi nezmůže.

06.09.2013

Börjlindovi Cilla & Rolf – Skočný příliv

Mám ráda severské detektivky, přečetla jsem jich spoustu a můžu prohlásit, že Skočný příliv může směle konkurovat knihám Jo Nesba. Je to počtení svižné (byť syrové a nic není přikrášleno či milosrdně zahaleno), zajímavé jak výběrem postav a zápletkou, ale i prostředím, v němž se hlavní hrdinové pohybují. Už sám název knihy vzbuzuje ve vnitrozemci zvědavost, abyste nemuseli pátrat na Wikipedii, jako jsem hledala já, tak malé vysvětlení: Kolem úplňku a novoluní, v čase, kdy se Slunce, Země a Měsíc nacházejí (téměř) v přímce, se síly Slunce a Měsíce sčítají a rozsah dmutí dosahuje maxima a takový příliv se nazývá skočný.

06.09.2013

Po boku. Třiatřicet manželek našich premiérů

Téma „žen ve stínu“ mocných vládců, případně pak těch, které samy pronikly do sféry politiky a zaujaly vlivná místa, je čtenářsky atraktivní a svádí k vytváření barvotiskových obrázků, které by se mohly zařadit do předlouhé řady nevkusných a dobře prodejných dílek o herečkách, zpěvačkách a rozličných hvězdičkách dnešního šoubyznysu. Je vlastně pozoruhodné a šťastné, že tématu se chápou také historikové, kteří jsou schopni kriticky využít existujících pramenů, dobírat se niternějších vrstev poznání a přitom podat příběhy poutavou formou.

Gillian Flynnová: Zmizelá
06.09.2013

Gillian Flynnová: Zmizelá

Amy byla vždycky hodná holčička. Chytrá, krásná, a hodná. Jméno dostala podle hrdinky dětských knížek, které její rodiče začali psát a s velkým úspěchem vydávat ještě dřív, než se jim vysněná dceruška narodila. Úžasná Amy. Vyrostla obklopená bohatstvím, obdivovala ji celá Amerika. Nejlepší dětství, jaké by si člověk mohl přát, ne...?

06.09.2013

Raine Miller - Nahá – aféra Blackstone 1

Osamocená mladá Američanka v Londýně, krásný, bohatý a charismatický Angličan, temná noc, únava – to jsou všechno ingredience úvodní kapitoly románu „Nahá“ z cyklu „Aféra Blackstone“, který obdobně jako proslavené Odstíny šedi náleží do žánru erotických příběhů. Tedy žánru, jenž v současnosti doslova plní regály našich knihkupectví. Stejně jako Meyerová svým „Stmíváním“ spustila doslova čtenářskou mánii spojenou s upíří romantikou, E. L. Jamesová, nejlépe placená autorka letošního roku, podnítila čtenářský zájem o erotickou četbu.

Mikael Niemi - Ďáblík
06.09.2013

Mikael Niemi - Ďáblík

Ze studených severských krajů k nám dorazila kniha švédského spisovatele Mikaela Niemiho „Ďáblík“. Jak už zdrobnělý název trochu naznačuje, jedná se o dětskou knížku, nebo spíše pro mládež, a ne žádnou severskou krimi, jak je v poslední době obvyklé. Přesto s těmi tolik populárními krimi thrillery něco společného má.

Arno Geiger - Starý král ve vyhnanství
06.09.2013

Arno Geiger - Starý král ve vyhnanství

„Jako když člověka vytrhnou ze spánku – najednou nevíte, kde jste, kolem vás krouží věci, země, roky, lidé. Snažíte se orientovat, ale nedaří se vám to. Věci krouží dál, mrtví, živí, vzpomínky, snové výjevy, útržky vět, které vám nic neříkají – a tenhle stav se už po zbytek dne nemění.“

05.09.2013

S Valašskem mám spojené vzpomínky

Rodačka z Horní Bečvy Vladimíra Klimecká zvítězila v prestižní literární soutěži. Valašsko, Vacenovice u Kyjova – Devětačtyřicetiletá Vladimíra Klimecká, rodačka z Horní Bečvy, se stala vítězkou 18. ročníku Literární ceny Knižního klubu 2013. Porota valašskou spisovatelku ocenila prvním místem za román Druhý život Marýny G., ve kterém Klimecká na příběhu čtyř ústředních hrdinek vlastním pohledem mapuje československé dějiny od války přes osvobození, normalizaci až téměř do současnosti. Podle jejích slov je hlavním tématem knihy oslava síly žen a fenoménu ženství

Vítězka 18. ročníku LCKK
05.09.2013

Vítězka 18. ročníku LCKK

3. září se (již tradičně) v Kaiserštejnském paláci na Malostranském náměstí v Praze konalo vyhlášení vítěze už 18. ročníku LCKK. Průvodcem byl (opět tradičně) šarmantní pan Tomáš Hanák a o kulturní část programu se postaralo originální hudební uskupení Jelení loje.

Cena pro Marýnu G.
05.09.2013

Cena pro Marýnu G.

Rovných sto rukopisů se sešlo v 18. ročníku Literární ceny Knižního klubu. Porota, složená z literárních vědců, kritiků, knihkupců a spisovatelů, přiřkla první místo románu Vladimíry Klimecké Druhý život Marýny G., prozaické kronice velké valašské rodiny, napsané výhradně z perspektivy žen. Autorka získala také cenu Literárních novin – roční předplatné našeho listu. Literární cena Knižního klubu je svým způsobem sponzorstvím na poli domácí tvorby. Nakladatelství, které je součástí skupiny Euromedia Group, zaručuje vítězi nejen peněžitou prémii (v posledních ročnících činí 100 tisíc korun), ale také knižní vydání oceněného díla.