Akce

Další ročník Literární ceny Knižního klubu zná svého vítěze!

Redakce (04.09.2013)
Další ročník Literární ceny Knižního klubu zná svého vítěze! Další ročník Literární ceny Knižního klubu zná svého vítěze!

Začátek září už tradičně znamená pro knižní svět jednu velmi příjemnou událost – vyhlášení vítěze Literární ceny Knižního klubu. Tak jsme se letos znovu potkali v příjemném, důstojném prostředí Kaiserštejnského paláce, abychom se dozvěděli, kdo z toho množství nadějných autorů si odnese odměnu, komu vyjde knížka.

Program otevřelo hudební trio Jelení loje, a to tak vesele a svižně, že mnozí přítomní si nejspíš nedovedli dost dobře představit, že budou muset následující hodinu klidně a spořádaně sedět na místě. Tři sympatické holky v doprovodu trochu extravagantně vyhlížejícího mladíka s kytarou s elegancí a lehkostí rozproudily krev v žilách i těm nejstarším.

Moderování se opět zhostil Tomáš Hanák a hned bylo jasné, že ta hodina, co nás čekala, nudná určitě nebude – stačilo pár úvodních slov a sálem už se rozléhal smích. Nezklamal ani generální ředitel firmy Euromedia, Andreas Kaulfuss, jenž se k němu před mikrofony záhy připojil. Oba přiznali, že samozřejmě postupují podle dohodnutého scénáře, a přece jejich společný výstup působil lehce a spontánně. Komediantské duo. Pan Hanák naznačil, že by se finanční odměna pro vítěze mohla časem zvednout, ačkoli i sto tisíc je samozřejmě hezká částka. Pan Kaulfuss pokýval hlavou, prý snad za dva roky, k dvacátému výročí udělování této ceny. „Tak až to bude čtvrt milionu,“ kontroval moderátor, „já vám něco napíšu…“

Pak byl přivolán Jindřich Jůzl, šéfredaktor vydavatelství Odeon, aby přispěl svou troškou informací. Porota dostala celkem sto prací, z nichž většina přišla elektronickou poštou. A dobrých textů bylo víc! Absolutní vítěz může být jen jeden, ale proč nevydat další díla, jsou-li kvalitní? Takže – velmi krásné překvapení – další dva účastníci soutěže slaví úspěch a čtenáři se mají na co těšit. Letos vyjde i Superpérák, a v příštím roce pak Železné včely. Pan Jůzl mírně upadal do rozpaků při popisu, o čem vypráví první zmíněná kniha, a my bychom taky byli na rozpacích, raději si to přečtěte v anotaci… :)

Následovalo slavnostní vyhlášení výsledků, objevila se skromná a velmi sympatická vítězka, Vladimíra Klimecká, aby přebrala ocenění za svůj román Druhý život Marýny G. a přijala gratulace. Spisovatelka Tereza Brdečková jako členka poroty, která paní Klimeckou na cenu navrhla, promluvila k publiku a jasně vysvětlila své důvody – tento text promlouvá jednoduchým jazykem, vypráví prostý příběh, a každou obyčejnost svou péčí a pozorností povyšuje autorka na něco neobvyklého. Petra Soukupová, předsedkyně poroty, doplnila postřeh o podobnostech s nesmírně úspěšným románem Kateřiny Tučkové, Žítkovské bohyně, ačkoli zároveň varovala – podobnost se týká spíš odlehlého prostředí hor a silných ženských hrdinek. Jinak si paní Klimecká s látkou dokonale poradila po svém.

A trvalo jí to několik let, jak záhy poznamenala. Prý čtyři, pět let intenzivní práce, a předtím ještě sbírání materiálu. Jelikož její příběh zabírá celé dvacáté století, pan Hanák se jí šikovně zeptal na měnící se postavení žen. „Původní úděl se nezměnil,“ odvětila paní Klimecká zamyšleně, „měnily se jen kulisy.“ My už máme rozečteno, takže můžeme dodat, že její ženské postavy vám určitě rychle přirostou k srdci. Hlavně babička a její vyprávění…

Na závěr se na scénu vrátil pan Kaulfuss, aby vyhlásil další ročník Literární ceny Knižního klubu. Takže pokud byste rádi věděli, jaké to je, stát vedle pana Hanáka před malým publikem jako středobod pozornosti, a pak odejít s knížkou v ruce a štědrou odměnou, vytáhněte hezky, co máte v šuplíku, a pošlete. Odborná porota se na to podívá, a co vy víte , možná budeme příští rok psát o vás :)

Co chybělo k dokonale pohodové náladě? Snad už jen to trio. Vrátilo se k mikrofonům a předvedlo další ukázku krásných hlásků a divadelního nadání, a přestože nejeden přítomný už určitě myslel i na občerstvení, co se mělo podávat o patro níž, stejně chtěli přídavek, a tak jsme v tom příjemném prostředí setrvali ještě o něco déle.

A to je vše, milí přátelé literatury – budeme se těšit na další rok a pevně věříme, že se vám kniha bude líbit!