Akce

27. června proběhl křest knihy Rozsudek: Trest smrti a 10 let

Redakce (22.06.2012)
27. června proběhl křest knihy Rozsudek: Trest smrti a 10 let 27. června proběhl křest knihy Rozsudek: Trest smrti a 10 let

Křest knihy Rozsudek: Trest smrti a 10 let, akce se konal za účasti autora Rogera Coopera ve středu 27. června 2012 od 17 hodin v British Council, Bredovský dvůr, Politických vězňů 13, Praha 1.

Roger Cooper - Rozsudek: Trest smrti a 10 let

Zatčením při obchodní cestě do Teheránu v prosinci 1985 začal pro Rogera Coopera vyčerpávající duševní a tělesný zápas, který trval celkem pět let, tři měsíce a dvacet pět dní. Věznice Evin patří k nejobávanějším na světě: před revolucí ájatolláhů tam zemřely stovky vězňů a desítky tisíc během ní a po ní.

Cooper byl obviněn ze špionáže a stal se vůbec prvním Britem, který tam byl vězněn. Jeho pozoruhodný a poutavý příběh, vyprávěný naprosto suše a věcně a s mimořádným smyslem pro ironii, líčí, jak člověk dokáže přežít roky soustavných výslechů a samovazby díky duchapřítomnosti a sebekázni.


Roger Cooper
se narodil roku 1935 v Londýně, studoval Clinton College a poté St. John’s College v Oxfordu. Odtamtud musel odejít, protože během maďarské revoluce vezl náklad antibiotik do Budapešti, kde byl zatčen jako údajný špion. Pracoval jako novinář v Kanadě, v roce 1958 se usadil v Teheránu, kde vyučoval angličtinu, naučil se persky a oženil se s Íránkou.

V Íránu strávil pětadvacet let – pracoval jako novinář, učitel, překladatel z perštiny, obchodní poradce a odborník na Blízký východ. Před íránskou revolucí, během ní i po ní často cestoval po zemích Středního východu. V době svého zatčení koncem roku 1985 pracoval na Středním východě jako obchodní zástupce těžařské společnosti se sídlem v Dubaji.

poté, co se po pěti a půl letech dostal z věznice v Evinu a vrátil se do Británie, psal sloupky pro list The Sunday Telegraph. Delší dobu trpěl posttraumatickou stresovou poruchou, ale poté se odstěhoval do Španělska, kde si založil vlastní podnik působící v cestovním ruchu. 


Fotografie ze křtu - foto Jovan Dezort:


Roger Cooper strávil 5 let a 3 měsíce jako vězeň
v obávané iránské věznici Evin a napsal o tom knihu

 


Začátek setkání patřil vzpomínce na překladatele knihy Reného Tesaře, který nedávno zemřel.
Zleva: Steve Oxley, ředitel
výukového centra British Council ČR, autor Roger Cooper,
odpovědná redaktorka Petra Diestlerová, moderátorka Denisa Novotnáa
Hana Valyi,
přítelkyně Rogera Coopera