Čtenářské recenze

Bob Hartman - Nejhezčí pohádky z celého světa

Redakce (17.11.2011)
Bob Hartman - Nejhezčí pohádky z celého světa Bob Hartman - Nejhezčí pohádky z celého světa

Kniha je doporučená pro děti od 4 let a její podtitul je: Čtyřicet světových lidových pohádek pro čtení nahlas. Zkusila jsem tedy doporučený postup (číst pohádky nahlas dětem ve věku 4 a půl let) a úspěch se dostavil. Navíc se dětem líbí nejen samotné příběhy, ale také krásné ilustrace, kterých je v knize opravdu dostatek!

Jak sám autor Bob Hartman uvádí, jedná se o čtyřicet převyprávěných lidových příběhů a bajek z celého světa, které potěší  a zahřejí u srdce. Přitom nepostrádají humor, vtip a ponaučení. Záměrně je pak vybral tak, aby je bylo vhodné číst před spaním a dětem se po nich zdály jen hezké sny.

V knize najdete patrně pár povědomých příběhů, ale asi spíš ty méně známé. Já se musím přiznat, že jsem znala snad jen příběh O myši a lvu (vůbec jsem však netušila, že jeho původ je řecký). Dětem se líbily hodně „zvířecí“ pohádky: Jak králík a tygr zachraňovali svět, O želvě, která přinesla jídlo, Jak tygr uvízl, O silné vrabčici, Jak si myšák hledal nevěstu…Nechybí ale ani „lidské“ vyprávěnky: O pastýři a chytré princezně, O prostém Janovi, O dvou bratrech či jeden z mnoha příběhu O hloupém Honzovi.

Co je na knize velmi nezvyklé je návod, jak kterou pohádku máte číst. Dává vám inspiraci, co můžete vy, jako čtenář, i děti, jako posluchači, při čtení dělat. Např. při čtení hned první pohádky O myši a lvu dělat rukama cupitání myšky doprava či doleva a říkat při tom „cupity, cupity, cupity“. Při jiné pohádce máte v pravou chvíli házet mincemi, předvádět vosy s jejich bručením či hlasitě pít jako žába, když pije z napajedla. Tyto návody najdete na konci knihy pěkně pohromadě. Pro každou pohádku jeden odstavec.

Jak jsem zmínila na začátku, kniha je bohatě a velice pěkně ilustrovaná. Není v ní snad jediná stránka bez obrázku! Ilustrace Krisztiny Kállaiové Nagyové jsou pro děti jasné a pochopitelné.

Knihu Nejhezčí pohádky z celého světa mohu všem rodičům, kteří hledají další a další knihy vhodné pro večerní čtení malým dětem, jedině doporučit.

Autorkou recenze je Lenka Mynaříková