Mall doporučuje

Další doporučení od Aleše - 1

Aleš Procházka (02.11.2017)

Anglické listí – Alena Damijo
Při čtení Anglického listí od Aleny Damijo, zápisků z Británie od bývalé au-pair, jsem se přistihl, že co chvíli souhlasně přikyvuji. Aleniny postřehy totiž sedí jako dobře mířená facka! Jistě, ostrovní národ občas dokáže být mírně nepraktický, odtažitý, arogantní a snobský, ale bez Anglie by prostě svět nebyl kompletní. Určitě, drobnosti jako je tristní zdravotnictví, řadové domky s příčkami z lepenky, rozjívené děti a oddělené kohoutky na teplou a studenou vodu dovedou pozlobit - ale ona vám to Británie zase vynahradí jinde.

Kniha trefně shrnuje vývoj od jednoho plánovaného roku pobytu, který se nakonec natáhl na patnáct let. Během těch autorka zbohatla o manžela, dvě dcery, tři zlaté rybičky a hromadu zkušeností. Pokud plánujete výlet (nebo dokonce delší pobyt) na Britských ostrovech, tato sbírka vtipných fejetonů funguje jako trefný průvodce i realistický budíček.

 
Skvrna – Gillian Flynn
Samostatné vydání povídky od Gillian Flynnové je ideálním dárkem pro autorčiny fanoušky. Ti se totiž nacházejí ve svízelné pozici – po vydání Zmizelé roku 2012 se Flynnová odmlčela a její tvůrčí pauza trvá dodnes.

Skvrna je, ve srovnání třeba se Zmizelou nebo Ostrými předměty, spíše taková jednohubka (i když pečlivě připravená) a hlad spíš povzbudí než ukojí. Přesto musím říci, že se mi moc líbila – ocenil jsem především příklon k temnějším tónům hororu oproti psychologickým thrillerům, na které jsme od Flynnové zvyklí.