Nejnovější

Před 85 lety se narodil spisovatel Arnošt Lustig
21.12.2011

Před 85 lety se narodil spisovatel Arnošt Lustig

Hlavním tématem tvorby spisovatele a novináře Arnošta Lustiga, který se narodil 21. prosince 1926, byl holokaust z pohledu bezbranného jedince. Ve svých příbězích Lustig, jenž jako židovský mladík prošel Terezínem, Osvětimí a Buchenwaldem a život si zachránil útěkem z transportu, popisoval i nejintimnější detaily ze života svých hrdinů, o utrpení vždy hovořil věcně a střízlivě. Všechna životní strádání ale prožíval s humorem, který ho nikdy neopustil.

21.12.2011

Žár je hra

Nakladatelství Odeon se po dvou letech v edici Světová knihovna vrátilo k současné italské próze. Po Osamělosti prvočísel Paola Giordana vychází románový debut Hmatatelný čas sicilského rodáka Giorgia Vasty, v němž se setkáváme s divokou revoluční Itálií sedmdesátých let minulého století.

21.12.2011

Lživá útěšnost technooptimismu

Britský spisovatel Tom McCarthy bývá často označován za nástupce autorů francouzského nového románu. Jeho poslední kniha se stručným názvem C dokazuje, že text o rozvoji technologie může být zároveň humorný i experimentální. Román C (C, 2010) Toma McCarthyho klame textem: pod tradičně klenutým obloukem historické fikce, ve které v dobovém koloritu přelomu 19. a 20. století sledujeme životní osudy Serge Carrefaxe od kolébky k rovu, je zašifrována experimentálně konstruovaná novelistická rozprava nad různými podobami zprostředkovávané komunikace, limitami vědeckého poznání a nad nevyhnutelným selháváním všech nejmodernějších technologií tváří v tvář smrti. Vypravěč přitom ale nezapomíná bavit.

20. prosince ráno zemřela spisovatelka Hana Andronikova
21.12.2011

20. prosince ráno zemřela spisovatelka Hana Andronikova

Ve věku 44 let zemřela spisovatelka Hana Andronikova. Poslední knihu Nebe nemá dno vydala v roce 2010, líčí v ní svůj boj s rakovinou, který nakonec prohrála. ČTK informaci potvrdilo Divadlo Archa, se kterým autorka spolupracovala na několika představeních.

Opravdoví muži jsou ohrožený druh
21.12.2011

Opravdoví muži jsou ohrožený druh

Žádný důchod, papuče a pletací jehlice. Slavná režisérka si ve svých sedmdesáti letech užívá lásku i spoustu práce. Na starosti s věkem ani na předvánoční stres nemá čas.

20.12.2011

Stephen King - Černočerná tma

Blíží se vánoce, a tak se na českém knižním trhu objevují ty nejslavnější literární hvězdy. Mezi nimi nesmí jako každoročně chybět i král literárního hororu, dneska už skutečně kultovní americký autor Stephen King. Nakladatelství Beta nám na letošní vánoční trhy nabídlo jeho novou sbírku „Černočerná tma“

20.12.2011

Lars Kepler - Paganiniho smlouva

Největším knižním hitem loňského podzimu se stal krimi thriller „Hypnotizér“ švédské manželské dvojice Ahndorilových píšících pod pseudonymem Lars Kepler. Prodalo se ho u nás přes padesát tisíc výtisků, což je na poměry české kotliny neuvěřitelné číslo. Po roce se na pultech knihkupectví objevil další titul této skandinávské dvojice, a to „Paganiniho smlouva“ .

19.12.2011

Mitch Albom - Neztrácejte víru

Na počátku byla otázka. „Napíšeš projev na můj pohřeb?“ Nerozumím, odpověděl jsem. „Projev na můj pohřeb,“ zopakoval starý pán. „Až odejdu.“ Jeho oči za brýlemi zamrkaly. Pečlivě udržované vousy měl šedé a stál lehce shrbeně.Umíráte? Zeptal jsem se. „Ještě ne,“ ušklíbl se. Tak proč… „Protože si myslím, že se na to hodíš. A myslím si, že až přijde čas, budeš vědět, co říct.“

19.12.2011

Cena za špatný sex v beletrii 2011

V roce 1993 začal britský časopis Literary Review udělovat Ceny za špatný sex v beletrii. Bývalý editor časopisu Auberon Waugh byl totiž přesvědčený, že vydavatelé nutí autory k tomu, aby do svých knih přidávali sexuální scény jen kvůli tomu, aby se knihy lépe prodávaly. Waugh chtěl udělováním ceny za nejhůř popsaný sex v románu „upozornit na primitivní, nevkusné, často ledabylé užívání zbytečných sexuálních pasáží v moderním románu a eliminovat je“.

Rozhovor s Markem Šindelkou
15.12.2011

Rozhovor s Markem Šindelkou

Soubor osmi povídek a novel známého českého spisovatele, nositele Ceny Jiřího Ortena. Z titulní novely, zarámované oblíbeným sloganem televizního zpravodajství, ční osamělost ve dvou, kdy už si partneři nemají co říci, ale ústa se jim dosud pohybují. Skvěle napsané texty o lásce, sexu, zklamání, bezradnosti.