Eric-Emmanuel Schmitt - Všechno, co potřebuješ ke štěstí

Redakce (16.09.2015)

Jsou autoři, kteří se stanou slavní na dobu určitou, na dobu, kterou jsou jich plná média. A pak jsou spisovatelé, kteří se nepotřebují objevovat na billboardech a stránkách novin, a přesto jaksi v poklidu a tichosti se stanou ikonami mezi čtenáři. Do té druhé skupiny patří francouzský spisovatel, dramatik a filosof Eric-Emmanuel Schmitt (*1960).


Především jeho útlé, ale obsahově silné příběhy z Cycle de l'Invisible (Cyklus o neviditelném), ve kterých se zaobírá otázkami víry a náboženství z nezvyklého úhlu pohledu, doslova uchvátili čtenáře na celém světě, a to včetně naší země. Oskar a růžová paní, či Pan Ibrahim a květy koránu patří k těm titulům, které si čtenáři doporučují sami navzájem, i bez marketingových akcí.

E.- E. Schmitt vstoupil do světa literatury jako dramatik, a to značně úspěšný, ale čtenářskou popularitu mu přinesly především jeho krátké romány.

Nakladatelství Motto teď přináší našemu čtenáři možnost nahlédnout i do jeho povídkové tvorby, a to prostřednictvím jeho sbírky osmi povídek s názvem Všechno, co potřebuješ ke štěstí (orig. Odette Toulemonde et autres histories, 2006). Knížka, která je dle jeho doslovu plodem zakázaného psaní, přináší osm příběhů o ženách, tedy tematicky jakoby Schmitt vstupoval na velmi tenký led, poněvadž je dle mne pro spisovatele - muže velmi složité proniknout do tajů ženského uvažování a logiky. Ale z pozice svého věku a zkušeností je nutno podotknout, že je to problém mužů všeobecně, nejen literátů.

Osm příběhů, osm osudů žen, od hýčkaných hvězd žijících v neskutečném přepychu, až po osudy žen z doby stalinistického teroru v sibiřských gulazích. Všechny ale mají právo na štěstí, které se snaží najít, nebo se vrátit do doby, kdy si myslely, že ho našly. Ať miliardářská celebrita, která se po letech nalezne muže, jenž ji v mládí ukázal co je to skutečné štěstí být milována jako žena, nebo ženy v temných dobách Sovětského svazu, které v sibiřských mrazech pracovního tábora musí vymyslet jen pár vět do vzkazu pro své děti, které nechaly tam někde venku, jež se vlezou na kousíček cigaretového papíru, a snad někdy je jedna z nich vynese ven a doručí. Nebo jako hrdinka titulové povídky Všechno, co potřebuješ ke štěstí, která změnou svého kadeřníka odkrývá pozadí svého jinak velmi šťastného manželství, které trošku „vyzdí“ jen bezdětnost. A nejednou je postavena před skutečnost, že mužská láska má mnoho podob, a nestačí jeden úhel pohledu, aby se našla pravda.

Sbírka je psaná velmi citlivým stylem, s překvapivými vnitřními zvraty hrdinek, které někdy žijí jakoby v jiné realitě, než je skutečný život.

V překladu uznávané frankofonní překladatelky Dany Melanové vydalo nakl Motto, 2015, které už připravuje další dva tituly tohoto populárního autora.

Autorem recenze je Bohdan BoboKing Volejníček