Aktuality

Gratulujeme k narozeninám - začátek listopadu 2018

Iva Pikolonová (02.11.2018)
Lisa Kleypas Lisa Kleypas

V nezvykle přívětivém začátku listopadu přejeme vše nejlepší známému australskému detektivkáři, americké autorce historických romancí a vzpomínáme na duchovního otce legendy českých detektivek, kapitána Exnera.

2. listopadu 1930 se v Náchodě narodil český spisovatel Václav Erben, známý především svými detektivními případy s kapitánem Exnerem. Vystudoval DAMU – obor divadelní a dramaturgie a rozhlasová režie. Pracoval jako režisér elév v ostravském rozhlase, jako novinář a nakladatelský redaktor, v letech 1977-90 ve filmovém studiu Barrandov. Psát začal na začátku 60. let. Miloval historii, ale psal i prózy ze současnosti a detektivky, které ho proslavily nejvíce. Mimo krimi je ceněná např. trilogie Paměti českého krále Jiříka z Poděbrad. Pro tyto tři romány volil Erben formu fiktivních pamětí a stylizoval se do role jejich objevitele. Jiří zde vystupuje jako typický politik renesance, schopný poradit si ve složitých poměrech, které tehdy panovaly v Čechách. Detektivní případy s kapitánem Exnerem začal znovu vydávat Knižní klub, některé příběhy byly několikrát zfilmovány. Erben zemřel 19. dubna 2003 v Dobříši, pochován je na hřbitově v rodném Náchodě.

 

Americká autorka milostných románů z historie i současnosti Lisa Kleypas oslaví 54. narozeniny 5. listopadu. I když vystudovala politologii na Wellesley College, po ukončení studia se začala věnovat výhradně psaní. Svou první novelu vydala v jedenadvaceti letech, rodiče ji v jejích literárních začátcích podpořili. Její knihy se pravidelně stávají bestsellery, byly přeloženy do 14 jazyků a Lisa má na kontě miliony prodaných výtisků na celém světě. Kleypas čerpá inspiraci z mnoha zdrojů: klasické literatury, historických knih i z osobních zkušeností. Říká, že píše romány, které sama ráda čte, tj. kombinaci romantického příběhu a smyslné erotiky, to vše zasazeno do zajímavého prostředí. V roce 2004 získala prozaička Rita Awards Best Novel, v roce 2008 byl její příběh Sugar Daddy nominován na Romantic Novel of the Year. V současnosti žije Lisa Kleypas v Texasu se svým manželem a jejich dvěma dětmi.

 

V Novém Jižním Walesu v Austrálii se 9. listopadu 1950 narodil Michael Robotham. Jeho psychologické thrillery byly publikovány ve více než 50 zemích světa. Po začátcích u novin v Austrálii odešel do Londýna, kde pracoval jako začínající novinář pro The Mail on Sunday i The Daily Telegraph. Byl mezi prvními, který mohl v roce 1991 nahlédnout do archívů Moskevského státního archívu. Viděl a studoval dopisy cara Mikuláše a jeho ženy, spisy Stalina a Hitlera, které byly odložené přibližně 50 let, odkrýval tajemství Rasputina i jaderné katastrofy v Černobylu. Jako nájemný autor začal původně psát životopisy populárních osobností světové politiky, sportu, vojenství a kultury. Dvanáct těchto jeho knih, pod které se nemohl podepsat, se stalo bestsellerem, prodalo se jich na dva miliony výtisků. Pak ale přišel jeho politický thriller Suspect (česky V podezření). O prvních 100 stran tohoto nedopsaného psychologického thrilleru se strhla nakladatelská bitva na londýnském knižním veletrhu.

Kniha byla přeložena do 22 jazyků a ve světě se jí prodalo víc než milion kusů. Dnes už má série Robothamových krimi thrillerů s psychologem Joem O´Louglinem deset pokračování a jedenáctý díl Close your eyes (Zavři oči) vyjde ještě letos. Michael se po letech vrátil do Austrálie, žije v Sydney s manželkou a třemi dcerami.