Čtenářské recenze

FIFTY SHADES versus CROSSFIRE

Redakce (27.09.2013)
FIFTY SHADES versus CROSSFIRE FIFTY SHADES versus CROSSFIRE

Komu byste, dámy, daly přednost? Christianu Greyovi, nebo Gideonu Crossovi?

Oba dva jsou vysocí, urostlí krasavci, s hustými pevnými kšticemi a uhrančivýma očima, s tělem samý sval a výstavním zadkem. Oba jsou nechutně bohatí a mocní a ženy omdlévají pod jejich spalujícími dominantními pohledy. Sálá z nich všechny prostupující energie, o jejich výbavě, zvířecím sexuálním apetitu a nepolevující erekci nemluvě. Pro svou vyvolenou jsou (někdy trochu temnými, ale pokaždé vzrušujícím způsobem) rytíři v lesklé zbroji, kteří se zjeví vždy, když je milá v ohrožení, a zachrání ji ze spárů zla. A přestože si oba dva shodně myslí, že neumí milovat nebo že nejsou lásky hodni, bezmezně se zamilují a stávají se z nich roztoužená romantická stvoření. Kdo by netoužil po ztělesnění ženských tajných snů?

Christian i Gideon skrývají ale stíny temných minulostí. S jedním „vyjebal život“, s tím druhým asistent psychoterapeuta, což oběma způsobuje (nejen) děsivé noční můry. Nějaká překážka na cestě ke štěstí být přece musí!

GreyJejich osudovými partnerkami jsou Anastazie Steelová a Eva Tramellová. Na jedné straně stojí křehká, ve všech směrech nezkušená a místy i poměrně dost infantilní Anastazie, jejímiž hlavními projevy jsou nechuť k jídlu, oči široce rozevřené neustálým údivem a kňourání, případně pípání čerstvě vylíhnutého holátka. Anastazie, která ač končí vysokou školu, je nepolíbená moderními technologiemi a vlastně – téměř nepolíbená je celkově.

A teď tu máme Evu, ženu již mužů znalou a zběhlou v používání mobilů, počítačů, tabletů a dalších IT legrácek. Eva narozdíl od Anastazie s gustem jí i pije (aniž by se pozvracela) a nediví se všemu s výrazem dvouletého dítěte. Svému partnerovi je rovnocenným spoluhráčem. I co se týče pohnuté minulosti.

Co mají společného tyto čtyři zmíněné osoby? Jsou ústředními postavami eroticky laděných trilogií Fifty Shades (E.L.James) a Crossfire (Sylvia Day), které se staly skutečnými světovými bestsellery.

GreyNa první pohled čtenáře udiví až provokativní podobnost obou trilogií, vystavených na stejném schématu – bohatý, mocný, pohledný a sexuálně velmi náruživý muž „posedlý démony“ se proměňuje v rukou ženy, k níž zahořel láskou. Zatímco u Gideona Crosse jde o proměnu s přimhouřenýma očima celkem uvěřitelnou, u změny odehrávající se v Christianu Greyovi nepomůžou ani pevně semknutá víčka. Mezi Christianem v prvním a druhém, posléze i třetím dílu trilogie zeje taková propast, že mám podezření, zda se nejedná o dvě zcela rozdílné osoby. Nebo že by byl kromě jiného stižen schizofrenií?

Je těžké rozhodnout, která z trilogií je větším čtenářským zážitkem. Napětí, erotika a nečekané zvraty jsou v obou vydařené (i když v trilogii Crossfire jsou uvěřitelnější). Oba příběhy jsou silné a čtou se jedním dechem (stále máme na paměti, že jde o oddechovou literaturu). A proto tento souboj mohou rozhodnout jedině ústřední protagonisté příběhů. Pro mě osobně jsou těmi vítězi jednoznačně Gideon a Eva z trilogie Crossfire.

Autorka recenze: Lenka Jarošová