Bux gratuluje k narozeninám (oslavenci 2. poloviny června 2018)

Iva Pikolonová (18.06.2018)
Dan Brown Dan Brown

Dnes gratulujeme k narozeninám jedné české autorce bestsellerů, potom také jednomu z nejúspěšnějších spisovatelů současnosti (oběma letos vyšly výborné, nové publikace) a do třetice si připomeneme nestora klasické literatury 20. století. Všechno nejlepší!

22. června si připomínáme 120. výročí narození německého pacifistického autora E.M. Remarqua. Tento nepřítel nacistického režimu napsal mnoho děl o hrůzách války. Jeho nejznámějším románem je Na západní frontě klid(1928), kniha o německých vojácích v první světové válce, jež později posloužila za předlohu oscarového filmu.

Erich Maria Remarque (vlastním jménem Erich Paul Remark) se narodil v Osnabrücku jako druhé nejstarší ze čtyř dětí. Studoval na učitelském ústavu v Münsteru. V osmnácti letech (roku 1916) odešel do první světové války, brzy byl vážně raněn a konec války prožil v lazaretu v Duisburgu. Po návratu z války měl problémy začlenit se do normální společnosti. Vystřídal řadu povolání, cestoval.  Ihned po nástupu nacismu se dostal na index zakázaných autorů a v roce 1938 byl zbaven německého občanství. Nacistická propaganda ho prohlásila za „literárního zrádce“ a jeho knihy byly veřejně páleny, protože jeho popis války byl pro militantní režim krajně nevhodný. Roku 1939 emigroval do New Yorku, kde získal americké občanství. Během druhé světové války zemřela jedna z jeho sester v koncentračním táboře, což ho později podnítilo k napsání knihy Jiskra života.  V emigraci napsal Remarque další slavné dílo - Tři kamarády. Jeho děj, stejně jako později u románu Černý obelisk, čerpá z reality poválečného Německa, stiženého hlubokou hospodářskou krizí. Ve Třech kamarádech se také objevuje motiv smrtelné choroby, který Remarque použil i v románu z prostředí automobilových závodů Nebe nezná vyvolených. Po válce žil střídavě v USA a Švýcarsku. V roce 1958 se oženil s americkou filmovou hvězdou Paulette Goddard, bývalou manželkou Charlieho Chaplina. Umírá na srdeční chorobu 25. září 1970 na klinice v švýcarském Locarnu. Do vlasti se po válce nikdy nevrátil.

https://www.bux.cz/autor/28995-remarque-erich-maria?name=remarque-erich-maria

 

Dan Brown (nar. 22.6.1964 v New Hampshiru) je americký spisovatel thrillerů, proslulý bestsellerem Šifra mistra Leonarda, který se stal nejen jedním z nejprodávanějších románů všech dob, ale také předmětem intelektuálních debat mezi čtenáři a odborníky. Brown vystudoval elitní internátní střední školu Phillips Exeter Academy a v roce 1986 absolvoval vysokou školu Amherst College. Než se stal spisovatelem na plný úvazek, učil angličtinu na Phillips Exeter Academy. Jeho knihy jsou psány nesmírně čtivým způsobem a tvorba se neustále pohybuje na hraně mezi fikcí a skutečností. Symbolog Robert Langdon se objevuje už v prvním díle Andělé a démoni, které se odehrává v době konkláve ovlivňovaném Ilumináty. Román byl roku 2009 zfilmován (ve filmové podobě jde o pokračování Šifry mistra Leonarda). Šifra mistra Leonarda – v novějším překladu Da Vinciho kód – je údajně největší bestseller 21. století. Ve světě se prodalo více než 80 milionů výtisků. Vražedné tajemství zakódované do nejznámějšího Leonardova obrazu sahá až do dnešních dnů… Ve hře není nic menšího než svatý grál! Pradávné tajemství, jehož zveřejnění by znamenalo přepsání lidských dějin, má zůstat navěky skryto… Pokračování bylo nazváno Ztracený symbol. Brownovy romány vychází v 56 jazycích po celém světě a už bylo vydáno přes 200 milionů výtisků. V roce 2005 byl Brown magazínem Time jmenován jedním ze 100 nejvlivnějších lidí na světě. Dan žije se svou ženou v Nové Anglii. Brownův nejnovější román, Počátek, zkoumá dvě fundamentální otázky lidského bytí. Odkud pocházíme? Kam jdeme?

https://www.bux.cz/autor/44663-brown-dan?name=brown-dan

 

55 let se 24. června dožívá Alena Mornštajnová.  Vystudovala angličtinu a češtinu na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. V současné době pracuje jako lektorka anglického jazyka a překladatelka. Žije ve Valašském Meziříčí. Debutovala v roce 2013 románem Slepá mapa, který se dostal do užší nominace na Cenu Česká kniha 2014. Její druhý román Hotýlek vyšel v roce 2015. Silný příběh podaný prostě, upřímně, bez intelektuální okázalosti Hana uchvátil čtenáře loni. Existuje-li něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí jiným. Jenže co když je přesto nevinen? Co když je to všechno jen shoda okolností a člověk je pouze bezmocným nástrojem osudu… Příběh na motivy skutečných událostí popisuje Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Autorka se v přípravě na prózu (zhruba dva a půl roku) setkávala s pamětníky, chodila po archívech, četla už zpracované materiály. Na skutečných reáliích pak postavila smyšlený příběh a dvě události – odsun Židů a tyfovou epidemii – propojila příběhem dívky Miry a její tety Hany. Spisovatelka vydala i dětskou knihu plnou dobrodružství malého strašidla a kluka Matěje Strašidýlko Stráša.

https://www.bux.cz/autor/97418-mornstajnova-alena