Akce

Autor kultovní Vrány navštívil Prahu

Redakce (03.10.2012)

Na konci letošního října navštívil Prahu autor světoznámého komiksu Vrána, který vstoupil do povědomí široké veřejnosti svým filmovým zpracováním v hlavní roli s Brandonem Lee. James O´Barr byl hlavní hvězdou letošního, již sedmého, ročníku KomiksFESTu. Autor vystoupil v Meetfactory v Praze dne 27. října 2012.

V programu KomiksFESTu v sobotu 27. 10. byl pro pana pro Jamese O´Barra vyčleněn celý blok, který se skládal z:

- přednášky o jeho tvorbě a komiksu vůbec
- malby modelky na plátno přímo na jevišti a jeho dražby
- a celý blok zakončila autogramiáda

„Nebylo jednoduché se s panem O´Barrem spojit. Je velmi uzavřený, skromný, a k tomu ještě nemá příliš rád moderní technologie. Přesto, s pomocí novinářky Kateřiny Sovové, naše pozvání s nadšením přijal a velmi rád se se svými fanoušky v Praze setká,“ uvedl Václav Dort, ředitel nakladatelství Comics Centrum, které Vránu Jamese O´Barra v České republice vydává.

O´Barr maloval po skončení přednášky přímo na místě obraz na plátno. Modelem mu stála Eva Decastelo. Obraz se následně ihned vydražil za vysokou částku řádově v desítkách tisíc korun.

„Podle přání Jamese O´Barra bude výtěžek aukce věnován na dobročinné účely spojené s dětmi. Celá událost bude jistě velmi zajímavá, protože návštěvníci budou moci poodhalit roušku tajemna, která Vránu od jejího vzniku provází. Vrána je známá po celém světě a jejích příznivců neustále přibývá,“ uvedl Václav Dort.

Z pozorného publika padlo i několik dotazů, na něž mistr O´Barr odpovídal vskutku zajímavě a vtipně, jeden divák se dočkal i Jamesovy poznámky na konto své angličtiny: "Vy máte přízvuk jako ruský gangster!"

Jako "Veselou příhodu z natáčení " filmu podle Vrány, uvedl O´Barr, že si takzvaně střihl epizodní roličku zloducha kradoucího televizor. Ovšem televizní přijímač měl podle scénaře hořet (skutečně hořel) a v důsledku toho se plast ve zločincových rukou postupně poněkud deformoval...