Nejnovější

19.01.2012

Stephen King - Nespavost

Hlavního hrdinu poslední dobou provázejí samé problémy. Jedním z nich je nová role vdovce, na kterou si jen nerad musí zvykat. Navíc ho v posledních dnech trápí nespavost a vidiny, o nichž si vůbec není jistý, zda se skutečně jedná pouze o halucinace. Vše se navíc odehrává v městečku Derry, všem čtenářům „kingovek“ známém prostředí, kde se teď shromáždily temné síly, pohlcující jeho obyvatele do smrtícího kolotoče.

19.01.2012

Stieg Larsson - Muži, kteří nenávidí ženy

Není jistě zapotřebí dělat prvnímu dílu Milénia reklamu, těch jste asi během posledních měsíců viděli spousty. Titulem „bestseller“ se tato kniha rozhodně nepyšní nadarmo! Ke koupi této knihy mě přiměly právě ony víc jak kladné ohlasy a recenze. Stiega Larssona jsem coby spisovatele předtím neznala a o trilogii Milénium jsem také neslyšela. Mnohé z čtenářských recenzí a hodnocení mluvily o tom, že prvních padesát až osmdesát stran je poněkud nudných, ale pak děj nabírá rychlý spád. Byla jsem proto taky připravená na pomalejší rozjezd, ale jak jsem později zjistila, vůbec to nebylo zapotřebí. Kniha Muži, kteří nenávidí ženy mě pohltila od samého začátku.

19.01.2012

Jeffery Deaver - Kamenná opice

Kamenná opice je jednou z mnoha knih Jefferyho Deavera, ve kterých vystupuje Lincoln Rhyme se svou kolegyní Amélií Sachsovou, vyšetřovatelé známí i z dalších thrillerů tohoto autora, jako např. Prázdné křeslo nebo Sběratel kostí.

18.01.2012

Muž na laně

Lano, muž, odvaha a událost, která změnila svět. Po jedenáctém září se knihy o dvojčatech a jejich okolí rojily jedna za druhou. Román Columa McCanna Co svět světem stojí inspirovaný samotnými memoáry provazochodce Philippa Petita, který 7. srpna 1974 zkrátka přešel po provazu prostor mezi Twin Towers, je ale jiný. Co svět světem stojí reflektuje mnohem větší kus americké povahy a hodnot než jen ty současné. Dívá se do minulosti, vtahuje do ní čarovně a neobyčejně svižně bez závanu zahnívajícího patosu a přehnaných velkolepých smutečních gest.

16.01.2012

Kluk by byl senzační

Říká, že se cítí skvěle a vůbec mu nevadí, že bude v sedmdesáti letech znovu tátou. Teprve teď má prý pocit, že může dát svému dítěti všechno. Zatímco většina jeho kolegů si nadšeně užívá pokojný život v důchodu, zpěvák Petr Janda (69) je aktivní víc než kdykoli dřív. V hlavě má desítky plánů, které by rád realizoval, zatím ovšem neví, jak se mu to podaří. V květnu na jeho sedmdesáté narozeniny se mu totiž narodí potomek, a tak se kromě Anežky (2,5) bude muset s manželkou Alicí postarat ještě o nové miminko.

16.01.2012

Bible podle Dalího

Jméno slavného španělského surrealisty Salvadora Dalího je bezmála synonymem provokativnosti. Nechat právě jeho ilustrovat bibli zní jako recept na skandál. Ve skutečnosti byl Dalí, přes veškerou svou excentričnost, též oddaným katolíkem a křesťanské náměty jsou v jeho poválečné tvorbě velice časté. Jeho obraz Nejsvětější Trojice se dnes ostatně nachází ve sbírkách Vatikánských muzeí.

16.01.2012

DeLillo byl nominován na prestižní cenu za první sbírku povídek

Renomovaní američtí autoři Don DeLillo, Edith Pearlmanová a Steven Millhauser byli dnes vybráni do užšího výběru kandidátů na cenu pro nejlepší knihu povídek za loňský rok. Prestižní cena Story Prize se uděluje od roku 2004 anglicky psaným povídkám vydaným poprvé v USA.

16.01.2012

Zachraňte holku z ulice

Úspěšná francouzská prozaička Delphine de Vigan se postupně prosazuje i na tuzemské literární scéně. Její druhý, do češtiny přeložený román No a já sleduje dospívající dívku podrobovanou tvrdé zkoušce. Náctileté dívenky nedostávají v románech pro dospělé hlavní roli často, ale zajímavé je, jak rozmanité představy o nich spisovatelé předkládají. Francouzská autorka Delphine de Vigan (1966) se neinspirovala ani Lolitou Vladimira Nabokova, ani třeba Cosette Victora Huga - její hrdinka Lou se ve světě tak trochu ztrácí. Než dokáže to, na co byli dospělí krátcí.

13.01.2012

Zuiker Anthony E., Swierczynski Duane - Level 26: Proroctví temnoty

V dalším digirománu se opět setkáváme s hrdinou prvního dílu – Stevem Darkem, který se po tragické smrti manželky snaží být dobrým otcem jejich malé dcerky. Ale i když už není členem týmu Mimořádů, není schopen přestat „lovit“. A právě v této době se (5 let od smrti Skřípala, jehož Dark zabil) se na scéně objeví další bestiální vrah – tentokrát vraždí své oběti podle tarotových karet.

13.01.2012

David Vann - Ostrov Sukkwan

Nakladatelství Argo nám ve své oceňované ediční řadě AAA představuje další z amerických debutů, který vzbudil značný ohlas jak u literárních kritiků, tak především mezi čtenáři. Jedná se novelu amerického autora Davida Vanna (*1966) „Ostrov Sakkwan“ (orig. Sakkwan Island), která vyšla v roce 2008. V USA je tato novela součástí povídkové sbírky „Legend of a Suicide“, v Evropě ale vychází především samotně, a to i v českém překladu. Sbírka, kterou Vann psal přes deset let, a která následně dalších dvanáct roků čekala na vydavatele, už svým názvem jakoby předurčovala směr a téma – sebevražda (suicide).