Čtenářské recenze

Čtenářská recenze: Petra Soukupová - Nejlepší pro všechny

Lenka Mynaříková, Knižní klub (21.03.2018)
Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny

Tři generace, tři postavy, tři pohledy. Desetiletý Viktor, herečka Hana, důchodkyně Eva. Syn, matka, babička. Ty tři nám namíchala spisovatelka Petra Soukupová do jedné knihy nazvané Nejlepší pro všechny.

Knihy od Petry Soukupové u nás najdete zde: https://www.bux.cz/autor/28260-soukupova-petra?name=soukupova-petra

Viktorovi je deset let, ve škole je samý průšvih, doma bývá často sám, bez pevné ruky rodičů. Otce nikdy neměl a matka Hana je herečka.

Hana odpoledne zkouší, večer hraje v divadle, ráno dospává. Sem tam si domů přivede nějakého milence. Na Viktora nemá tolik času, kolik by bylo třeba, a navíc právě dostala skvělou pracovní nabídku na natáčení seriálu. Vidí to jako šanci se konečně proslavit a pořádně rozjet hereckou kariéru. Ale co s Viktorem?

Babička Eva – Hančina máma – nedávno ovdověla, tak by se mohla o Viktora postarat postarat. Jemu by vesnické prostředí a pevnější vedení jedině prospělo a Eva by nebyla tak sama.

A tak se Hana s Evou domluví, Viktora přihlásí do jiné školy, do které bude z vesnice jezdit autobusem, a Viktora, i přes jeho protesty a sliby, že se polepší, přestěhují.

Viktor si přes počáteční nechuť v domě u babičky celkem zvykne, skamarádí se i s dětmi ze vsi. Hana se intenzivně připravuje na roli v seriálu a vedle toho se zamiluje. Její lásku ale neschvaluje Eva, má si podle ní najít někoho jiného. Eva brzy ráno vstává a peče sladké i slané koláče do kavárny ve městě, kam vozí Viktora do školy. Vaří mu obědy, pracuje na zahradě a zjišťuje, že je toho na ní najednou nějak moc.

Ve vyprávění příběhu se střídají pohledy všech tří hlavních postav. Přímé řeči jsou převyprávěny bez uvozovek, jak je u Petry Soukupové obvyklé. Osobně mě u této autorky fascinuje její schopnost vystihnout naprosto skvěle pocity dítěte, třicetileté ženy i stárnoucí ženy. Když je pak poskládá na přeskáčku za sebe tak, že jen umocní nesrovnalosti, ke kterým dochází „díky“ tomu, co si hlavně Eva s Hanou nahlas neřeknou, je to až zarážející. Přitom mi to tolik připomíná osoby z mého okolí a různá nedorozumění, ke kterým běžně dochází. I Viktorovo chápání je mi blízké. Některé jeho odpovědi mámě či babičcce nebo jeho chování… to je jako doma s mými syny, kteří jsou ve stejném věku.

Jedna z příhod, kterou Viktor zažije s novými kamarády, je rozpracovaná z pohledu jeho kamarádky Martiny v knize pro děti Kdo zabil Snížka?

Četla jsem nejprve knihu pro děti Kdo zabil Snížka?, která vyšla zhruba o dva měsíce dřív. Obě knihy se mi líbily, ta dětská bavila i syny. Vhled Petry Soukupové do rodinných vztahů napříč generacemi je opravdu obdivuhodný.

Převzato ze stránek Knižního klubu (www.knizniklub.cz).