Aktuality

Gratulujeme k narozeninám - 2. polovina října

Iva Pikolonová (23.10.2018)
Anthony Doerr Anthony Doerr

Tentokrát si připomínáme 45. narozeniny držitele Pullitzerovy ceny, výročí narození významného spisovatele a scénáristy a 49. narozeniny současné irské autorky.

Michael Crichton (23.10.1943 – 4.11.2008) byl americký spisovatelscenárista a filmový a televizní producent. Napsal celou řadu úspěšných knih, zejména se sci-fi tematikou nebo techno-thrillery, které byly přeloženy přibližně do 30 jazyků. Celosvětově se prodalo asi 200 milionů výtisků jeho knih. Ve svém díle v mnoha případech dobře zužitkoval své vzdělání v oboru medicíny a antropologie (vystudoval na Harvardu). Protože ho po celý život fascinoval žánr science fiction, i ve svých dalších dílech se Crichton zaměřoval na téma zneužití techniky, které může ohrozit lidstvo. Je známý hlavně jako tvůrce sci-fi románu Jurský park, podle kterého byl natočen veleúspěšný film. Upozornil na sebe ale už ve 27 letech románem Kmen Andromeda, který byl také zfilmován. Úspěšný byl i jeho seriál Pohotovost, za který získal cenu Emmy. V roce 2017 (9 let po autorově smrti) vyšel u nás dosud nevydaný román Dračí zuby. Crichton zemřel v 66 letech na rakovinu hrtanu, používal i pseudonym John Lange.

https://www.mall.cz/hledej?s=crichton

 

24. října 1969 se v irském Dublinu narodila spisovatelka Emma Donoghue. Je rovněž uznávanou literární historičkou a scénáristkou. Studovala na Cambridské univerzitě, kde také potkala svého životního partnera (profesor na Univerzitě v Západním Ontariu). Nastálo se do Kanady přestěhovali v roce 1998 a od roku 2004 má Emma kanadské občanství. Její novela Pokoj se v roce 2010 dostala do finále Man Booker Prize a přinesla jí veliké mezinárodní uznání (bylo prodáno více než dva miliony kopií a bestseller Room byl postupně přeložen do 35 jazyků). V témže roce i letech následujících za něj obdržela i další literární ceny – např. Irish Book Award. Jedná se o vynikající psychologický román, o strhující prózu o síle dětské nevinnosti a odvahy. Jazykově vytříbený a tematicky ojedinělý příběh citlivě prozkoumává dětskou duši vystavenou extrémním podmínkám a klade otázky, které inspirují i děsí. Pokoj je příběhem natolik silným, že by si jej měl přečíst každý. Je totiž plný témat k zamyšlení - ať už je to mateřská láska, lidská krutost v různých podobách i pohled na náš svět. Pokoj se dočkal i filmového zpracování, kdy sama Donoghue k filmu připravila scénář. V angličtině vyšlo devět jejích románů, u nás byl vydán Knižním klubem ještě Zázrak. Emma žije s partnerem a dvěma dětmi v Londýně v Ontariu.

https://www.mall.cz/hledej?s=donoghue

 

45 let se 27. října dožívá Anthony Doerr, americký spisovatel a držitel Pulitzerovy ceny. Narodil se v Ohiu, promoval v oboru historie na Bowdoin College v Maine. Žije s manželkou a dvěma syny ve městě Boise v Idaho. V současné době mimo jiné píše sloupek pro deník The Boston Globe a přispívá do The Morning News, on-line magazínu ve Spojených státech. Na svém nejslavnějším díle Jsou světla, která nevidíme pracoval deset let. Na žebříčku New York Times se udrželo obdivuhodných 58 týdnů. Za román získal řadu ocenění, v roce 2015 dokonce Pulitzerovu cenu. Děj je zasazen do Francie okupované za 2. světové války. Hlavní hrdinka, mladá dívka Marie-Laure, prožívá s milujícím otcem spokojené dětství v Paříži. Ještě jako dítě bohužel oslepne a tuto zkoušku osudu následuje ještě další, náročnější. Němci obsazují Paříž a Marie s otcem jsou nuceni uprchnout, musejí opustit své dosavadní jistoty a vydat se za nejasnou vidinou bezpečného útočiště. Existuje ale vůbec někde v Evropě nějaké bezpečné místo?

Loni si mohl český čtenář pochutnat na románu O dívce Grace, letos se koncem října chystá vydání novinky Čtver ročních období v Římě.

https://www.mall.cz/hledej?s=doerr