Aktuality

Gratulujeme k narozeninám - konec února 2019

Iva Pikolonová (25.02.2019)
Karl May Karl May

Na konci února by oslavil své narozeniny mimo jiné i autor slavného Vinnetoua! V naší pravidelné rubrice přinášíme jeho pohnutý osud.

Chaim Potok (17. února 1929 – 23. července 2002) byl americký židovský autor a rabín (vlastním jménem Herman Harold Potok). Jeho první kniha The Chosen (1967) se držela na seznamu The New York Times 39 týdnů a prodalo se jí více než tři a půl milionů kopií. Narodil se v Bronxu jako nejstarší ze čtyř dětí. Dostalo se mu ortodoxního židovského vzdělání. Spisovatelem se chtěl stát už od mládí, první beletrii psal od šestnácti. V 17 letech sepsal první článek do časopisu. A i když nebyl publikován, redaktor se o něm vyslovil pochvalně. Po čtyřech letech studia na Židovském teologickém semináři v Americe byl vysvěcen na konzervativního rabína. Vystudoval rovněž filozofii a nechtěl se vzdát ani náboženského ani světského prostředí. Poté, co získal magisterský titul v angličtině, sloužil jako vojenský kaplan v korejské válce. Byl ovlivněn Ernestem Hemingwayem i Jamesem Joycem. Jeho díla jsou buď autobiografického charakteru, nebo svědectvími o pocitech a problémech Židů ortodoxního původu v současné americké společnosti. Jeho nejznámější román Vyvolení je o přátelství dvou židovských chlapců z různě nábožensky orientovaných rodin. Kniha byla zfilmována. Potok zemřel ve svém domě v Pensylvánii ve věku 73 let (byla mu diagnostikována rakovina mozku).

 

24. února 1971 se narodila americká spisovatelka a bývalá televizní kritička pro Entertainment Weekly, Gillian Flynnová. Je autorkou tří thrillerů publikovaných v devětadvaceti jazycích: Zmizelá, Ostré předměty, Temné kouty. Krimi Zmizelá vypráví o jednom všedním manželství. Přesto ona v den pátého výročí zmizí. Její muž je obviněn z vraždy. Nick prohlašuje, že čin nespáchal, Amyini přátelé i zápisky v jejím deníku mluví o opaku. Kdo má pravdu? A pokud je Nick nevinný, kam se poděla Amy? Ostré předměty získaly CWA New Blood Dagger Award a byly nominovány na Edgar Award za nejlepší debutující román roku 2006, Temné kouty vyhlásil časopis Publishers weekly nejlepší knihou roku 2009. Gillian žije se synem a manželem v Chicagu, její knihy vycházejí ve 42 zemích.

 

Narodil se 25. února 1842 v Německu v rodině chudého tkalce a dětství prožil v neuvěřitelné bídě. Veřejnost ho zná především jako duchovního otce Vinnetoua. Karl May se už ve škole projevil jako nadaný chlapec. Roku 1861 začal pracovat jako pomocný učitel v chudinské škole, ale brzy byl obviněn z krádeže, odsouzen do vězení a do konce života nesměl vykonávat učitelské povolání. Ocitl se na dně, bez přátel, bez budoucnosti. Proto se dopustil dalších drobných krádeží a jako recidivista strávil na nucených pracích a ve vězení mnoho let. Vězení opouští ve 32 letech a zdá se, že jeho život je v troskách. Ve vězení ale měl čas na snění a přemýšlení, snil o velkých cestách za dobrodružstvím a bohatstvím a po propuštění své sny začíná přepisovat na papír. Roku 1875 začíná publikovat časopisecky, o dva roky později už je spisovatelem na volné noze. Přestože píše často i romány nízké kvality, nakladatelé se o něj doslova perou. Koncem 19. století je velice slavný. May uveřejnil většinu svého díla nejprve na pokračování v časopisech, teprve od roku 1890 vycházely jeho romány knižně, od r. 1892 u freiburského nakladatele Fehsenfelda pod názvem Sebrané příběhy z cest. Jakmile ale vyjde ve známost autorova kriminální minulost, je May psychicky zlomen, těžce onemocní a rok poté (30. března 1912) umírá vysílen soudními spory o vlastní dílo.