Čtenářské recenze

Čtenářská recenze: Neal Shusterman - Smrtka

Petra Heřmanská (17.07.2018)
Smrtka Smrtka

Svět bez hladu, nemocí, válek, bídy. Toho všeho lidstvo dosáhlo. Zvítězilo dokonce i nad smrtí. Scythové jsou nyní jediní, kdo může ukončit lidský život - a je jim přikázáno tak činit s cílem udržet objem populace pod kontrolou.

Knihy od Neala Shustermana u nás najdete za výhodné ceny zde: https://www.bux.cz/autor/161778-shusterman-neal

Smrtka je první část strhující nové knižní série od Neala Shustermana, autora čtenářského hitu Bez šance. Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu.

V novém světě od Neala Shustermana neexistují nemoci ani smrt. Když náhodou zemřete, putujete do Centra pro oživení, kde si pár dní poležíte a jste jako znovuzrození. Výhra nad smrtí má však i svůj háček – dochází k přelidnění na Zemi. Aby k této situaci nedocházelo, byl vytvořen Cech smrtek. Ty mají jako jediné právo člověka usmrtit nadobro.

Do příběhu se zapojuje Citra s Rowamen, kteří se již se smrtkou setkali, ale překvapivě zůstali naživu. Smrtka Faraday si je oba bere do svého učení a dává jim tak šanci stát se Smrtkou. Nutno říct, že o to ani jeden z nich nestojí, jenže nabídka imunity pro jejich rodinu je až příliš lákavá. Jaké je však jejich překvapení, když zjišťují nepříjemný fakt – po jejich roční výuce dojde k jejich souboji. A jen jeden z nich se stane Smrtkou, zatímco ten druhý se vrátí domů.

Citra s Rowanem jsou zasvěcováni do světa Smrtek, jejich pravidel a povinností. Musí se učit o různých druzích jedů, bojů, správných způsobů pokosení, historie a spoustu dalších dovedností. Jenže pak přichází jedna velká rána za druhou – a Citře s Rowanem se tak hroutí celý svět.

Změnila se pravidla. Citra s Rowanem spolu budou na konci jejich výcviku bojovat. Jenže to bude na život a na smrt. Jeden se stane Smrtkou, druhý zemře. Nemají na výběr.

Co se v cechu smrtek tak moc pokazilo? Jaká šílená věc se odehrála a rozdělila tak smrtky na dva tábory? Ani cech smrtek není bez poskvrny. Kdo zvítězí a kdo padne?

Nejdříve mě zaujala obálka a hned poté věta z anotace “Okolnosti je postaví proti sobě“ a v tu chvíli jsem věděla, že se do této knihy musím pustit. Fakt, že se nakonec postaví dvě hlavní postavy proti sobě, mi přišel jako zajímavý zvrat událostí a díky tomu by mohla kniha nabrat spád a přinést zajímavé, překvapivé události.

A tak jsem se do knihy pustila a musím říct, že jsem z ní byla nadšená. Nejvtipnější mi přišly situace, kdy Citra s Rowamen trávili čas se smrtkou Faradayem, který je učil všechno co s sebou přináší práce smrtek. Kupodivu byla smrtka Faraday velmi vtipná postava (navzdory její práci brát lidem životy), a tak jsem se nejvíce smála a bavila při jejich společných chvílích.

Jídlo provázely rozpaky – většinou bylo ticho, které tu a tam narušila nějaká smrtkova poznámka. „Máte krásný domov.“ „To je ale dobrá limonáda!“ „To jsou možná nejlepší pečené ziti v celé StředoMerice!“ Přestože všechno, co říkal, byly lichotky, jeho hlas působil na páteř všech přítomných jako zemětřesení.

Musím autora pochválit za tento svět, který vytvořil. Myslím si totiž, že téma “nesmrtelnosti“ a “výhra nad smrtí“ je velmi originální a v dnešní době populární téma. Bylo velmi zajímavé podívat se do tohoto světa a přečíst si, jaké by to bylo, kdyby lidé nad smrtí skutečně zvítězili.

Zároveň to bylo trošku děsivé, což autor velmi dobře vystihnul. Při čtení mi občas naskočila husí kůže, například při autorově popisování, jak si smrtky (většinou náhodně) volí, koho pokosí. A ještě více mi naháněly strach situace, kdy se skupina smrtek vymkla kontrole a bezdůvodně pozabíjela velké množství nevinných lidí v letadle. Myslím si, že v knize může každý vidět různá poselství a varování pro naši budoucnost.

Tak zhruba do půlky knížky jsem četla prakticky bez přestání, tak moc mě knížka bavila. Poté dochází k velkému zvratu, u kterého si myslíte, že to je určitě nějaký vtip, že to není vůbec možné! Zjistíte však, že si autor opravdu nevymýšlí a tak zůstanete s pusou dokořán a snažíte se najít ještě více času na čtení.

Slabší se mi zdály části, kdy už od sebe byli Citra s Rowane odděleni a každý byl vyučován jiným způsobem a jinak se vyvíjel. V tu dobu byl příběh podle mě trochu pomalejší, spíše šlo o takové oddechové vyprávění bez akce. Ale nakonec to bylo pro příběh nutné, protože to ke konci do sebe hezky zapadalo.

Otevřený konec byl pro mě z části překvapením, už se nemůžu dočkat dalšího pokračování. Protože válka o cech smrtek a spravedlnosti ve světě teprve začíná!