Akce

Do Česka přijela autorská dvojice Erik Axl Sund. Autoři představili pokračování psychothrilleru Vraní dívka

Redakce (14.10.2014)
Do Česka přijela autorská dvojice Erik Axl Sund. Autoři představili pokračování psychothrilleru Vraní dívka Do Česka přijela autorská dvojice Erik Axl Sund. Autoři představili pokračování psychothrilleru Vraní dívka

Prahu a Brno navštívila 5. a 6. listopadu 2014 švédská autorská dvojice Erik Axl Sund. Autoři představili psychothriller „Hladový oheň“, který vychází v češtině 16. října. Jde o druhý díl trilogie nazvané „Slabost Victorie Bergmanové“ s podtitulem „Vraždy a psychoterapie“ a pokračování světového bestselleru „Vraní dívka“. Ten kvůli drsným a násilným scénám nakladatelství Knižní klub vůbec poprvé označilo varováním „Jen pro silné povahy“.

Pseudonym Erik Axl Sund skrývá švédskou autorskou dvojici Jerker  Eriksson (*1974) a Hakan Axlander Sundquist (*1965). Jejich mrazivý románový debut „Vraní dívka“ vyšel ve Švédsku před čtyřmi lety. Hakan do té doby působil jako hudebník, zvukař a výtvarník. Jerker byl mimo jiné producentem Hakanovy elektropunkové kapely „i love you baby!“, s níž podnikli několik turné po východní Evropě.

Vraní dívka“, úvodní část trilogie nazvané „Slabost Victorie Bergmanové“ s podtitulem „Vraždy a psychoterapie“, se ve Švédsku okamžitě po vydání stala bestsellerem. Práva na knihu se prodala do více než třiceti zemí včetně USA, Číny a Koreje. Švédská akademie autorů krimi jí v roce 2012 udělila zvláštní cenu za „hypnoticky fascinující psychoanalýzu zpracovanou formou kriminálního románu“.

Duo Erik Axl Sund nyní do Česka přijeli představit neméně úspěšný druhý díl nazvaný „Hladový oheň“.

Milník v kriminální tvorbě

Recenzenti trilogii „Slabost Victorie Bergmanové“ označují za milník v současné kriminální tvorbě. Je temná, šokující a patologická. Nakladatelství Knižní klub její první díl kvůli scénám brutálního násilí vůbec poprvé označilo upozorněním „Jen pro silné povahy“.

Vraní dívka“ popisuje ta nejtemnější zákoutí lidské duše. Otevřeně líčí až bolestně reálné scény týrání dětí a jejich sexuálního zneužívání. Vyvolala tak i notnou dávku kritiky. Na její adresu dvojice Erik Axl Sund říká: „Pokud kniha někomu přijde tak odporná, má určitě nějakou bariéru. Ve skutečnosti se jen snažíme v co nejkvalitnější formě mluvit o věcech, které nás děsí.“

Hlavními hrdinkami trilogie jsou dvě ženy, kriminální komisařka Jeanette Kihlbergová a psychoterapeutka Sofia Zetterlundová.

Ve druhém díle „Hladový oheň“, který právě vychází, Jeanette pokračuje v pátrání po tom, kdo bizarním a zároveň drastickým způsobem zabíjí malé chlapce, které nikdo nepostrádá. Náhle však dojde k brutální rituální vraždě úspěšného podnikatele. Mnohé okolnosti ukazují na to, že jde o pomstu. Ale za co?

Sofia, která se mezitím stala Jeanettinou partnerkou, neoficiálně sestavuje profil pachatele. Zároveň se snaží najít cestu ke svému skutečnému já, které ji fascinuje i děsí. Ve vyšetřování případu se stále častěji objevuje jméno Victorie Bergmanové. Stopy vyšetřovaných zločinů a minulosti tajemné ženy vedou k elitní internátní škole, do Dánska i na mrazivý sever.

Třetí díl trilogie nazvaný „Pýthiiny rady“ v češtině vyjde v září 2015. Autoři v současné době pracují na další sérii. Jmenuje se „Melancholie“ a její první část „Skleněná těla“ připravuje Knižní klub k vydání.

Více o autorech a jejich románech na www.erikaxlsund.com.

Knižní klub vydal v českém překladu:

Vraní dívka (Kråkflickan)

Jak velkému utrpení dokáže člověk čelit nebo vystavit jiné, než sám přestane být lidskou bytostí a změní se v netvora? Jak může zklamání ovlivnit duši, osud, život?
Psychoterapeutka Sofia Zetterlundová léčí dva klienty s příznaky mnohočetné poruchy osobnosti, dětského vojáka ze Sierry Leone a ženu s hlubokými traumaty z minulosti. Nikdo jim nenaslouchá. Kromě Sofie…
Komisařka Jeanette Kihlbergová vyšetřuje případ mrtvého chlapce, jehož tělo nese známky mučení. Nikdo ho nepostrádá. Kromě eanette… Temný severský psychothriller jen pro silné povahy.
První díl trilogie, která oblétla a zasáhla doslova celý svět.

Ze švédského originálu přeložila Viola Somogyi

Počet stran 328, MOC 349 Kč
Euromedia Group, k. s. – Knižní klub v roce 2014
Odkaz na trailer ke knize: https://www.youtube.com/watch?v=GxXvWXck6Ws

Hladový oheň (Hungerelden)

Kriminální komisařka Jeanette Kihlbergová neustává v pátrání po tom, kdo bizarním a zároveň drastickým způsobem zabíjí přistěhovalecké chlapce. Náhle však dojde k brutální rituální vraždě úspěšného obchodníka. Mnohé okolnosti ukazují na to, že jde o pomstu. Ale za co?
Psychoterapeutka Sofia Zetterlundová, která se mezitím stala Jeanettinou partnerkou, neoficiálně sestavuje profil pachatele. Zároveň se snaží najít cestu ke svému skutečnému já, které ji fascinuje i děsí. Stopy vyšetřovaných zločinů a minulosti Victorie Bergmanové vedou k elitní internátní škole, do Dánska i na mrazivý sever – šokující, nečekané rozuzlení se začíná rýsovat…

Ze švédského originálu přeložila Viola Somogyi

Počet stran 360, MOC 349 Kč
Euromedia Group, k. s. – Knižní klub v roce 2014

 

Ve středu 5. listopadu
se v pražské kavárně Krásný ztráty se konal
křest knihy spojený s autogramiádou.
Knihu pokřtil režisér Jakub Kohák.


Autorské duo Erik Axl Sund: Jerker Eriksson a Hakan Axlander SundquistJerker Eriksson, kmotr knihy Jakub Kohák a Hakan Axlander Sundquist


Hakan Axlander Sundquist, Jerker Eriksson a tlumočnice Irena Vičarová


Herečka Věra Hollá, Hakan Axlander Sundquist, režisék Jakub Kohák - kmotr knihy, redaktorka Martina Bekešová, Jerker Eriksson a PR manažerka Euromedia Group Markéta Daxnerová

Ve čtvrtek 6. listopadu
se autoři přesunuli do Brna, kde proběhla
v knihkupectví Knihy Dobrovský v Joštově ulici autogramiáda.


Hakan Axlander Sundquist a Jerker Eriksson


Hakan Axlander Sundquist a Jerker Eriksson