Aktuality

Gratulujeme k narozeninám - konec ledna 2019

Iva Pikolonová (17.01.2019)
Tomáš Sedláček Tomáš Sedláček

Stejně jako každé dva týdny, i dnes blahopřejeme oslavencům z řad spisovatelů, literátů a vypravěčů!

První knížka tohoto fantastického dětského autora a novináře vyšla ve třicátých letech 20. století. Příběhy zasazené do anglické Jezerní oblasti si brzy získaly větší oblibu než jeho cestopisy. Kdo by neznal výborný Boj o ostrov, Trosečníky z Vlaštovky, Klub lysek atd. Málokteré dítě zřejmě po přečtení nezatoužilo zažít podobná dobrodružství jako hrdinové výše zmíněných knih. Je moc dobře, že se nakladatelství Albatros rozhodlo pro reedice těchto románů. 18. ledna před 135 lety se narodil Arthur Ransome. Spisovatel oslovil již několik generací dětí a mnoho z nich mu zůstává věrnými i v dospělosti. Jeho dílo je totiž pevně spjato s přírodou. Při svých prázdninových dobrodružstvích cítí hrdinové „ransomovek“ bezprostřední kontakt s vodou, vzduchem, zemí i ohněm, skvěle si dovedou poradit v letním lese i při dobývání severního pólu. Samozřejmá je u nich láska ke zvířatům. Ať tedy žijou Vlaštovky a Amazonky!

https://www.mall.cz/hledej?s=ransome

 

Narodila se jako Tami Mikkelson 20. ledna 1959 v Iowě. U nás je tato americká beletristka známá pod jménem Tami Hoag. Mezi její nejslavnější práce patří napínavé romány s kriminální zápletkou, i když nejdříve začínala s psaním romantických příběhů. Dnes jsou knihy Hoag překládány do dvaceti jazyků a prodalo se jich více než 35 miliónů výtisků po celém světě. Tami chtěla být spisovatelkou od dětství, psaní brala jako zábavu. Před vydáním své první knihy pracovala jako asistentka fotografa, trénovala koně nebo prodávala koupelnové doplňky. Svoji kariéru autorky odstartovala v roce 1988 romancemi, které uveřejňovala v časopisech. Hoag si zamilovala koně a často jezdila i drezury (několik jich i vlastní). Soutěžit přestala po úrazu – při pádu z koně si zlomila si pět obratlů. Naštěstí se plně zotavila a ve zdraví může oslavit letošní šedesátiny. V současné době žije střídavě v Kalifornii v Malibu a ve Wellingtonu na Floridě.

https://www.mall.cz/hledej?s=hoag

 

Přední český ekonom Tomáš Sedláček slaví narozeniny 23. ledna (nar. 1977). Část svého dětství prožil ve Finsku a Dánsku, kde jeho otec pracoval pro Československé aerolinie. Tam také Tomáš navštěvoval mezinárodní školy s angličtinou jako vyučovacím jazykem. V roce 2001 se stal doktorem filozofie na Karlově univerzitě, kde nyní vyučuje filozofii, ekonomii a dějiny ekonomických teorií. Později se účastnil programu Yale World Fellows na Yale University ve Spojených státech. V roce 2006 ho studentský časopis Yale Economic Review uváděl jako jednoho z pěti mladých perspektivních ekonomů pobývajících v USA. V letech 2001 až 2003 pracoval jako ekonomický poradce prezidenta Václava Havla. Byl také expertním poradcem ministra financí - věnoval se reformám a snižování schodku veřejných rozpočtů. V současné době pracuje jako hlavní makroekonomický stratég ČSOB a je členem Národní ekonomické rady vlády. Za svoji hlavní publikaci Ekonomie dobra a zla, která byla již vydána mj. v angličtině a němčině, obdržel Tomáš Sedláček v roce 2012 Německou cenu za ekonomickou knihu. Sedláček rád relaxuje jízdou na kole a při lyžování.

https://www.mall.cz/hledej?s=sedl%C3%A1%C4%8Dek%20tom%C3%A1%C5%A1

 

28. ledna 1962 se narodil islandský prozaik Arnaldur Indridason. Ve své vlasti patří k předním autorům žánru krimi a jeho napínavé romány jsou vysoce hodnoceny. Pracoval jako novinář a filmový kritik u největších islandských novin. Severní blata, první z románů, kde vystupuje komisař Erlendur, obdržela v roce 2002 prestižní cenu Skleněný klíč, udělovanou každoročně nejlepší severské detektivce. Jeho druhý detektivní román Dech smrti byl na tuto cenu nominován v roce 2003. Od té doby obdržel nebo byl nominován na mnoho literárních cen nejen v Evropě, ale i Spojených státech. Autor zaujímá přední místo na žebříčcích bestsellerů jak ve Skandinávii, tak v Anglii, Francii, USA, Německu i jinde po Evropě. Prestižní deník The Guardian řadí Indridasona na první místo mezi TOP 10 evropských autorů detektivních románů současnosti, podle internetového serveru Krimi Couch patří mezi pět nejoblíbenějších světových autorů krimi románů všech dob. Jeho romány byly přeloženy do 36 jazyků. Dnes Arnaldur žije jako spisovatel na volné noze v Reykjavíku.

https://www.mall.cz/hledej?s=indridason