Čtenářské recenze

Börjlindovi Cilla & Rolf – Skočný příliv

Redakce (06.09.2013)

Mám ráda severské detektivky, přečetla jsem jich spoustu a můžu prohlásit, že Skočný příliv může směle konkurovat knihám Jo Nesba. Je to počtení svižné (byť syrové a nic není přikrášleno či milosrdně zahaleno), zajímavé jak výběrem postav a zápletkou, ale i prostředím, v němž se hlavní hrdinové pohybují. Už sám název knihy vzbuzuje ve vnitrozemci zvědavost, abyste nemuseli pátrat na Wikipedii, jako jsem hledala já, tak malé vysvětlení: Kolem úplňku a novoluní, v čase, kdy se Slunce, Země a Měsíc nacházejí (téměř) v přímce, se síly Slunce a Měsíce sčítají a rozsah dmutí dosahuje maxima a takový příliv se nazývá skočný.

Studentka policejní školy si jako domácí úkol vybere z fasciklu nevyřešených případů neobvykle provedenou vraždu mladé ženy, kterou popisuje prolog knihy. Jak postupně proniká do událostí starých dvacet let, zjišťuje, že nános let skrývá mnohem víc, než pachatele tohoto ohavného zločinu.

V okamžiku, kdy se snaží spojit s mužem, který byl členem týmu vyšetřovatelů a o němž se domnívá, že by jí mohl poskytnout informace k případu, narazí na nepřekonatelnou překážku – nikdo neví, kde je, není možné nalézt na něj spojení, prostě jako kdyby zmizel ze světa.

Autorská dvojice mistrně propojila několik společenských vrstev a namíchala zajímavý koktejl vzájemně se prolínajících událostí, vedoucích k rozuzlení případu, který se zdál být odsouzen k tomu, stát se pomníkem stockholmské kriminálky.

Na jedné straně svět všemocného průmyslníka Magnusona stojícího v čele výjimečně prosperujícího podniku, s vazbami na nejvlivnější muže v politice a průmyslu a na straně druhé svět těch nejubožejších – lidí bez domova, s jejich starostmi o to nejzákladnější, strastmi jejich všedního dne, k nimž se přidává nebezpečí brutálních útoků – dva mladící si čas od času vyhlédnou někoho z nich, nelítostně ho surově zbijí, natočí video mobilním telefonem a následně ho zveřejní na svých stránkách. A jednoho dne dojde k nevyhnutelnému – místo vyšetřování dalšího napadení, tentokrát ženy – bezdomovkyně, vyšetřuje polici vraždu.

Ze začátku jsem měla dojem, že je nějak moc postav v popředí příběhu, ale bylo to skutečně jen zdání, všechno je uspořádáno jak má, každá postava má své místo a příběh by nebyl bez jejich přispění tak skvěle srozumitelný.

Kniha má mnoho zajímavých aspektů, některá odhalení jsou šokující, nutí vás k zamyšlení  a možná se pak alespoň jednou podíváte  jinýma očima na toho omšelého prodejce Nového prostoru, jehož denně míjíte při své cestě do práce....


Autorkou redenze je Iveta Filanderová