Nejnovější

28.11.2011

Prostřeno! 2 od Aše po Jablunkov

Druhý díl knihy Prostřeno! od Aše po Jablunkov byl už jistě nesmírně očekáván mnohými nadšenci stejnojmenného televizního pořadu, vysílaného TV Primou. Pro ty, kterým tento pořad nic neříká vysvětlím, že se jedná o gastronomickou soutěž, do které se přihlásí nadšenci pro vaření a amatérští kuchaři, kteří si předem musí zvolit své menu a pokrmy, kterými hodlají pohostit svoje soupeře. Každý týden mezi sebou soupeří nová pětice účastníků. Hodnotí se navzájem a výherce na konci týdne obdrží finanční odměnu.

28.11.2011

Umberto Eco - Kant a ptakopysk

Většina čtenářů si se jménem Umberta Eca v první řadě spojí dílo Jméno růže. Kromě toho, že byl Umberto Eco romanopisec, zabýval se také sémiotikou, literární vědou a středověkou estetikou. Ti znalejší jeho díla ví, že je autorem pro širokou veřejnost nepříliš záživných a odborných spisů. Tento styl tak trochu opouští právě v díle Kant a ptakopysk, přestože má také odborný základ. V tomto díle se Eco vrací k některým tématům, které již řešil ve své Teorii sémiotiky, ovšem s tím rozdílem, že nyní na ně pohlíží z odlišných úhlů.

28.11.2011

Lenka Lanczová - Zadáno pro blížence

Lenka Lanczová už je ve svém žánru zkrátka pojem. Zná ji snad každá dospívající dívka alespoň z doslechu, ale jsem si jistá, že její knihy čtou i holky, které čtení nijak zvlášť nebaví. Lenka Lanczová se totiž perfektně dokáže vžít do pocitů - náctiletých holek a navíc o nich nesmírně poutavě psát! Důkazem o tom je i tato kniha.

25.11.2011

Internet měli už ve starém Řecku

Před dvaceti lety čerstvý absolvent oxfordské univerzity Tom McCarthy (*1969) přijel do Prahy a protloukal se tu následující dva roky. Pozdější spisovatel se naučil trochu česky, pracoval po barech a stal se ozdobou večírků, kde užaslé podnapilé mládeži recitovával Shakespeara. Ve své první knize Men in Space (Muži ve vesmíru) popisuje tuto hektickou porevoluční dobu, kde lze poznat některé postavy pražské kulturní obce. Jako první mu však vyšla novela Reminder (Zbytek) v malém pařížském nakladatelství – příběh o muži, který se snaží zopakovat svoje vzpomínky pomocí najatých herců a kulis, všichni ostatní nakladatelé zprvu odmítli vydat. Reminder však nadchl kritiku a stal se bestsellerem, byl přeložen do čtrnácti jazyků a připravuje se filmová verze. McCarthyho poslední kniha s názvem C byla ve finále loňské Man Booker Prize a v těchto dnech vychází v češtině.

Ve středu 23. listopadu proběhl křest knihy prezidenta V. Klause Evropská integrace bez iluzí.
25.11.2011

Ve středu 23. listopadu proběhl křest knihy prezidenta V. Klause Evropská integrace bez iluzí.

Křest se konal v Míčovně Pražského hradu.

24.11.2011

„Václav Klaus měl zase pravdu,“ řekl kancléř

„Václav Klaus měl prostě zase pravdu,“ uzavřel hradní kancléř Jiří Weigl svůj výklad o obsahu nové prezidentovy knihy. Ve 150stránkové publikaci nazvané Evropská integrace bez iluzí popisuje své zásadní téma. Kritizuje půl století evropského sjednocování, bujení paternalistického státu blahobytu, kde má každý nárok na vše, což celé vyústilo v dnešní hlubokou krizi. „Dnes nemine týden, aby nedošlo k setkání dvojice Sarkozy -Merkelová, která za nás a bez nás -s ustaranými tvářemi, ale i s profesionálně nacvičenými úsměvy -,řeší‘ budoucnost našeho kontinentu,“ píše prezident o lídrech Francie a Německa. Na slavnostní křest do Míčovny Pražského hradu přišlo mnoho Klausových stoupenců z rozličných prostředí. Například pražský arcibiskup Dominik Duka, poslanec Michal Doktor vystoupivší z ODS, lídr iniciativy D. O. S. T. Ladislav Bátora, zpěvák Ondřej Hejma, člen bankovní rady ČNB Kamil Janáček nebo ekonom Miroslav Ševčík.

24.11.2011

Evropa se ocitla ve slepé uličce, tvrdí prezident Klaus

Evropská integrace se dostala do slepé uličky. Prohlásil to při křtu své nové knihy Evropská integrace bez iluzí prezident Václav Klaus na Pražském hradě. „Dostali jsme se do slepé uličky a zbývá už jen cesta zpět, slepou uličkou žádné vpřed neexistuje,“ řekl Klaus s tím, že je třeba se zbavit „paternalistického státu blahobytu“ a zesílit význam národních států. „Zajímá mě pouze Evropa a my v ní, a ne tolik EU. Zajímá mě, jestli to, co se tam děje, nám prospívá či škodí,“ uvedl Klaus. Evropa je podle něj integrací „násilně unifikována, centralizována, harmonizována, postátňována a ideově zglajchšaltována“. Klaus podotkl, že sám iluze o EU nikdy neměl, takže ani nemá co ztrácet. „Půjde ale o to, aby iluzi začala ztrácet mlčící většina obyčejných lidí, kteří byli evropskou ideologii celá desetiletí sváděni na scestí,“ prohlásil.

24.11.2011

Rob Thurman - Kal Leandros 5 - Mršina

Když ostravské nakladatelství Fantom Print v červnu 2010 vydalo knihu americké autorky Rob Thurmanové „V temnotě“, první díl z cyklu o bratřích Kal a Niko Leandrosových, trefilo se do čtenářského vkusu mnoha fandů fantastiky. Není se tedy čemu divit, že už v říjnu 2011 se na knižních pultech objevilo páté pokračování pod názvem „Mršina“ (orig. Roadkill, 2010).

24.11.2011

Jussi Adler-Olsen - Žena v kleci

Severské krimi thrillery, jenž jsou u českých čtenářů v současnosti tolik oblíbené, ve většině případů reprezentuje švédská literatura. Brněnské nakl. HOST nám titulem „Žena v kleci“ (orig. Kvinden i buret, 2007) nabízí celkem méně známou dánskou literární scénu. Autorem knihy je Jussi Adler-Olsen (*1950), který tímto románem začal sérii kriminálních thrillerů o kodaňském policejním oddělení Q. Do této série patří zatím dva další romány, které by měli vyjít česky příští rok.

24.11.2011

Delphine de Vigan - No a já

Po románech „Bludy z nudy“ od S. Sperlinga a „Axolotl roadkill“ od H. Hegemonnové je kniha „No a já“ dalším titulem z ediční řady Světová knihovna, který nám předkládá značně kritický a možná i drsný pohled na život a myšlení současné evropské mládeže. Tímto románem se francouzská autorka Delphine de Vigan (*1966) velmi kladně zapsala do čtenářského povědomí a sklidila pochvalu i z řad literárních kritiků. Dokládají to nejen ceny Prix des Libraires, Rotary International, či nominace na prestižní Prix Goncourt, ale i filmové zpracování, kterého se tento příběh, vydaný pod názvem „No et moi“ (2007), dočkal v roce 2010.