Nejnovější

15.12.2011

Uknihovavší se

Pozítří se odhalí, kterápak kniha bude letos vyzdvižena v tradiční vánoční anketě novin, jež držíte v rukou. Opět se opakuje pravidelné trauma. Člověk s těžkým srdcem do hlasování vybere tři tituly, jenže těsně po uzávěrce se dostane k publikacím, které by taky rád jmenoval, leč dvanáctá hodina již odbila. Chci se s vámi tedy rozdělit o mé největší čtenářské zážitky roku, což laskavě berte jako tip na dárek pod stromeček v posledních hektických adventních devíti dnech.

15.12.2011

Koncem ledna se v kinech objeví film Černobílý svět

Koncem ledna nabídnou tuzemská kina divákům americký film Černobílý svět, který je příběhem z rasově rozdělené společnosti amerického státu Mississippi v polovině minulého století. Snímek vznikl podle stejnojmenného knižního bestselleru Kathryn Stockettové, který vyšel i česky. Dvouapůlhodinové drama, které natočil režisér Tate Taylor, dnes v Praze novinářům představila distribuční společnost Falcon.

15.12.2011

Ježíškovy trumfy

Zde je pár řádek o dobrých nových knihách – možná poslední takový text, který čtete a) před vánoci, b) před zvýšením DPH na knihy, c) před vypuknutím celosvětové ekonomické krize, zánikem eura a koncem nakupování. Jestli máte někdy vyrazit do knihkšeftu s nabitou šrajtofl í, učiňte tak neprodleně, okamžitě a střelhbitě.

15.12.2011

Telka, Čert a Skříň

Není těžké objevit hlavní inspirační zdroj loňského románu Pokoj původem irské prozaičky Emmy Donoghue. Již po několika stránkách je zjevné, že autorčinu imaginaci povzbudily mediálně důkladně proprané příběhy žen, jako jsou Natascha Kampuschová nebo Elisabeth Fritzlová – tedy těch, jež byly dlouhé roky vězněny a zneužívány. Téma je to věru skvělé, bezbranné oběti dojmou každého. Na autorových bedrech však leží nelehký úkol, totiž zpracovat jejich příběhy bez falešného soucitu a laciné vulgarizace.

15.12.2011

Knížky roku připlují ze zámoří

Každý rok v prosinci je to stejné, hodnotí se, sumarizuje, skládají se účty. A sestavují žebříčky, třeba ty knižní. Které romány, povídky a memoáry byly letos těmi nej? Podle amerických či britských listů je možné se orientovat na českém knižním trhu spíš do budoucna, většina knih se totiž v překladech dostane na naše pulty až za rok či dva. Takže taková rekapitulace těch nejprodávanějších či nejlepších knih vydaných v Británii nebo ve Spojených státech může být zároveň i důvodem k těšení se na nadcházející rok.

12.12.2011

Vrazi? Šílenci? Ne, slavní skladatelé

Peprné historky ze života ctihodných umělců aneb poněkud nekonvenční dějiny vážné hudby představuje zábavná kniha Tajné životy slavných skladatelů texaské novinářky Elizabeth Lundayové.

Autogramiáda ke knize Sláva zlínského sportu - 15.12. v prodejně bux.cz Zlín
12.12.2011

Autogramiáda ke knize Sláva zlínského sportu - 15.12. v prodejně bux.cz Zlín

Na setkání s vámi se těší nejen autoka Yvona Činčová, ale také Daniel Málek - mistr Evropy v plavání a Rostislav Vlach, hokejová legenda a trenér PGS Zlín.

Autogramiáda I. Fabešové prodejna bux.cz - Brno Avion - 14.12.
12.12.2011

Autogramiáda I. Fabešové prodejna bux.cz - Brno Avion - 14.12.

Přijďte na autogramiádu známé a oblíbené cukrářky a moderátorky pořadu Vánoční pečení, Ivety Fabešové. Součástí autogramiády je i ochutnávka cukroví!

Papež dostal českou Bibli, ilustrovanou surrealistou Salvadorem Dalím
09.12.2011

Papež dostal českou Bibli, ilustrovanou surrealistou Salvadorem Dalím

Dalším majitelem surrealistické Bible Dalí se stal papež Benedikt XVI. Převzal ji od generálního ředitele nakladatelství Euromedia Group Andrease Kaulfusse. Předání proběhlo 7. prosince během mše svaté ve Vatikánu.

08.12.2011

Jak se píše zlo

Začal strhujícím románem Dva proti Říši, na který byl sám, aby podle svého vymodeloval figury v kauze atentát na Heydricha. Domyslel v Operaci Bruneval charaktery britských výsadkářů, jejichž úkol měl v roce 1942 jasný cíl: obsadit, rozmontovat a odvézt zpět do Británie německý protiletadlový radar. Byl a nebyl s našimi letci nad Atlantikem, když se německé námořnictvo snažilo prorazit spojeneckou námořní blokádu nazvanou Stonewall. Operace Stonewall je zatím posledním dílem mladého spisovatele Jiřího Šulce. „Chci se ještě chvíli držet historie, máme těch hrdinů opravdu hodně,“ řekl s přesvědčením člověka, který jako by se narodil velmi dávno.