Nejnovější

Graham Swift - Zítřek
13.08.2010

Graham Swift - Zítřek

Předpokládám, že vy ještě spíte, andílkové moji. A k mému údivu a úlevě spí i váš otec, jako muž, jenž dokáže spát v předvečer své popravy. Zítra bude potřebovat všechny síly, na jaké se zmůže. Jedině já jsem vzhůru v tomto domě tuto noc předcházející dni, který změní celý náš život. Třebaže ten den už vlastně nastal: světélkující ručičky na mém budíku (ten jsem nenařídila) ukazují, že právě minula jedna po půlnoci. A noci jsou krátké. Už máme polovinu června 1995. Před týdnem jste slavili šestnácté narozeniny. Šťastnou náhodou, jaká někdy vyvolává rozpaky a o níž někteří lidé říkají, že nešlo o náhodu, jste se narodili ve znamení Blíženců. Já nejsem nijak zvlášť pověrčivá. Provdala jsem se za vědce. Ale zítra - vlastně dnes, ale ještě chvíli si snad můžu zachovat tu iluzi - udělám jednu maličkost: budu držet palce. Zdroj: Víkend HN str. 24, Z chystané knihy, 14.12.2007

Svět  zesmutněl
13.08.2010

Svět zesmutněl

Kolumbijský nositel Nobelovy ceny v úvodu knihy Dvanáct povídek o poutnících (1992) píše o potížích, které měl při jejich psaní: „Teď už vím proč: napsat krátkou povídku vyžaduje stejně velké úsilí jako začít psát román. V prvním odstavci románu totiž musíte určit všechno: vnitřní uspořádání, ladění, sloh, rytmus, délku a leckdy i charakter některé postavy. Všechno ostatní už je jen požitek z psaní, ten nejniternější a nejsamotářštější, jaký si kdo může představit... Naproti tomu povídka nemá začátek ani konec: buď se vyvede, nebo ne." Autor: Ondřej Horák Zdroj: Lidové noviny str. 19 Kultura, 11.3.2008

Genocida jako umění fugy
13.08.2010

Genocida jako umění fugy

Navzdory chmurným prognózám a znepokojivým statistikám dokazujícím, jak prodej knih i obliba čtení v celoevropském měřítku klesá, dostává se nám nyní do rukou román, který se i při svých úctyhodných 903 stranách stal ve Francii knihou roku 2006. Soudě podle čtenářského ohlasu v sousedním Německu, není vůbec vyloučené, že podobné přijetí jej čeká i u nás. Autor: Ondřej Kavalír Zdroj: A2 kulturní týdeník str. 31 Recenze týdne, 12.11.2008

Patriarcha v labyrintu samoty
13.08.2010

Patriarcha v labyrintu samoty

Kolumbijský nositel Nobelovy ceny Gabriel García Márquez potěšil své čtenáře řadou košatých příběhů. Nová kniha přináší další. Tentokrát však jde o příběh jeho života. Kniha s lakonickým názvem Gabriel García Márquez: Život přináší ohromující množství informací o životě, díle i historickém a politickém kontextu člověka, jenž o sobě, svých přátelích a svém psaní vždy rád mlžil a vytvářel mýty. Autor knihy Gerald Martin - ačkoli ho sám García Márquez pasoval na svého „oficiálního životopisce“ - tyto mýty naštěstí nepodporuje, spíš šikovně boří. Nebývá zvykem, aby tak obsáhlý a objektivní životopis vyšel ještě za autorova života. Nositel Nobelovy ceny, letos třiaosmdesátiletý Gabriel García Márquez, měl text v ruce, ale podle Martinových slov do něj nezasahoval. Umožnil autorovi biografie přístup k dokumentům i k lidem, byl mu k dispozici a pak už vše nechal jen na něm. To je úctyhodné od člověka, který na svou „image“ vždy velice dbal a uměl si ji vytvářet tak dobře, že se mu v době vrcholné slávy dostalo posměšné přezdívky „García Marketing“.

Fantastická cesta hluboko pod kůží
13.08.2010

Fantastická cesta hluboko pod kůží

Ve starých encyklopediích nebo knihách typu Domácí lékař bývaly rozkládací obrázky lidského těla. Odklopila se pokožka a pod ní se objevila spleť střev, plíce, srdce a další důležité orgány. Tvůrci těchto až dojemně prostých obrázků by patrně v němém úžasu stanuli nad vyobrazeními z encyklopedie, kterou připravilo anglické nakladatelství Dorling Kindersley.

Dračí jezdec dospívá spolu se svým autorem
13.08.2010

Dračí jezdec dospívá spolu se svým autorem

Dvě Židovky, dvě působivé knihy a svědectví o holokaustu
13.08.2010

Dvě Židovky, dvě působivé knihy a svědectví o holokaustu

Obě dívky pocházely z vážených a zámožných rodin, obě žily relativně bezstarostným životem: patnáctiletá Polka Clara Kramerová, stejně jako o šest let starší pařížská studentka Hélene Berrová. Osud obou dívek tragicky poznamenala druhá světová válka. Jejich svědectví se zde objevila takřka současně. Proto je případné je porovnat.

Vítězná kniha 12. ročníku Literární ceny Knižního Klubu
13.08.2010

Vítězná kniha 12. ročníku Literární ceny Knižního Klubu

Pokud někdo zamýšlí do románové podoby zpracovat jistou skutečnou událost, která se navíc týká poněkud citlivých témat z národní minulosti, a jde-li navíc o děj historicky i umělecky poměrně často a do detailů "opracovaný" a téměř po minutách zmapovaný - pak je jeho manipulační prostor dost zúžený a šance na úspěch se odvíjejí především od úhlu, který vůči příběhu nastaví a na pozici reflektoru, kterým vše osvítí.

Fiktivní deník Zeldy F.
13.08.2010

Fiktivní deník Zeldy F.

„Dvacátá léta, to byli tihle dva.“ Francis Scott Fitzgerald byl nejobdivovanější spisovatel Spojených států; byl mladý a pohledný a jeho knihy přímo vydechovaly atmosféru jazzového věku a ztracené generace. Jeho manželka Zelda Sayreová se proslavila jako alabamská kráska ze skvělé rodiny, božská tanečnice „se šaty vykasanými k pasu“ a královna večírkových skandálů. O pár let později je z něj zapomenutý rozfňukaný slaboch s věčnou hladinkou, ona schovává své mizerně psané deníky pod slamníky psychiatrických léčeben a na někdejší posedlost baletem už jen vzpomíná. A francouzský spisovatel Gilles Leroy tyto neutěšené rodinné poměry popsal v Zeldině fiktivním deníku, který před dvěma týdny vyšel i v češtině.

Český špionážní thriller
13.08.2010

Český špionážní thriller

Literární cena Knižního klubu v průběhu svých dvanácti ročníků sklízela úspěchy střídavé, jedno jí však nelze upřít: jako jediná u nás se soustřeďuje na rukopis (porota přitom nezná jméno tvůrce) a vítězi kromě prémie padesát tisíc korun zajišťuje také jeho vydání. A s ním i patřičnou publicitu a distribuci - však je také společnost Euromedia Group, jejíž je Knižní klub jednou z divizí, suverénně nejsilnějším českým nakladatelským subjektem. I ty nejméně úspěšné knihy, které soutěž ocenila, se dočkaly nákladu tří tisíc výtisků, což je číslo, na které někdy nedosáhnou ani autoři, kteří si už u nakladatelů vybojovali stabilní pozici.