Rozhovory

Anders de la Motte: „UltiMatum jako nejlepší thriller roku? Pocta a výzva zároveň!“

Redakce (22.08.2016)
Anders de la Motte: „UltiMatum jako nejlepší thriller roku? Pocta a výzva zároveň!“ Anders de la Motte: „UltiMatum jako nejlepší thriller roku? Pocta a výzva zároveň!“

Dělat rozhovor s Andersem de la Motte je vždycky radost. Jeho odpovědi hýří vtipem a člověk nikdy neví, co přijde dál. Tento rozhovor vznikal během horkých letních dnů a ta pohodová atmosféra z něj úplně čiší. UltiMatum, které česky vychází v posledním srpnovém týdnu, získalo cenu za nejlepší švédský thriller roku, Anders je však stejně v pohodě jako vždycky. Následující rozhovor proto spíš připomíná spíš rozhovor s kamarádem než s jednou z největších hvězd současné severské krimi!

Musím říct, že mě UltiMatum šokovalo skutečně až do morku kostí. Chováš se ke svým postavám tak nemilosrdně! Tolik se jich nedožije konce! Vzal sis inspiraci od George R. R. Martina a jeho Hry o trůny?

(Smích) Jeden z důvodů, proč mám tolik rád Hru o trůny, je, že George R. R. Martin je velice nesentimentální, co se postav týče. Jakmile splní svou roli, nebo se stanou příliš předvídatelnými, nedrží je naživu za každou cenu. Místo toho jejich smrt využije k posunutí zápletky a přiková tak čtenáře na okraj sedačky. Skutečně jsem se pokoušel aplikovat podobný postup na UltiMatum, takže toho sis všimnul dobře!

Podle Švédské akademie spisovatelů krimi je UltiMatum nejlepší knihou roku. Užíváš si svůj úspěch, nebo to spíš bereš jako výzvu přijít s něčím ještě lepším ve svém dalším díle?

Popravdě od každého trochu. Na tu cenu jsem moc hrdý, v minulosti ji vyhráli někteří mí oblíbení spisovatelé jako Arne Dahl, Stieg Larsson a Håkan Nesser. Ale samozřejmě po získání té ceny jsou na autora kladeny větší požadavky a větší očekávání. Raději než abych hrál na jistotu, jsem se tu příležitost rozhodl využít k napsání samostatné knihy s názvem Konec léta, kde používám úplně jiný styl, atmosféru a prostředí než v předchozích knihách. Tato kniha tady ve Švédsku vyjde v září a já se moc těším, co na ni čtenáři řeknou.

Jaký je hlavní rozdíl mezi MemoRandem a UltiMatem? Nemám samozřejmě na mysli zápletku, ale hlavně atmosféru.

Styl psaní zůstává stejný, ale zatímco MemoRandom byl psychologický noirový thriller, UltiMatum kombinuje prvky klasické detektivky s prvky akcí nabitého thrilleru.  Ukázalo se, že tahle kombinace má nesmírný úspěch, dokonce to bylo jedno z odůvodnění, proč jsem vyhrál tu cenu. Doufám, že i českým čtenářům se to bude líbit.

Když už mluvíme o filmech, UltiMatum je velice filmové… Vykreslení scén působí skoro jako filmový scénář! Uvažoval jsi o možnosti zpracování těchto dvou knih do filmové podoby? Oslovilo tě nějaké studio?

Jak je zřejmě patrné, koukám se na hodně filmů a seriálů, někdy až na příliš hodně (smích). Hrozně mě zajímá budování zápletky a vývoj postav, hlavně v televizním seriálu, kde čas není tak limitovaný jako ve filmu. A něco se určitě promítá i do mých knih. O MemoRandom a UltiMatum projevilo zájem jedno velké americké studio, které má v plánu z nich udělat televizní seriál. K výsledku je ještě dlouhá cesta, ale doufám! Držte mi palce.

Jakou postavu z UltiMata tě nejvíc bavilo psát?

Bezpochyby Natalii. Je mnohem chytřejší a ostřílenější ulicí než já, to byla velká zábava. Na druhém místě by pak byla Julia Gabrielssonová – detektivní inspektorka, která pronásleduje chladnokrevného zabijáka. S Julií mám společných několik povahových vlastností. Je velice pečlivá, organizovaná a nemá ráda nedbale odvedenou práci ani nevyřešené problémy.

Jedna z dějových linií v knize UltiMatum se odehrává ve světě vrcholné politiky. Jak moc to prostředí intrik, piklí a politického zákulisí znáš? Nasbíral sis nějaké informace, nebo to je prostě výborně napsaná fikce?

Haha! (smích), druhá možnost je správně! Švédsko je malá země a naše politika je většinou zcela transparentní.  Mám ale naštěstí pár kamarádů, kteří do těch několika skrytých procesů vidí víc než já. Někdo se mě nedávno zeptal, jestli jsem ministra spravedlnosti Jespera Stenberga a jeho rodinu ve své knize založil na skutečných osobnostech. Vždycky odpovídám „možná“ a snažím se tvářit co nejvíc tajemně…

Českou obálku na UltiMatum sis nastavil jako svou profilovou fotku na Facebooku. Beru to tak, že se ti líbí…

Jsem rád, že sis všiml! Miluju obě české obálky – na MemoRandom i na UltiMatum. Napovídají hodně o zápletce, o prostředí a naznačují dvě tváře hlavní postavy, aniž by něco prozradily. Vyřiď prosím grafikovi poděkování za skvěle odvedenou práci!

Jak plánuješ strávit léto? Chystáš nějaký výlet do Prahy?

Skočil bych po jakékoliv příležitosti vrátit se do Prahy, je to rozhodně jedno z mých nejoblíbenějších evropských měst. A čeští čtenáři jsou vždycky moc milí a přívětiví, takže jenom čekám na pozvánku (smích). Teď snad budu mít pár klidných týdnů se svou rodinou, zřejmě je strávíme ve Španělsku. Několik velkých novin každý den až do srpna otiskuje jednu kapitolu Konce léta, očekávání jsou velká. Vypadá to, že budu mít hodně nabitý podzim. Takže na jednu stranu si přeju, aby krátké, ale krásné švédské léto vydrželo co nejdéle, ale zároveň už se těším, až skončí… Připadám si rozpolcený jako ta tvář na vašich českých obálkách! (smích)

Rozhovor s autorem vedl Radek Blažek