Čtenářské recenze

Čtenářská recenze: Paolo Giordano - Osamělost prvočísel

Kamila Ševčíková (26.11.2018)
Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel

Příběh o lidské samotě a trápení. Dva hlavní hrdinové a přátelé, Alice a Mattia, si s sebou nesou tíhu osudu, se kterou se snaží smířit a žít. Rozhodnutí, které učinili v dětství, je ovlivnilo až do dospělosti.

Mattia je nadaný a chytrý mladík, který za sebou neustále vláčí svou mentálně postiženou sestru. Její přítomnost ho ovlivňuje natolik, že se jednoho dne rozhodne sestru nechat v parku a odejde na oslavu ke spolužákovi. Poté, co se vrací sestru na místo vyzvednout, zjišťuje hořkou pravdu...

Alice, dívka, která neměla lehké dětství. Otec jí nutil stát se závodní lyžařkou, ona nechtěla. Kvůli svému rozhodnutí si přivodí úraz, který ji fyzicky poznamená na celý život. V průběhu příběhu přichází o vážně nemocnou matku...

Čtenář sleduje vývoj hlavních hrdinů od dětství až do dospělosti, kdy se snaží najít ve společnosti své místo. Dopadá na ně absence přátel, neschopnost začlenit se, vyčnívají z davu a nachází se na okraji společnosti. V podstatě mají jen jeden druhého, vzájemně k sobě cítí sympatie, ale nikdy se jejich cesty neprotnou. To proto, že jejich neschopnost vyrovnat se s minulostí je spojuje, ale nedokáže je vzájemně propojit.

,,Prvočísla jsou dělitelná jenom 1 a sebou samými. Mají své místo v nekonečné řadě přirozených čísel, mačkají se jako všechny ostatní mezi jinými dvěma čísly, ale jsou vůči nim o krok vzadu. Jsou to podezřelá a osamělá čísla.“

Proto i kniha nese název Osamělost prvočísel. Silně navozuje pocit úzkosti a samoty, který čtenáře ovlivňuje a vtahuje do příběhu. Samota prostupuje každou stranou, autor používá chladný styl psaní, oproštěný od jakýchkoliv emocí, které by snad mohly vyvolat jiný pocit než úzkost a depresi.

Kniha není rozhodně vhodnou volbou pro čtení, pokud zrovna neprožíváte šťastné období či nejste v rovnováze. Pocit smutku totiž dokáže ještě více prohloubit. O šťastném konci zde nemůže být řeč. Příběh plyne v jedné rovině, nevybočuje a jediná možná překvapivá situace je až na samém konci knihy.

Autorem je Paolo Giordano a kniha je jeho prvotinou, za kterou získal řadu literárních ocenění. Příběh se také dočkal zfilmování.