Aktuality

Gratulujeme k narozeninám - začátek října 2018

Iva Pikolonová (03.10.2018)
Charlotte Linková Charlotte Linková

Dnes gratulujeme k životnímu jubileu třem autorům, českému skladateli, básníkovi a humoristovi, německé detektivkářce a americké mystičce. Vše nejlepší!

Jiří Suchý je populární český skladatel a dramatik. Jeho činnost je zaměřena i na poezii a prózu, která zahrnuje především písňové texty. Narodil se 1. října 1931 v Plzni, žil v Klatovech a poté se rodina přestěhovala do Prahy. Jeho bratrem je český novinář, moderátor a spisovatel Ondřej Suchý. Jiří Suchý vystudoval střední školu a poté pracoval jako reklamní grafik. Zároveň se věnoval divadlu a hudbě. Psal písňové texty a hrál na kontrabas. Nejprve působil v Redutě, poté spoluzaložil Divadlo Na Zábradlí. Spolupracoval s Miroslavem Horníčkem nebo s Ivanem Vyskočilem. Spolu s Jiřím Šlitrem v roce 1959 založil divadlo Semafor, kde působí dodnes. Po Šlitrově smrti se jeho hlavním divadelním partnerem stala Jitka Molavcová. Tvorba Suchého byla v době normalizace omezena cenzurou a později i stále menším prostorem na jevišti. Po přeřazení Semaforu pod Hudební divadlo v Karlíně dostával Suchý více prostoru, ale byl nucen hrát i ve hrách, které nenapsal. Podle kritiků se mu však v takových rolích příliš nedařilo. Dne 1. října 2005 se mu podařilo otevřít úplně nové divadlo Semafor v pražských Dejvicích. Pro toto divadlo dokonce namaloval oponu a skvostná éra úspěšných divadelních kusů mohla pokračovat.

V próze byl Suchý od počátku ovlivněn americkou groteskou (Charlie Chaplin, Buster Keaton), hudebníky a herci. Z české tvorby na něj mělo vliv Osvobozené divadlo. Dvojici V + W viděl poprvé v roce 1948 ve hře Divotvorný hrnec, což ho ovlivnilo natolik, že později dokonce nazpíval některé jejich písně. Většina Suchého knih obsahuje přepisy písňových textů a divadelních her, menší část tvoří povídky a vzpomínkové knihy. Jiří Suchý je také držitelem mnoha ocenění. 28. října 2013 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal Řádem T.G.Masaryka.

https://www.bux.cz/autor/103167-suchy-jiri?name=suchy-jiri

 

55 let se 5. října dožívá jedna z nejúspěšnějších německých autorek současnosti Charlotte Linková. Narodila se roku 1963 ve Frankfurtu nad Mohanem a nyní žije se svou rodinou v nedalekém Wiesbadenu. Je dcerou právníka a německé spisovatelky a novinářky Almuth Link. Po maturitě se rozhodla ke studiu práv, avšak studium nedokončila, neboť se rozhodla uzavřít smlouvu s nakladatelstvím Bertelsmann-Verlag na tři svoje knihy. Její o rok starší sestra Franziska po šesti letech podlehla v únoru 2012 rakovině. Svojí sestře posléze Charlotte zasvětila knihu Sechs Jahre: Der Abschied von meiner Schwester. Linkovou proslavily především psychologické romány, často s detektivní zápletkou. Např. její Šmírák se ihned po vydání stal senzací. Autorka je milovnicí psů. Aktivně se angažuje v organizaci PETA například na podporu toulavých psů v Turecku a Španělsku.

https://www.bux.cz/autor/19965-linkova-charlotte?name=linkova-charlotte

 

Louise L. Hay (8. října 1926 – 30. srpna 2017) byla americká spisovatelka publikací o osobním růstu. Pořádala a vedla semináře jako motivační kouč, přednášela o metafyzice.

I když opustila tento svět poklidně ve spánku ve věku krásných 90 let, její život vždy nebyl ani zdaleka tak pokojný a harmonický. Už jako malou ji zneužíval její nevlastní otec a v pěti letech musela čelit i znásilnění od svého souseda. V šestnácti odešla ze střední školy (byla těhotná a okolnostmi donucena dát své novorozené dítě k adopci). Poté se přestěhovala do New Yorku, kde se začala věnovat modelingu, a potkala zde také svého budoucího manžela, se kterým strávila celých 14 let. Bylo to asi v době rozvodu, kdy se začal rozvíjet její pozitivní obraz a sebevědomý systém víry v sebe samu. 

Ovšem udeřila další rána osudu. Byla jí diagnostikována rakovina děložního čípku a lékaři jí dávali jen pár měsíců života. Ona však začala bojovat a proti doporučení všech doktorů se rozhodla pro sebeléčbu. Nikdo nevěřil, ale její pozitivní přístup afirmací, vizualizací a psychoterapie a diet zabral a Louise se do půl roku zbavila nádoru nadobro. Napsala světový bestseller Miluj svůj život, kterého se po světě prodalo více než 50 milionů kopií, a započala tak miliardové impérium v čele s jejím nakladatelstvím Hay House.

„Všechny nemoci vznikají z neochoty odpouštět. Když onemocníme, musíme pátrat ve svém srdci, abychom zjistili, komu je třeba odpustit.“ 

https://www.bux.cz/autor/30080-hay-louise-l?name=hay-louise-l