Akce

Čínský spisovatel Yan Lianke (Jen Lien-kche) převezme Cenu Franze Kafky

Redakce (09.10.2014)
Čínský spisovatel Yan Lianke (Jen Lien-kche) převezme Cenu Franze Kafky Čínský spisovatel Yan Lianke (Jen Lien-kche) převezme Cenu Franze Kafky

22. října 2014 na Staroměstské radnici si Cenu Franze Kafky za rok 2014 převezme čínský spisovatel Yan Lianke (v české transkripci Jen Lien-kche). Mezinárodní porota ho zvolila na svém květnovém zasedání v Praze. Jak spisovatel Společnosti Franze Kafky sdělil, je šťasten a vděčen za udělení této ceny, Franz Kafka patří mezi jeho nejinspirativnější spisovatele.

Beseda a autorské čtení Yana Liankeho se koná ve čtvrtek 23. října 2014 od 18 hodin v sále Společnosti Franze Kafky,Široká 14, Praha 1.

Mezinárodní literární Cenu Franze Kafky (dále CFK) uděluje Společnost Franze Kafky každoročně od roku 2001. Vybírá laureáta, jehož dílo oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu, tak jako dílo Franze Kafky, jednoho z největších autorů moderní světové literatury. Cena se uděluje za celé dosavadní dílo autora.

Nositeli CFK jsou spisovatelé Philip Roth, Ivan Klíma, Péter Nádas, Elfriede Jelinek, Harold Pinter, Haruki Murakami, Yves Bonnefoy, Arnošt Lustig, Peter Handke, Václav Havel, John Banville, Daniela Hodrová a Amos Oz.

V porotě, která vybrala čtrnáctého laureáta Yan Liankeho, pracovali Petr Demetz, André Derval, Marianne Gruber, Oldřich Král, Kurt Krolop, Lorenzo Silva, Jiří Stránský a Hans Dieter Zimmermann.

Při zasedání volili mezi osmi celosvětově uznávanými osobnostmi současného literárního světa.

Cena Franze Kafky se koná pravidelně pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu České republiky a primátora Hlavního města Prahy.

Yan Lianke převezme během tradičního ceremoniálu v Brožíkově síni Staroměstské radnice hlavní symbol ocenění – bronzovou sošku Franze Kafky od sochaře Jaroslava Róny a šek na 10.000 dolarů

Yan Lianke (Jen Lien-kche), narozen 1958,je autorem více než dvaceti románů a povídkových knih, vycházejících z období moderních čínských dějin od 60. let 20. století. Jeho díla jsoupřekládána do řady jazyků.V roce 2004 získal za román Polibky od Lenina prestižní čínskou Lao Šeho literární cenu. Některá jeho díla nebyla v Číně dosud publikována, novela Západ letního slunce například zakázána.  Autor byl nominován na Man Bookerovu cenu 2013, v českém překladu vyšla novela Služ lidu! (BB art, 2008) a román Čtyři knihy (Verzone, 2013). V loňském roce Yan Lianke tento román osobně představil českým čtenářům v Praze. Příběh o sisyfovském údělu člověka, o kampaních, hladu a o ceně za přežití se odehrává v době Velkého skoku, Mao Ce-tungovy zničující hospodářské kampaně a následného hladomoru, který si vyžádal životy desítek milionů lidí. Za překlad tohoto románu byla Zuzana Li nominována na cenu Magnesia Litera 2014.