Čtenářské recenze

Čtenářská recenze: Sara Raaschová - Led nebo oheň

Petra Heřmanská (19.04.2018)
Led nebo oheň Led nebo oheň

Zimní království bylo osvobozeno, ale krušné chvilky ještě nekončí. Aby mladá královna Meira ochránila svůj lid, dovolí horníkům z Cordellu kopat v zimních dolech. Tam ale najdou něco mocného a nebezpečného – magickou propast...

Fantasy sérii Sníh nebo popel u nás najdete za výhodné ceny zde: https://www.bux.cz/serie/354201-snih-nebo-popel

Cordellský princ Theron chce tento nález využít k poražení zla, ale Meira se bojí, co s sebou taková síla může přinést. Když se na zemi posledně objevilo tolik magie, nastal velký Rozklad. Proto nechce nechat nic náhodě a klidně se postaví i Theronovi. Ale nevystaví tak své lidi nebezpečí?

Boje o moc sílí. Theron touží po magii, zimanský šlechtic Mather usiluje o svobodu a Meira se začíná ptát sama sebe, jestli bojuje jen za Zimu, nebo za celý svět.

Návrat do světa Ročních období a Střídavých království!

Díky statečnosti a odvaze Meiry Dynamové se Zima dostává z područí Jarního království. Po nekonečných bojích a až příliš velkých ztrátách se konečně můžou Zimané opět volně nadechnout. Ale za jakou cenu?

Meira se po vítězné bitvě u Abrilu stává královnou Zimního království. Svou magii se ještě stále snaží ovládnout, ale moc dobře ví, že na to sama nestačí. Magie, která jí koluje v žilách, je na její tělo až příliš silná. I přesto se snaží před svým lidem působit jako silná panovnice.

Jen díky pomoci od Cordellu a krále Noama mohla Zima zvítězit nad nemilosrdným Angrou. Jenže teď jsou Zimané Noamovi zavázáni a ten si je touží podrobit. Meira cítí, že se z Noama stává další z jejích nepřátel. Neodpočine si, dokud nezjistí, jak své království před Noamem ochránit. A jediný způsob je najít magickou propast a tři klíče k jejímu otevření.

Meira se tak musí vydat na další strastiplnou a nebezpečnou cestu do okolních království, která pro ni stále představují nepřátelská území. Nachází spojence na těch nejméně očekávaných místech, ale také zrádce, kteří jí zlomí srdce a seberou veškerou naději na záchranu.

V Meiře se však nesváří pouze pochybnosti o sobě samé, její magii a malé naději na záchranu království. Její šestý smysl jí napovídá, že Angra stále žije. Musí se vzchopit a opět bojovat za svou zemi, své království, svůj lid. A možná i za svou pravou lásku.

Druhý díl série Sníh nebo popel se mi velmi líbil. V prvním díle Vás zaujmou především neustálé boje, útěky a schovávání, zatímco v druhém díle si užijete politikaření, záhady a intriky plnými doušky. Na konci samozřejmě nesmí chybět skvěle propracovaná bitva, která obrátí celý příběh vzhůru nohama. Byla jsem opravdu překvapená, kolik lidí se na konci sešlo, co všechno vyšlo na povrch a hlavně jak otevřeně druhý díl skončil.

V knize Led nebo oheň se dozvídáme více informací o králi Noamovi, kterého jsme v prvním díle poznali jen okrajově. A musím říct, že jsem za to opravdu ráda. Noam je totiž velmi složitá a komplikovaná postava, u které opravdu stojí se na chvíli pozastavit. Je to velký intrikář, který ale většinu času stál v pozadí příběhu a čekal, jak se celá situace vyvrbí. V příznivou dobu pak vystoupil ze stínu a zaútočil. Poznáváme zde jeho chamtivost, se kterou si chtěl Zimu podrobit, a vůbec jsem se Meiře nedivila, že měla z jeho nepředvídatelnosti strach.

Theron byl pro mě ještě záhadnější, než v prvním díle. Syn prohnaného Noama, budoucí vládce Cordellu. Na začátku působil mile a přátelsky, ale v tomto díle má až příliš rozporuplné názory a myšlenky, než měla Meira. Nikdy jsem nevěděla, na čí straně vlastně stojí – bylo to s ním jako na houpačce a opravdu jsem z něj byla po většinu doby zmatená. Za tyto dvě skvěle vykreslené postavy autorce klobouk dolů!

A co Mather? Moje další oblíbená postava, která měla tentokrát úplně jinou cestu, než Meira. Musel v její nepřítomnosti ochránit království a to přímo pod Noamovým nosem. Jeho příběh jsem si asi oblíbila nejvíce. Zde se máte opravdu na co těšit.

V tomto díle jsem se naštěstí předvídatelnosti nedočkala, za což jsem velmi ráda. Děj byl napínavý a plný zvratů. Pokud bych měla knihu srovnat s prvním dílem? První díl má určitě více akce a bitevních scén, zatímco v druhém díle se spíše zabýváme politickými vztahy s dalšími panovníky. Tyto informace nás mají zjevně připravit na třetí díl, abychom v něm chápali všechny důležité souvislosti.

Kniha se čte velmi lehce a utíká Vám přímo před očima. Než se nadějete, už jste na konci knihy a toužíte po dalším díle. Led nebo oheň jsem si moc užila a už se těším na finální díl.