Gratulujeme k narozeninám - prosinec 2018

Iva Pikolonová (29.11.2018)
Anna Gavalda Anna Gavalda

I když z narozenin v prosinci děti obvykle moc nadšené nejsou, přesto bychom chtěli třem populárním autorům popřát vše nejlepší! Tentokrát gratulujeme dvěma důstojným kmetům a jedné elegantní dámě.

Se svými rodiči a třemi sourozenci žila na starém opatství v Eure-en-Loire. Když jí bylo 14 let, rodiče se rozvedli. Po maturitě na katolické internátní škole vystudovala moderní literatury na Sorbonně. Než se stala spisovatelkou na plný úvazek, vystřídala řadu zaměstnání – od servírky, přes au-pair po učitelku francouzštiny. Nyní vede rubriku časopisu Elle týkající se dětské literatury a je také členkou Mezinárodního festivalu komiksu. 9. prosince se dožívá 48 let francouzská novinářka, překladatelka, scénáristka a spisovatelka Anna Gavalda. Svou literární kariéru začala v 90. letech, když s milostným dopisem vyhrála soutěž organizovanou rozhlasovou stanicí France Inter. Velkým úspěchem byla i první kniha – sbírka povídek Kdyby tak na mě někdo čekal. Prodáno byly téměř 2 miliony svazků. Anna měla ale původně docela problém najít vydavatele, který by povídky skutečně chtěl vydat. Podobných úspěchů jako prvotina dosáhla i další její díla: A taková to byla láska…. nebo příběh Prostě spolu. Oba romány byly rovněž úspěšně zfilmovány. Druhou sbírkou povídek se představila českému publiku loni. Tentokrát s ještě větším mistrovstvím a empatií líčí osudy sedmi lidí, kteří se snaží udržet si tvář ve své zoufalé realitě, a jimž pak stačí drobná příhoda, jedna „chvilka pravdy“, která je zasáhne na citlivém místě, aby odhodili masku a odhalili svou zranitelnost a lidskost. Několik žen a mužů se v těchto zlomových okamžicích svěřuje se svými nejniternějšími pocity, samotou, bolestí ze ztráty či touhou po přátelství, ale autorčin soucit i porozumění dá těmto těžce zkoušeným hrdinům poznat i sílu lásky a naději. Citlivá místa mohu jen doporučit.

https://www.mall.cz/hledej?s=gavalda

 

Sám sebe považoval za kronikáře Gulagu… 11. prosince vzpomeneme 100. výročí narození nositele řady ocenění (Nobelova cena za literaturu, Templetonova cena, State Prize od the Russian Federation for Humanitarian Work) Alexandra Solženicyna. Po střední škole začal studovat na dvou fakultách rostovské univerzity, po začátku druhé světové války se však dobrovolně přihlásil do armády a odešel na frontu. Dvakrát byl vyznamenán za statečnost. Za kritiku J.V.Stalina v dopise svému příteli byl zatčen a odeslán do trestného tábora. V různých lágrech pak strávil celkem osm let. Po propuštění byl nucen žít 3 roky ve vyhnanství v Kazachstánu. V roce 1957 se dočkal rehabilitace, vrátil se do Ruska a pracoval jako učitel. Slavný román o trestaneckých lágrech Souostroví Gulag vyšel poprvé v ruštině v emigrantském vydavatelství v Paříži v prosinci 1973. V díle Solženicyn odhaluje nelidskost sovětského systému, kterou okusil na vlastní kůži. Odhalil do té doby prakticky neznámé hrůzy koncentračních a pracovních táborů v komunistickém Sovětském svazu a definitivně tak i pro některé západní intelektuály demaskoval pravou podstatu moskevského režimu. Spisovatel byl v roce 1974 zbaven občanství a násilně vypovězen ze země. Pobýval v západním Německu a USA. Do Ruska se vrátil v roce 1994. Roku 1997 byl zvolen řádným členem Ruské akademie věd. Zemřel 3. srpna 2008 v Moskvě na srdeční infarkt.

https://www.mall.cz/hledej?s=sol%C5%BEenicyn

 

Miloslav Stingl (nar. 19.12.1930) je významný český cestovatel, etnograf a spisovatel. Mnohokrát se osobně setkal s řadou domorodých kultur (zejména tichomořskými a indiánskými etniky) a tyto zážitky zpracoval ve svých knihách. Na cestách strávil téměř 20 let, navštívil kolem sto padesáti zemí a američtí Indiáni kmene Kikapú ho zvolili svým čestným náčelníkem. Narodil se v rodině důlního technika v Bílině. Rodina se často stěhovala, proto svá studia na reálném gymnáziu dokončil v Karlových Varech. Poté na pražské právnické fakultě vystudoval mezinárodní právo. Pracoval jako osvětový inspektor na KNV a v Krajském kulturním středisku. Při zaměstnání vystudoval etnografii a folkloristiku na Filozofické fakultě Karlovy univerzity. V roce 1967 dosáhl doktorátu filozofie. Literatuře se věnuje od mládí, pravidelně pak od roku 1972. Ve své spisovatelské činnosti využívá i poznatků získaných při svých zahraničních cestách a při své vědecké činnosti. Napsal 41 knih, které vyšly ve 239 vydáních v úhrnném nákladu cca 17 miliónu výtisků. Je tak dlouhodobě jedním z vůbec nejpřekládanějších a v cizině vydávaných českých spisovatelů. V zahraničí pak tvořil i knihy propagující naši vlast. Při cestách pořizoval rozsáhlé obrazové a filmové záznamy, celkem takto bylo pořízeno 510 hodin obrazového materiálu. Z jeho části například připravila německá veřejnoprávní televize 33-dílný TV seriál (převzala i ČT). Stingl dokáže komunikovat (nebo se částečně domluví) 17 jazyky.

https://www.mall.cz/hledej?s=stingl