Nejnovější

Ve středu 23. listopadu proběhl křest knihy prezidenta V. Klause Evropská integrace bez iluzí.
25.11.2011

Ve středu 23. listopadu proběhl křest knihy prezidenta V. Klause Evropská integrace bez iluzí.

Křest se konal v Míčovně Pražského hradu.

24.11.2011

„Václav Klaus měl zase pravdu,“ řekl kancléř

„Václav Klaus měl prostě zase pravdu,“ uzavřel hradní kancléř Jiří Weigl svůj výklad o obsahu nové prezidentovy knihy. Ve 150stránkové publikaci nazvané Evropská integrace bez iluzí popisuje své zásadní téma. Kritizuje půl století evropského sjednocování, bujení paternalistického státu blahobytu, kde má každý nárok na vše, což celé vyústilo v dnešní hlubokou krizi. „Dnes nemine týden, aby nedošlo k setkání dvojice Sarkozy -Merkelová, která za nás a bez nás -s ustaranými tvářemi, ale i s profesionálně nacvičenými úsměvy -,řeší‘ budoucnost našeho kontinentu,“ píše prezident o lídrech Francie a Německa. Na slavnostní křest do Míčovny Pražského hradu přišlo mnoho Klausových stoupenců z rozličných prostředí. Například pražský arcibiskup Dominik Duka, poslanec Michal Doktor vystoupivší z ODS, lídr iniciativy D. O. S. T. Ladislav Bátora, zpěvák Ondřej Hejma, člen bankovní rady ČNB Kamil Janáček nebo ekonom Miroslav Ševčík.

24.11.2011

Evropa se ocitla ve slepé uličce, tvrdí prezident Klaus

Evropská integrace se dostala do slepé uličky. Prohlásil to při křtu své nové knihy Evropská integrace bez iluzí prezident Václav Klaus na Pražském hradě. „Dostali jsme se do slepé uličky a zbývá už jen cesta zpět, slepou uličkou žádné vpřed neexistuje,“ řekl Klaus s tím, že je třeba se zbavit „paternalistického státu blahobytu“ a zesílit význam národních států. „Zajímá mě pouze Evropa a my v ní, a ne tolik EU. Zajímá mě, jestli to, co se tam děje, nám prospívá či škodí,“ uvedl Klaus. Evropa je podle něj integrací „násilně unifikována, centralizována, harmonizována, postátňována a ideově zglajchšaltována“. Klaus podotkl, že sám iluze o EU nikdy neměl, takže ani nemá co ztrácet. „Půjde ale o to, aby iluzi začala ztrácet mlčící většina obyčejných lidí, kteří byli evropskou ideologii celá desetiletí sváděni na scestí,“ prohlásil.

24.11.2011

Rob Thurman - Kal Leandros 5 - Mršina

Když ostravské nakladatelství Fantom Print v červnu 2010 vydalo knihu americké autorky Rob Thurmanové „V temnotě“, první díl z cyklu o bratřích Kal a Niko Leandrosových, trefilo se do čtenářského vkusu mnoha fandů fantastiky. Není se tedy čemu divit, že už v říjnu 2011 se na knižních pultech objevilo páté pokračování pod názvem „Mršina“ (orig. Roadkill, 2010).

24.11.2011

Jussi Adler-Olsen - Žena v kleci

Severské krimi thrillery, jenž jsou u českých čtenářů v současnosti tolik oblíbené, ve většině případů reprezentuje švédská literatura. Brněnské nakl. HOST nám titulem „Žena v kleci“ (orig. Kvinden i buret, 2007) nabízí celkem méně známou dánskou literární scénu. Autorem knihy je Jussi Adler-Olsen (*1950), který tímto románem začal sérii kriminálních thrillerů o kodaňském policejním oddělení Q. Do této série patří zatím dva další romány, které by měli vyjít česky příští rok.

24.11.2011

Delphine de Vigan - No a já

Po románech „Bludy z nudy“ od S. Sperlinga a „Axolotl roadkill“ od H. Hegemonnové je kniha „No a já“ dalším titulem z ediční řady Světová knihovna, který nám předkládá značně kritický a možná i drsný pohled na život a myšlení současné evropské mládeže. Tímto románem se francouzská autorka Delphine de Vigan (*1966) velmi kladně zapsala do čtenářského povědomí a sklidila pochvalu i z řad literárních kritiků. Dokládají to nejen ceny Prix des Libraires, Rotary International, či nominace na prestižní Prix Goncourt, ale i filmové zpracování, kterého se tento příběh, vydaný pod názvem „No et moi“ (2007), dočkal v roce 2010.

24.11.2011

Stephen King - Temná půle

Musím říci hned na úvod, že jsem si tuto knihu (ač jsem velkou fanynkou Stephena Kinga) musela přečíst dvakrát, abych jí přišla na chuť. Na první přečtení se mi zdála zbytečně (bezúčelně) surová, ale není to tak, surovost celý příběh koření a dodává mu temnou příchuť.

23.11.2011

Anna Strunecká - Doba jedová

Knížku jsem si koupila kvůli názvu, je trefný, přesný a tak trošku se ho bojím. Chemikálie se na nás valí dnes prakticky ve všem, ve vzduchu, v jídle, v lécích, v kosmetice, v nápojích. Velká část je věnována očkování a jeho možným rizikům.

23.11.2011

Zvládneš to? - Velká kniha - Testy pro předškoláky

Mám doma dva předškoláky, dvojčata, a protože to jsou neposední kluci, je třeba je něčím zabavit. Knížka je přímo nabitá úkoly, které procvičí a shrnují všechny stránky rozvoje a učení dítěte: pozornost, paměť, myšlení, jemnou motoriku, rozvoj řeči, základy čtení a psaní, matematiku a naučí děti vnímat svět kolem nás

23.11.2011

Markéta Hrubešová - Tak vařím já - 120 receptů pro vytížené ženy

Musím říct, že Markéta Hrubešová je pro mne velkou záhadou. Slušná herečka (nejraději ji mám, když hraje ve filmu Sedím na konári a je mi dobre) a k tomu velmi dobrá kuchařka. Knížku bych si asi normálně nekoupila, ale zaujal mne podnázev 125 receptů pro vytížené ženy. Přiznejme si, milé dámy, která má času na zbyt a nebaví jí vařit pořád dokola to samé. Manžel je náročný strávník, ale je fakt, že rád vaří i on, takže vaření pro mne není stresem, ale zábavou, a určitě ho chci překvapit a potěšit nějakým novým receptem.