Akce

Fotografie ze křtu knihy Do tmy básnířky a prozaičky Anny Bolavé

Redakce (28.05.2015)
Fotografie ze křtu knihy Do tmy básnířky a prozaičky Anny Bolavé Fotografie ze křtu knihy Do tmy básnířky a prozaičky Anny Bolavé

V úterý 2. června 2015 se v pražské kavárně Ponrepo konal křest románu Do tmy básnířky a prozaičky Anny Bolavé. Příběh osamělé, nemocné ženy z jihočeského maloměsta, která většinu života zasvětila sběru, sušení a odevzdávání léčivých rostlin, vydalo nakladatelství Odeon jako 27. svazek České řady. Knihu pokřtila bylinným lektvarem setra autorky Eva Šálková a slavnostní řeč pronesl básník Milan Ohnisko.

Slavnostní přípitek_zleva Milan Ohnisko, Eva Šálková, Anna Bolavá, Jindřich Jůzl, Markéta Daxnerová


Křest bylinným odvarem
Autogramiáda

Zleva Eva Šálková, Anna BolaváRomán Do tmy, příběh osamělé, nemocné ženy z jihočeského maloměsta, která většinu života zasvětila sběru, sušení a odevzdávání léčivých rostlin, má od počátku nádech apokalypsy. Vyprávění románové hrdinky Anny Bartákové je otevřené, a přeci zvláštním způsobem záhadné a neuchopitelné. Víme o ní vše, od rána do večera detailně sledujeme její počínání, a stejně nám uniká. Její neobvyklá záliba spolu s postupující nemocí ji zahání do vnitřního, deformovaného světa, kde se vůně i šustot pytlů počítají na gramy. Snad jde o jakési rodové prokletí, jemuž podléhala už její babička, ale možná za to může jen končící červen, nejhektičtější doba trhání bylin v roce. 

 

Děj se posouvá kupředu pomocí detailně propracovaného „plánu sběru“. Konstantou jsou úterky, kdy Anna nedočkavě navštěvuje výkupnu. Smrt tchána, setkání s opuštěným manželem nebo odmítaná pomoc lékaře do týdenního plánu sice nezapadají, nicméně mají na výsledný počet pytlů na půdě podstatný vliv. Touha nasbírat více se stupňuje a vede až k mánii, ale fyzické síly již neumožňují přidat. I přes pomalé, zdánlivě nevzrušené vyprávění probublává pod hladinou podivný neklid. Rafinovaný styl, v němž se licituje s každým slovem, nás kapitolu po kapitole vtahuje hlouběji. Hlouběji do staré půdy, hlouběji do prokletí sběru léčivých bylin.

 

Anna Bolavá(*1981) se narodila a vyrostla v Jižních Čechách. Po studiích na FF UK v Praze krátce pracovala v Ústavu pro jazyk český, nyní je působí jako stomická poradkyně. Roku 2013 se představila básnickou sbírkou Černý rok. Román Do tmy je její prozaický debut.