Akce

Akce: Hity ze Světa knihy

Aleš Procházka (30.04.2018)
Svět knihy 2018 Svět knihy 2018

Za necelé dva týdny začíná největší knižní veletrh v České republice - Svět knihy na pražském holešovickém výstavišti. Je to znát i na množství vydávaných hitovek; na Světě knihy se totiž všichni nakladatelé chtějí co nejvíc vytáhnout! Jestli se v záplavě nových, skvělých knížek nevyznáte, zkuste si prolistovat naše tipy.

Náš výběr z veletržních novinek najdete zde: https://www.bux.cz/listy/veletrh2018

Vybírá se jen obtížně, ale pokud bychom měli zmínit jednu z novinek na prvním místě, byla by to kniha Jedna želva za druhou. John Green, mimořádně populární autor knih pro mládež, jí konečně prolomil pětiletou tvůrčí pauzu. Kniha česky vychází 2. května, takže se nám ještě nedostala do rukou - podle zahraničních recenzí se ovšem Greenovi podařilo navázat na úspěch starších knih, jako jsou Hvězdy nám nepřály nebo Příliš mnoho Kateřin. Najdete tu všechno, co od Greena čekáte - hořkosladké dospívání, dobrodružství, lásku i zápolení s vlastní náturou a duševními problémy. Green si vypěstoval aktivní a početnou skupinu skalních fanoušků, pokud se mezi ně počítáte, Želvičky (jak jsme knize začali familiérně přezdívat) si nemůžete nechat ujít. 

První kniha Andyho Weira vzala svět útokem. Originální sci-fi Marťan o astronautovi, ztroskotaném na Marsu, slavila úspěch nejen na literárním poli, ale dočkala se také výborné filmové verze s Mattem Damonem v hlavní roli. Nyní česky vychází jeho druhá kniha, Artemis. Na první pohled se zdá, že jsme se dostali blíže k domovu - z Marsu se děj přesunuje na Měsíc. Je to ovšem Měsíc kolonizovaný a jeho metropoli Artemis ovládají rozličné kriminální živly; poctivě se tu uživit v podstatě nedá. Žádný div, že si mladá kurýrka Jazz musí pokoutně přivydělávat pašováním. Jednou ale přijme zakázku, která je daleko větší, než si kdy dokázala představit - a pochopitelně záhy zjistí, že se ocitla daleko mimo svou ligu... Artemis se odehrává ve vzdálenější budoucnosti než civilnější Marťan a působí dojmem, že se jedná o začátek nové série. Weir prokázal, že sci-fi umí; nezbývá než doufat, že se zadařilo i tentokrát.

Jestli zná J. K. Rowlingová něco opravdu dobře, je to neúspěch. Její životní příběh před vydáním knih o Harrym Potterovi je notoricky známý a skoro všechny rozhovory s autorkou jej ve zkrácené verzi zmiňují - konec konců, příběh o tom, jak rozvedená nezaměstnaná matka na sociálních dávkách ke štěstí přišla, je stále čtenářsky vděčný. Pravdou ovšem zůstává, že Rowlingová za své uznání a materiální zabezpečení vděčí pouze své houževnatosti. Když obdržela pozvání, aby jako čestný řečník promluvila na promoci studentů na Harvardově univerzitě, jako téma řeči zvolila právě selhání a neúspěch. Motivační řeč, kde zdůrazňuje význam selhání pro rozvoj osobnosti, nyní vychází v malé dárkové publikaci nazvané Předobrý život. Pokud hledáte dárek pro někoho, kdo potřebuje povzbuzení v těžkých časech, tahle knížka je ideální.

Tajemný mladý básník Atticus si získal srdce čtenářů na sociální síti Instagram. Na veřejnosti vystupuje v masce a se čtenáři komunikuje především prostřednictvím svých krátkých, úderných veršů a černobílých fotografií. Jestli se vám líbila kniha Mléko a med od básnířky Rupi Kaur, sbírka Atticovy poezie nazvaná Láskou ji nespoutáš vás chytí a nepustí. 

Vychází toho ovšem ještě daleko více - jestli chcete získat větší přehled, zkuste si prohlédnout náš malý knižní výběr.