Akce

Autorské čtení Marka Šindelky, nominovaného na Literu za prózu - 7. března

Redakce (03.03.2012)

Ve středu 7. března 2012 začala série autorských čtení z knih letos nominovaných v literární soutěži Magnesia Litera. V Knihovně Václava Havla v Galerii Montmartre (Řetězová 7, Praha 1) četli ze svých děl Renáta Fučíková (Práh: Historie Evropy. Obrazové putování), Josef Moník (Argo: Schweik it easy) a Marek Šindelka (Odeon: Zůstaňte s námi).

Profilový soubor osmi povídek a novel Zůstaňte s námi má charakter a platnost určujícího setkání. Setkání s nekompromisním textem, který dokáže fascinovat i odpuzovat. Pokud toužíte po souznění s protagonisty, nezbývá než sáhnout po jiné knize.

Autor se svými postavami rozhodně nejedná v rukavičkách, staví je do nezáviděníhodných, absurdních a tragikomických situací, v nichž si nejenomže nevybírají, ale ani o možnostech volby neuvažují.

Jsou vrženi do „fixních“ situací: Odněkud zdálky, odněkud z palčivého horka se starý muž šeptem a přerývavě dozvídá o tom, jak s ním jeho vlastní děti zatočí, kam ho hodlají umístit (Jméno); náhlé procitnutí v hotelovém pokoji je ještě snesitelné, nemožnost odejít však naroste do rozměrů noční můry á la Roald Dahl (Návrat); chystaný rozhovor s uznávaným fotografem vypadá jako rutinní záležisot, pokud se za něj někdo jen nevydává – a pokud se ve finále z novináře nestane objekt (Zrcadlo).

Z titulní novely, zarámované oblíbeným sloganem televizního zpravodajství, ční osamělost ve dvou, kdy už si lidé nemají co říci, ale dosud se jim ústa pohybují. Žádné nebezpečné vztahy – prázdné vztahy. Prostor hry je šikanován slepou cestou labyrintem, Šindelkovi hrdinové hru už vzdali, jsou sunuti z bílého na černé pole mimo svou vůli: svou fatální CHYBU dokážou leda nevědomě zopakovat.


Marek Šindelka
(1984) je básník a prozaik. Vystudoval FFUK, studuje FAMU; za básnickou prvotinu Strychnin a jiné básně mu byla r. 2006 udělena Cena Jiřího Ortena. Roku 2008 vydal debutový román Chyba (nominace na Cenu Josefa Škvoreckého 2009), který r. 2011 vyšel také v komiksové podobě.