Oceněné knihy

BYLI JSME U TOHO! Literární cenu Knižního klubu vyhrálo punkové VERTIGO

Redakce (07.09.2016)
BYLI JSME U TOHO! Literární cenu Knižního klubu vyhrálo punkové VERTIGO BYLI JSME U TOHO! Literární cenu Knižního klubu vyhrálo punkové VERTIGO

Když se sejdou spisovatelé, nakladatelé, novináři a další osobnosti knižního světa, je to vždycky zážitek. Navštívili jsme vyhlášení 21. ročníku Literární ceny Knižního klubu. Čtěte dál!

„21 let je opravdu slušné číslo,“ prohlásil na úvod ředitel nakladatelství Knižní klub Andreas Kaulfuss. „Jako nakladatele mě moc těší, že kniha, která vyhraje, dostane skutečně prvotřídní servis. Plakáty, reklamy, exkluzivní umístění v knihkupectvích.“ Připomněl, že Literární cena Knižního klubu je mimořádná tím, že odměňuje dosud nepublikovaný rukopis, který je následně vydán a odměněn prémií 100 000 Kč.

Slavnostní vyhlášení se konalo v úterý 6. září v Kaiserštejnském paláci na Malé Straně. Mezi hosty nechyběl ani Jiří Šulc, autor knihy Dva proti Říši, která Literární cenu Knižního klubu získala v roce 2012, a jíž se dodnes prodalo přes 40 tisíc výtisků.

Poté porota složená ze spisovatelů, publicistů, kritiků a nakladatelů slavnostně odhalila tyrkysovou obálku vítězné knihy, jíž se stala novela Vertigo od Patrika Girgleho. Sál vybuchl potleskem a moderátor Lukáš Hejlík přečetl poutavý úryvek.

„Chci letos vyzdvihnout odvážné rozhodnutí poroty,“ řekl šéfredaktor Literární ceny Jindřich Jůzl. Naznačil tak, že Vertigo není typ knihy, která obvykle vyhrává literární ceny. Její jazyk je na to až příliš syrový a téma až příliš odvážné.

Vertigo je totiž kniha o prvních láskách, ztrátě iluzí, kamarádech a překotných změnách na českém maloměstě devadesátých let. K punkovému nádechu knihy přispělo i hudební vystoupení kapely The Basketles, která zahrála pár písniček spojených s „divokými devadesátkami“.

„Doufám, že se kniha čtenářům bude líbit,“ usmíval se evidentně dojatý Patrik Girgle, který přiznal, že do hlavního hrdiny Dušana promítl mnohé z vlastních zážitků z dospívání. Vertigo se na pulty knihkupectví dostává v těchto dnech.

Radek Blažek