Připravujeme

Co bude vycházet - konec dubna 2018

Iva Pikolonová (13.04.2018)
Černá díra Černá díra

Upoutala vás některá z novinek, které si pro nás nakladatelé připravili v druhé polovině dubna? Jestli pořád zvažujete, rádi vám některé z chystaných knižních trháků představíme. Konec dubna, zdá se, přeje spíše přemýšlivějším, psychologickým dramatům a thrillerům; ale přece jen dojde třeba i na nezdolnou paní Steelovou.

Nakladatelství Mystery Press představí v dubnu 1. část nové krimi série Caroline Audenová. Bývalá počítačová hackerka Caroline získá práci snů ve špičkové právní kanceláři. Šéf jí přidělí zdánlivě snadný úkol - nemá udělat nic víc než prozkoumat podklady a seznámit nadřízené s tím, co zjistila. Jenže… její technické dovednosti a intuice ji zavedou mnohem dál, než původně zamýšlela. Když začne tušit, že by mohla existovat souvislost mezi smrtí uznávaného vědce a netransparentní biotechnologickou výzkumnou korporací, hlasitě se proti zjevné křivdě ozve a brzy se sama ocitne na mušce. Čas se krátí a tisíce životů jsou v ohrožení. Včetně toho jejího. Pochybnosti se rozplynou16.4.

https://www.bux.cz/dobrodruzstvi-napeti-thrillery/pochybnost

 

Ellen Whartonová, úspěšná interiérová designérka, se těší na návštěvu matky a nedbajíc předpovědi meteorologů za ní odletí do New Yorku. Když udeří hurikán, 77-letá Grace nehledě na dceřino naléhání odmítá odejít z bytu. Svůj omyl uzná, až když se s Ellen po pás ve vodě brodí k policejním člunům. Britský investiční bankéř Charles Williams cestuje do New Yorku pracovně. Doufá, že se potká i se svými dcerkami, které tam žijí s jeho bývalou ženou. Nastane zoufalé hledání. Nalezne Charles děti v pořádku? Mladá lékařka Julliette pracuje na pohotovosti. Když v nemocnici v době živelné pohromy náhle selže generátor, odhodlaně bojuje o životy pacientů. Město a jeho obyvatelé bojují s přírodní katastrofou obrovských rozměrů… Rozbouřené vody – další román veleúspěšné Danielle Steelové – okusíme 17. dubna. https://www.bux.cz/romantika/rozbourene-vody

 

Severskou literární scénu v kategoriích Young Adult a fantasy obohatí česky 18. dubna soubor třinácti zvláštních povídek Sobí hora. Autorka Karin Tidbecková s nimi od roku 2012 sklízí celou řadu ocenění. Povídky jsou psané lehce a svižně, jsou rozmanité, dobře fungující a naprosto odlišné od všeho, co jsme doposud znali. Zasahují do světa fantasy, magického realismu, science fiction i severských lidových pověstí s imaginárními bytostmi. Některé z těchto příběhů jsou značně znepokojivé, ale zároveň humorné a neuvěřitelně zvláštní.

Americká spisovatelka sci-fi Karen Joy Fowlerová o jejích pracech prohlásila: „Tidbecková má zvláštní talent pro líčení prazvláštních, zneklidňujících věcí. V jejích vynikajících, rafinovaných povídkách se kouzlo dostavuje nepozorovaně: vystupuje z lesů či ze země, nebo je odjakživa součástí rodiny, ale možná také existuje v nějakém úplně jiném světě… a vám se z okouzlení nad tím vším malinko točí hlava." Nezbývá, než se přesvědčit osobně…

https://www.bux.cz/young-adult-new-adult/sobi-hora

 

Do povědomí čtenářů vstoupila knihou rozhovorů Proměněné sny (2006), za kterou obdržela cenu Magnesia Litera. Pozornost si získaly i další její tituly Já jsem hlad a Sítě. O to větší očekávání budí nová próza Petry Dvořákové Dědina, kterou vydá nakladatelství Host 19.dubna. Tragikomický příběh vyprávěný očima obyvatel jedné současné vesnice zaručeně pobaví. Venkovské hemžení se odkrývá v nepřikrášlené nahotě. Přirozená fyzická blízkost hrdinů, jejich společná práce a jejich touha po lepším žití, přecházející až k vypočítavosti, jsou zdrojem věčných svárů i provázanosti, a také marné snahy vyléčit staré rány.

https://www.bux.cz/ceska-soucasna/dedina

 

Respektovaný profesor dějin umění podle všeho neměl žádné nepřátele. Přesto ho dcera najde v jeho pokoji mrtvého, nahého, zavěšeného hlavou dolů a probodeného kopím – jako by někdo ďábelsky parodoval jeden z jeho milovaných obrazů. A jiný obraz z Lawsonovy ložnice zmizel. Městem obchází démonický vrah s brutálními středověkými metodami. Vzkaz napsaný krví znamená jediné: Mlčet jako hrob. Padesátileté ticho prolomíme 23. dubna.

https://www.bux.cz/horory/mlcet-jako-hrob

 

Jørn Lier Horst má na kontě více než milion a půl prodaných knih. Jeho detektivky čte norský ministr spravedlnosti a doporučuje i Jo Nesbø. Zkušenosti z dlouholetého působení u policie hrají v jeho díle významnou roli - nejenže díky nim dokáže skvěle vylíčit čistě technické detaily týkající se vyšetřování, ale především umí dokonale popsat, jak zločin ovlivňuje oběti i pachatele. Poustevník je zločinec na útěku. Vyhlédne si člověka, kterého nebude nikdo postrádat, ukradne mu identitu a dál žije jeho život. Největší pátrací akce v dějinách norské kriminalistiky, při které musí pomoci i FBI, startuje 23. dubna.

https://www.bux.cz/krimi-detektivky/poustevnik-6

 

Renegáti jsou komunita lidí s neobyčejnými schopnostmi. Vynořili se z trosek zničené společnosti a znovu zavedli řád tam, kde dosud vládl chaos. Jako obhájci práva a spravedlnosti jsou pro všechny symbolem odvahy a naděje. Výjimkou jsou zločinci, které kdysi porazili. Nova má důvod Renegáty nenávidět. Jenže na cestě za svou pomstou potká charismatického Adriana, který je Renegát... Autorka bestsellerů Měsíční kroniky a Bez srdce Marissa Meyerová představí svou novinku o pomstě a spravedlnosti 23. dubna.

https://www.bux.cz/young-adult-new-adult/renegati

 

Poslední dny Rabbit Hayesové, vtipný a zároveň hluboce dojemný příběh o životě se zhoubnou diagnózou, chystá Host na 25. dubna. Rabbit miluje svou dceru, svéráznou rodinu a svého muže. Hýří báječnými nápady plnými hudby, lásky a životního elánu. Má plány pro celý svět — ale ten ji pořádně skřípne. Diagnostikují ji zhoubnou chorobu, Rabbit se však nevzdává. Slíbí si, že bude bojovat do posledního dechu. Umírání přece není konec světa!

https://www.bux.cz/spolecenske-romany/posledni-dny-rabbit-hayesove

 

Mohlo by se zdát, že půjde čistě jen o příběh o znásilnění dospívající dívky. Pachatelem má být její bývalý přítel, ten ale vinu vehementně popírá. Nicméně, Jodi Picoultová (autorka Vypravěčky či Velkých maličkostí) se zde zhostila hned několika témat - kromě znásilnění je ve hře i nevěra, pravda a lež, vyrovnání se se smrtí, kariéra versus rodina, v neposlední řadě oddanost milovanému člověku a ochota se obětovat, traumata z dětství a mládí... Nic není černobílé a ani jedna z postav není taková, jak se může zdát na začátku. Úspěšný román Desátý kruh vyjde ve 2. vydání 27. dubna.

https://www.bux.cz/spolecenske-romany/desaty-kruh-2

 

Cyklus případů psycholožky Freyji a policisty Huldara od islandské autorky Yrsy Sigurdardóttir pokračuje 28. dubna druhou částí, nazvanou Černá díra. Na školním hřišti je po deseti letech vyzvednuta časová kapsle s představami tehdejších školáků o budoucnosti. Jedna ze zpráv však uvádí pouze iniciály lidí, které má čekat smrt. Huldar bere věc vážně a obrací se na psycholožku s žádostí o pomoc. Dokážou spolu objevit pisatele, oběti a vraha včas? Zdá se, že čas zúčtování právě nadešel…

https://www.bux.cz/krimi-detektivky/cerna-dira-2