Aktuality

Bux gratuluje k narozeninám (oslavenci 2. poloviny září 2018)

Iva Pikolonová (18.09.2018)
Simon Mawer Simon Mawer

Tentokrát si připomínáme narozeniny tří moderních klasiků. V druhé polovině září slaví životní jubileum třeba Simon Mawer, Mika Waltari nebo Rosamunde Pilcherová.

Simon Mawer (nar. 18. 9. 1948) je úspěšný britský autor, který svou prvotinu vydal nezvykle pozdě; až v třiceti devíti letech. Přesto si svými romány získal popularitu mezi čtenáři i přízeň literární kritiky jak v Evropě, tak v Americe. Po studiích zoologie na Oxfordu se několik let živil jako učitel biologie v Anglii, na Kypru a na Maltě. Za svůj první román Chiméra (1989) získal McKitterickovu cenu udělovanou nejlepším románovým debutům vydaným ve Velké Británii. U českých čtenářů zaznamenal velký úspěch překlad Mawerova románu Skleněný pokoj – inspirováno skutečným osudem vily Tugendhat. Jinak zajímavá a ve srovnání se Skleněným pokojem akčnější je pak kniha Dívka, která spadla z nebe. Je to příběh devatenáctileté dívky, kterou naverbovali do britských tajných služeb a která vykonává tajné operace za druhé světové války. Osudy Marian Sutrové  - ženy, která dokáže přežít (neváhá přitom však i vraždit), se rozehrávají i v navazujícím díle Provazochodkyně. Simon Mawer má rád Českou republiku a často se sem vrací. V rozhovoru pro Lidovky.cz kdysi také prohlásil, že by si tu dokázal představit žít nastálo. Přijede i letos v listopadu, kdy osobně uvede svoji novinku Pražské jaro. Tentokrát dějově zasazeno do bouřlivých šedesátých let. Tato chytrá, strhující a smyslná novela opět potvrzuje, že Simon Mawer je jedním z nejtalentovanějších současných spisovatelů historické špionážní fikce. No, chvilku si tedy ještě počkáme… Zatím můžeme Simonovi společně popřát ke krásným sedmdesátinám.

https://www.bux.cz/autor/3543-mawer-simon?name=mawer-simon

 

19. září si připomínáme 110. výročí narození finského spisovatele, novináře a dramatika Miky Waltariho. Narodil se v roce 1908 v Helsinkách, kde také v sedmdesáti letech podlehl rakovině. Celé jméno autora bylo Mika Toimi Waltari. Malý Mika v pěti letech ztratil otce. V mládí studoval na Helsinské univerzitě a už tehdy začal přispívat do několika časopisů. Tvořil poezii a hororové povídky inspirované E. A. Poem. V roce 1937 napsal své první a velmi úspěšné dílo Cizinec přichází (psychologická novela z vesnického prostředí). Kniha byla již několikrát zfilmována a často se považuje za Waltariho vrcholné dílo předválečného období. Během války pracoval Mika i pro finskou rozvědku. Po válce se začal věnovat historickým románům. Ač nikdy nenavštívil Egypt, v roce 1945 spatřilo světlo světa jeho nejznámější dílo Egypťan Sinuhet - příběh lékaře faraona Achnatona zasazený do doby okolo roku 1 300 př. n. l. Román byl roku 1954 v Hollywoodu zfilmován. Další čtenáři vyhledávanou historickou prózu Tajemný Etrusk napsal v roce 1955. Příběh se odehrává ve Středomoří v dobách řecko-perských válek. Loni vyšla v češtině (čeština je jediný jazyk, do kterého byla přeložena) kniha Vlak osamělého muže. Jedná se o autobiografické zápisky z cest mladého Waltariho, kde působivě popisuje evropská města (zvláštní pozornost věnuje Istanbulu). Můžeme je brát i jako jakousi autorovu cestu za svobodou, za životem, za romantikou a poznáním.

https://www.bux.cz/autor/14419-waltari-mika?name=waltari-mika

 

Jedna z nejoblíbenějších autorek románů pro ženy se narodila 22. září 1924. Anglická spisovatelka Rosamunde Pilcherová se o literaturu a literární tvorbu zajímala již od dětství. Rodiče ji v jejich zájmech všemožně podporovali. Zpočátku své práce publikovala pod pseudonymem Jana Frazer, až v roce 1955 začala psát pod svým jménem. První povídky jí vyšly již v osmnácti letech. Mezi její nejznámější díla patří Hledači mušlí, které publikovala v roce 1988. Hlavní hrdinka románu Penelopa Keelingová stojí na prahu stáří a ohlíží se za svým bohatým a pestrým životem. Vzpomíná na krásné dětství v Londýně a Cornwallu, na nešťastné válečné manželství s člověkem, s kterým si už za pár týdnů po svatbě přestala rozumět, na krátký čas strávený s mužem, jehož opravdu milovala a s nímž spojovala svou budoucnost. Řeší také vztah k dospělým dětem, které vyznávají jiné životní hodnoty než ona a snaží se s ní manipulovat.

Rosamunde získala v roce 1996 ocenění Romantic Novelists' Association Awards. Řada jejích děl je známá i díky televizním zpracováním německé televize ZDF, i když tam je většinou přetvořili do podoby „červené knihovny“. Aktivní spisovatelskou kariéru Pilcherová ukončila v roce 2000, o dva roky později jí královna Alžběta II. udělila Řád britského impéria.

https://www.bux.cz/autor/7160-pilcherova-rosamunde?name=pilcherova-rosamunde