Čtenářské recenze

Don Miguel Ruiz - Čtyři dohody - Kniha moudrostí starých Toltéků

Redakce (19.10.2010)

Tuto knihu jsem dostala jednou k Vánocům od svého již bývalého přítele. Avšak i v dnešní době mi kniha stále přijde zajímavá a ráda se k ní vracím. Možná mi chtěl ukázat směr jak se osvobodit od předsudků a upjatosti a pravděpodobně mne měla posunout dál, z této knihy jsem si vzala opravdu hodně a vždy, když mám pocit, že se od těchto mouder vzdaluji, tak se k ní ráda vracím. Ať se již mezi námi stalo cokoliv, tato kniha pro mě byla a bude kladným přínosem a vždy bych ji ráda doporučila.

 

Kniha Čtyři dohody je plná čtivé filozofie, pro její porozumění je dobré číst s rozvahou a pravidelně se k ní vracet. Kniha pojednává o čtyřech moudrostech starých Toltéků a pomáhat člověku oprostit se od běžného sobeckého, konzumního života v dnešní společnosti. Všechny čtyři pravidla, moudrosti, se zdají být velmi jednoduchá, avšak jejich dodržování již tak lehké není, což jsem měla možnost vyzkoušet na sobě a i v dnešní době vím, že všechny čtyři dohody stále neovládám a mám jisté rezervy.

Dohody, které by se podle této knihy měly dodržovat, jsou tyto: Nehřešte slovem, Neberte si nic osobně, Nevytvářejte si žádné domněnky a Dělejte vše tak, jak nejlépe dovedete.

Zní to velmi jednoduše, ale jak jsem si již párkrát při čtení této knihy sama na sobě vyzkoušela, zase tak jednoduché to není. Avšak jakmile člověk začne dodržovat tyto dohody, začne se cítit mnohem svobodněji, čistěji a v mém případě si přestane brát názory okolí osobně.

Je to prostě kniha plná filozofie, zaměřená na sebepoznání a sebeovládání, je velmi čtivá, ale musí se u ní hodně přemýšlet.

Autor v knize popisuje, jak jsme se vše naučili například od rodičů, co smíme a co nemůžeme a věříme tomu, že je to správně. Snaží se čtenáře odpoutat od zažitých zvyklostí, avšak nenuceně. Jde o svobodnou volbu člověka. Kniha vám při čtení nic nevnucuje a je na vás jestli hodláte dodržet jednu dohodu, všechny, nebo taky žádnou.

Již jsem poznala  mnoho lidí, co tuto knihu také  četli a měli z ní obdobné kladné pocity jako tomu je i nadále v mém případě. Všem jí doporučuji pro zlepšení nálady a sebepoznání, když by vám náhodou nepřinesla víc, jako se stalo v mém případě. Byl to pro mě opravdu pěkný dárek k Vánocům.

Autorkou recenze je Michaela Locihová