Aktuality

Gratulujeme k narozeninám - 2. polovina listopadu 2018

Iva Pikolonová (20.11.2018)
Liane Moriarty Liane Moriarty

Venku bude stále častěji nevlídno, ale nám čtenářům to pranic nevadí. Alespoň je více času zachumlat se do deky a usednout ke knize. Dnes doporučujeme společenské romány nenápadné Australanky Liane Moriarty, výbornou fantasy tetralogii od mladého amerického spisovatele Christophera Paoliniho nebo vizi blízké budoucnosti dnešních USA od kanadské spisovatelky Margaret Atwoodové. Tito tři zmiňovaní se totiž všichni narodili v listopadu a my jim touto cestou přejeme hodně zdraví a inspirace.

15. listopadu 1966 se v Sydney narodila Liane Moriarty. Je sestrou další známé australské spisovatelky Jaclyn Moriarty, píšící Young Adult literaturu. Několik románů a sérií pro děti publikovala také pod pseudonymem Nicola Berry. Po škole se Liane realizovala v reklamě a marketingu v nakladatelství, pracovala na volné noze jako reklamní textař. Pak založila vlastní firmu. V roce 2004, po získání inženýrského titulu na Macquarie University v Sydney, vyšel její první román Tři přání. Nyní žije v Sydney se svým manželem Adamem a dvěma dětmi. Do nenápadné blonďaté Australanky by nikdo neřekl, že prodala přes 6 milionů knih a inspirovala seriál HBO (Sedmilhářky). Český knižní trh vzala Liane přímo útokem. Jako první tady vyšla kniha Manželovo tajemství, ale i další její práce u nás ihned zaujaly první příčky nejprodávanějších knih (Na co Alice zapomněla, Tři přání, Poslední výročí). Její romány se čtou s lehkostí, jsou zajímavé, netypické a psané velmi jednoduše. Nadstavbou každého příběhu je výborné psychologické vykreslení postav. Moriarty píše příjemným slohem, vymýšlí zajímavé příběhy, snaží se navodit myšlenky k úvahám... Zatím posledním dílem vydaným u nás jsou Šílené výčitky. Dočkáme se v nich oblíbeného mixu dramatu, tajemství, humoru i laskavosti – jako skutečný život. Co se tedy stalo na jedné zahradní grilovačce?

 

17. listopadu 1983 má v dokladech zapsáno jako datum narození americký spisovatel Christopher Paolini, autor slavné tetralogie o dračích jezdcích Eragon, Eldest, Brisingr a Inheritance. Christopher se původně rozhodl napsat pouze fantasy příběh, kde by skloubil vše, co se mu líbilo ve fantasy světech jeho oblíbených autorů. Rozvrhl si děj trilogie a následně začal psát rukou do deníku. Jakmile dosáhl 600 stran, začal knihu přepisovat do počítače. Takto vznikla převážná část Eragona. Tvorba měla být pro Paoliniho pouze původně koníčkem a nikdy neplánoval, že by prózu publikoval. To by ale byla škoda, co říkáte? První verzi Eragona sepsal už v patnácti letech. Román se odehrává ve fiktivním fantasy světě Alagaësiaa a vypráví příběh mladého muže Eragona, který se po nalezení dračího vejce stane Dračím jezdcem, a jeho dračice Safiry. Paolini propojil vzrušující, napětím naplněné dobrodružství malého chlapce, jenž dospěl díky přátelství jediného draka, který se během staletí narodil. Při psaní se autor rád nechával inspirovat vážnou hudbou. Poslouchal Beethovena, Wagnera.

 

18. listopadu 1939 se v kanadském hlavním městě narodila spisovatelka Margaret Eleanor Atwoodová. Známá je ale i jako básnířka, literární kritička a feministická a sociální aktivistka. Je jednou z nejvíce ceněných autorek beletrie současné doby, za její literární dílo se jí dostalo mezinárodního uznání. Mezi lety 1984 až 1986 byla prezidentkou mezinárodního PEN klubu. Otec Atwoodové se živil jako entomolog, a proto Margaret strávila velkou část dětství v divočině severního Quebecku. Až do svých 11 let nenavštěvovala školu s denní docházkou. Přesto se stala vášnivou čtenářkou beletrie, komiksů i pohádek. V roce 1957 odmaturovala na střední škole v Torontu. Bakalářská studia ukončila roku 1961 (jejím hlavním předmětem byl anglický jazyk). Kvůli nedopsané disertační práci však nedokončila studium na Harvardově univerzitě. Poté na několika univerzitách sama učila. Psala už od mala; od svých 16 let toužila věnovat se psaní profesionálně. Za román Příběh služebnice získala vůbec první cenu Arthur C. Clarke Award za nejlepší vědeckofantastický román publikovaný předchozí rok (1987) ve Spojeném království. Tato kniha byla také nominována na dvě ceny za science fiction: v roce 1986 na Cenu Nebula a o rok později na cenu Prometheus Award. Román vykresluje pochmurnou vizi blízké budoucnosti na půdě dnešních Spojených států amerických, které přestaly existovat a byly nahrazeny totalitním režimem. V nedaleké budoucnosti se vlády nad Spojenými státy chopí klerofašistický režim. Z každého, kdo se proti němu prohřeší, se stává otrok. A z plodných žen ještě něco mnohem horšího - služebnice, jejichž úkolem je rodit děti, s nimiž se nikdy nesetkají.