Aktuality

Čas na výsadbu rajčat

Redakce (13.08.2010)
Čas na výsadbu rajčat Čas na výsadbu rajčat

Že nemáte zahradu? Vynahraďte si to a vytvořte miniaturní rozkvetlý záhon přímo na balkoně. V knize najdete inspiraci pro každé roční období: žluto-bílou kreaci pro jarní probuzení, romantickou s růžemi na léto a aranžmá v chladných tónech pro období podzimu a zimy.
Zahrada
Pokud už nehrozí ranní mrazíky a zemina je prohřátá, je možné rajčata vysadit ven. Oblíbené odrůdy si můžete koupit předpěstované. Záhon si připravte jeden nebo dva týdny předem. Zeminu důkladně prohrabejte a na jeden metr čtvereční do ní zapracujte tři až pět litrů kompostu bohatého na humus nebo použijte organická hnojiva. Při výsadbě přidejte ještě do každé jamky trochu kompostu. Sazenice vysazujte přibližně v půlmetrových rozestupech.

Pěstování na balkoně
Do pěstování rajčat se můžete pustit, i pokud máte balkon nebo terasu, nejlépe orientované na jih nebo na západ a pokud možno zastřešené a chráněné před větrem. Budete potřebovat klasický substrát, který promíchejte v poměru jedna ku jedné s kompostem. Na dno květináčů dejte vrstvu chlévského hnoje nebo nasekané čerstvé trávy. Zbytek doplňte připravenou zeminou a zasaďte předpěstované sazenice. Pro pěstování v truhlících a v květináčích jsou vhodné keříčkové odrůdy, např. Vilma, která dorůstá do výšky kolem 40 cm a plodí drobná rajčátka typu cherry. Na balkoně se daří i tyčkovým rajčatům, která ale potřebují větší nádobu s hloubkou minimálně 30 cm. Mezi odolné a bohatě plodící tyčkové odrůdy patří třeba Start F1. Rostliny každý druhý týden přihnojte tekutým hnojivem. Zalévejte je pravidelně, ale jen v takovém množství, aby substrát stačil proschnout. Preventivně používejte postřik proti plísni a přebytečné výhonky vylamujte.

Rozkvetlá srdce
Růžovými květy pozoruhodného tvaru nás srdcovka těší od května do června. Daří se jí na slunci i v polostínu a v půdě bohaté na živiny. V době sucha ji nezapomeňte pravidelně zalévat. Buďte opatrná při odstraňování plevele, protože má velmi citlivé kořeny. Po odkvětu listy zvadnou a keřík zmizí ze zahrádky až do příštího jara, proto si místo označte jmenovkou nebo kolíkem. Těsně vedle srdcovky můžete zasadit trvalku nebo letničku, která svými listy místo zastíní a omezí tak růst plevele, který by prorůstal do jejích kořenů.

Pro krásu květin
Pomocník z řady Natura-Symfonie 3 v 1 je ideální pro péči o okrasné rostliny, jak pokojové, tak i ty řezané. Obsahuje hnojivo, olej z rostlinných výtažků, který působí proti škůdcům a látku na bázi oleje pro lesk listů. Cena za 300 ml balení se pohybuje kolem 75 Kč.