Aktuality

Gratulujeme k narozeninám - začátek ledna 2019

Iva Pikolonová (07.01.2019)
J. D. Salinger J. D. Salinger

Vstup do nového roku je vždy takový slavnostnější, o to více, pokud navíc slavíte životní jubileum. Připomeňte si dílo čtyř oblíbených oslavenců z řad spisovatelů!

Na Nový rok jsme si připomněli sté výročí narození amerického spisovatele J. D. Salingera. Vyrůstal na Manhattanu a už na střední škole začal psát krátké povídky. Před službou ve druhé světové válce několik povídek také vydal, proslavil se ale až románem Kdo chytá v žitě (1951). Jeho popis dospívání a ztráty nevinnosti hlavní postavy měl velký vliv především na dospívající čtenáře. Děj románu je přímočarý, pojednává o sedmnáctiletém Holdenovi a jeho zkušenostech z New York City, jeho vyloučení z elitní školy. Místo návratu domů se hoch ubytuje v hotelu a vrhne se do newyorského nočního života, seznamuje se s barmany, taxikáři a prostitutkami. Citlivý mladík postupně poznává pokrytectví, bezohlednost a chamtivost dospělých, během bloudění městem se dostává na pokraj duševního a fyzického zhroucení. Plánuje, že odjede na venkov a najde si práci na ranči svého kamaráda v Coloradu. Nakonec končí v léčebně, kde vypráví svůj příběh. Kniha je význačná svým ironickým hlasem vypravěče v první osobě.  Holden je rebel, je zmatený, zhnusený chováním lidí, vyděšený, podrážděný. Ale přes to všechno je to citlivý člověk „se smyslem pro ironii a s poetickýcm pohledem na svět“ (jak je uvedeno na záložce knihy). Genialita prózy spočívá podle mého v tom, jak Salinger dokázal zachytit tu ohromnou nesmyslnost bytí... Úspěch románu vedl k veřejnému zájmu o autorův život, což on velice nelibě nesl. Stal se samotářem a nepublikoval už tak často. Od roku 1965 nevydal žádné nové dílo a od roku 1980 neposkytl žádný rozhovor. Zemřel 27. ledna 2010 ve věku 91 let v New Hampshire.

https://www.mall.cz/hledej?s=salinger

 

Americký spisovatel Harlan Coben právem patří mezi nejúspěšnější autory všech dob. Jeho knih se prodalo už přes 70 milionů výtisků a toto číslo každým rokem stoupá. V mládí Harlan absolvoval politologická studia a poté několik let pracoval v cestovním průmyslu. Je uznávaným a oblíbeným autorem kriminálně laděných románů, které vycházejí ve 43 jazycích. Byl za ně několikrát nominován na americké, britské, francouzské i německé žánrové ceny. V roce 1996 zvítězil v Anthony Award s prózou Podrazák, v roce 2003 se stal laureátem Grand prix des lectrices de Elle za román Nikomu ani slovo. Čtenáři si na jeho příbězích cení hlavně typické ironie, originální zápletky a stupňovaného napětí. Harlan Coben se narodil 4. ledna 1962 v Newarku a nyní žije s manželkou a čtyřmi dětmi ve státě New Jersey. V létě u nás v Knižním klubu vyšel příběh Nenech to být. Detektiv Napoleon Nap Dumas v něm už patnáct let pátrá po vrahovi svého bratra – dvojčete a trápí se zmizením lásky Maury. Nyní zřejmě konečně narazí na správné stopy…

https://www.mall.cz/hledej?s=coben

 

Na knižním trhu se objevila v roce 2001 s románem Blindsighter (v roce 2005 u nás vydalo nakladatelství Domino pod názvem Zběsilost). Ten ji okamžitě katapultoval mezi přední hvězdy současného thrilleru. Prvotina rovněž získala nominaci na Dagger Award, autorku zviditelnila i v zahraničí a byla přeložena do více než 30 jazyků. Od té doby vydala téměř 20 románů a obvykle je zasazuje do prostředí, které zná nejlépe – na americký jih, do Georgie. Jak sama Karin Slaughter (nar. 6. ledna 1971) přiznává, v mládí četla vše, co jí v knihovně půjčili domů a pokoušela se psát už jako malá holka. Od svých třiceti se pravidelně objevuje na prvních příčkách bestsellerů po celém světě. Její detektivky ale rozhodně nejsou pro slabší povahy. Jsou temné, plné násilí, napětí, forenzních detailů, psychologie a skvěle vybudované atmosféry.

https://www.mall.cz/hledej?s=slaughter

 

Sedmdesátiny oslaví 12. ledna jeden z nejvýznačnějších japonských autorů současnosti, Haruki Murakami. Většinu mládí strávil v Kóbe, rodiče byli učitelé japonštiny. Od dětství byl Murakami ovlivněn západní kulturou – hlavně hudbou a literaturou. Vyrostl na četbě děl amerických spisovatelů jakými byli např. Kurt Vonnegut nebo Richard Brautigan a často je oddělován od ostatních japonských spisovatelů právě kvůli ovlivnění Západem. Silně na něj zapůsobil styl Honoré de Balzaca i G. G. Márqueze. Během studií se seznámil se svou budoucí ženou Yoko, se kterou se v roce 1971 oženil. Absolvoval tokijskou univerzitu Waseda. Ovšem místo toho, aby se zajímal o stálé zaměstnání u některé velké společnosti, otevřel si s manželkou na předměstí Tokia jazzový bar. Mnoho Murakamiho románů má hudební námět a názvy odkazující na klasickou hudbu. Některé knihy převzaly svůj název naopak z populárních písniček: Tancuj, tancuj, tancuj (Dance, Dance, Dance od The Beach Boys), Norské dřevo (Norwegian Wood od The Beatles) atd. Uspěl už s první prózou – získala japonskou literární cenu pro začínající autory. Bestseller Norské dřevo vydal v roce 1987. Ten překonal všechny dosavadní rekordy, protože jen v Japonsku se knihy prodalo více než čtyři miliony výtisků.  Murakamiho práce byly přeloženy do více než 50 jazyků. Získal mnoho mezinárodních literárních ocenění, z poslední doby vzpomeňme např. Jerusalem Price nebo  Hans Christian Andersen Literature Award. V roce 2006 byla spisovateli v Praze udělena Cena Franze Kafky. Haruki je také náruživým běžcem maratonu, i když s běháním začal až ve 33 letech. V červnu 1996 dokončil svůj první a jediný ultramaraton – závod na 100 km kolem jezera Saroma na ostrově Hokkaidó. Do japonštiny překládal díla světových autorů – např. F. S. Fitzgeralda, Johna Irvinga či Trumana Capoteho.

https://www.mall.cz/hledej?s=murakami