Aktuality

Gratulujeme k narozeninám - začátek února 2019

Iva Pikolonová (06.02.2019)
Miroslav Zikmund Miroslav Zikmund

Tentokrát blahopřejeme hned několika ikonám světové i české literatury - a k neuvěřitelným 100 letům gratulujeme slavnému českému cestovateli (a autorovi mnoha cestopisů). Tušíte už, o koho jde?

„Tajemný ostrov. Opuštěný sirotčinec. Sbírka velice podivných fotografií…“ Tak začínala první česká anotace fantasy příběhu, který v roce 2012 vydalo nakladatelství Jota. Kniha Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti vtrhla na světový i náš knižní trh jako zjevení. Zaujala dospělé, teenagery i všechny ostatní, kteří si libují v malinko příšerných dobrodružstvích. Autor v ní velice zdařile dávkuje překvapivá odhalení. Není divu, že se debutu dostalo i pokračování (2. část byla nazvána Sirotčinec slečny Peregrinové: Podivné město, 3. díl Sirotčinec slečny Peregrinové: Knihovna duší). Následovala i „vysvětlovací kniha“ Povídky podivných. V ní se spisovatel snaží vyložit, kde se podivné děti vlastně vzaly. Zajímavou perličkou je i fakt, že příběh vzbudil v Americe už před vydáním takový zájem, že její filmová práva byla prodána už před knižní premiérou. Nevídané!

Čtyřiceti let se 3. února dožívá americký prozaik Ransom Riggs. Studoval anglickou literaturu na Kenyon College a film na Univerzitě Jižní Kalifornie. V roce 2013 se oženil se spisovatelkou Tahereh Mafisou, nyní žije v Santa Monice v Kalifornii Riggs shromáždil sbírku kuriózních starých fotografií, kterou přinesl do vydavatelství s nápadem využít je v obrázkové knize. Na návrh šéfredaktora je pak použil jako východisko pro sepsání příběhu. Výsledkem byla již zmíněná kniha Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, která se ihned umístila na seznamu bestsellerů The New York Times. Společně se svojí ženou si založili společný Youtube kanál, kam natáčejí vtipná videa ze svého rodinného, spisovatelského i cestovatelského života.

https://www.mall.cz/hledej?s=riggs

 

Nazývali ho vypravěčem. „Vždy dokázal člověka přesvědčit, aby mu naslouchal.“ Takovou poklonu vysekl našemu oslavenci legendární Miroslav Horníček. Český spisovatel František Nepil se narodil 10. února 1929 v Hýskově u Berouna v rodině zedníka. Maturoval už ale v Praze na Obchodní akademii, kam se rodina poté přestěhovala. Po škole se stal propagačním referentem. V roce 1969 nastoupil do Československého rozhlasu do redakce vysílání pro děti a mládež. Dlouhá léta působil jako autor a osobitý vypravěč mini fejetonů. Od roku 1972 se stal spisovatelem na volné noze. Nepil přispíval do mnoha časopisů (především pro děti a mládež) drobnými prózami, fejetony, sloupky a také pohádkami. Je také autorem řady scénářů a televizních pohádek. K nejznámějším a nejoblíbenějším relacím patřily jeho rozhlasové fejetony Dobré a ještě lepší jitro. Zemřel předčasně ve věku 66 let v Praze na selhání srdce. Letos si připomínáme 90. výročí narození.

https://www.mall.cz/hledej?s=nepil

 

Povoláním byl nejen romanopisec, ale i scénárista, dramatik, filmový režisér, příležitostný herec, televizní producent. Bestsellery začal psát až po padesátce. Jeho oblíbenými žánry byly především drama a detektivka, ale psal i milostné romány. Sidney Sheldon, vlastním jménem Sidney Schechtel, se narodil 11. února 1917 v Kalifornii. Ve dvaceti se odstěhoval do Hollywoodu, kde odstartovala jeho kariéra scénáristy. Na základě jeho scénářů bylo vytvořeno 23 celovečerních filmů a za scénář k filmu The Bachelor and the Bobbysoxer získal dokonce Oskara. Zabýval se též muzikálovou tvorbou. Jeho muzikály se často hrály na Brodwayi. Románů, kterých se po celém světě prodalo více než 500 miliónů výtisků, vydal osmnáct. Často psal o lidech v nebezpečných situacích. Jeho hlavními hrdinkami jsou mnohdy odvážné a schopné ženy. Sheldon pracoval tak, že denně nadiktoval sekretářce asi 50 stran, které pak druhý den upravoval. Materiál o 1200 až 1500 stránkách pak desetkrát až patnáctkrát přepisoval, což mu trvalo zhruba rok. Sidney Sheldon byl třikrát ženatý. Zemřel v 89 letech na zápal plic.

https://www.mall.cz/hledej?s=sheldon

 

Neuvěřitelné 100. narozeniny oslaví 14. února český spisovatel, publicista, fotograf a cestovatel Miroslav Zikmund. Společně s Jiřím Hanzelkou (1920–2003) vytvořili nezapomenutelnou cestovatelskou dvojici H+Z. V letech 1947–1950 podnikli cestu přes Afriku a Latinskou Ameriku, kterou absolvovali vozem Tatra 87. Byli první, kteří projeli napříč Afrikou z Maroka přes východ Afriky až do Jižní Afriky. Oba byli výborně vybaveni jazykově: Hanzelka studoval němčinu a francouzštinu, Zikmund němčinu, angličtinu, francouzštinu a latinu. Na vysoké škole si oba přibrali ruštinu, kromě toho Hanzelka studoval svahilštinu, Zikmund klasickou arabštinu a syrský dialekt, poté si ještě zapsal italštinu a španělštinu a následovala i holandština. Na cestách se setkali s mnoha tehdejšími hlavami států a významnými osobnostmi. Jen během první cesty odvysílali 702 reportáží pro rádio a napsali 293 reportáží. Ty se pak staly nejposlouchanějším pořadem Československého rozhlasu. Vyšlo jim 22 publikací ve 176 vydáních (celkem přes 6,8 mil. svazků). Mezi nejznámější knihy patří Afrika snů a skutečností, S československou vlajkou na Kilimandžáro, Přemožení pouště, Za lovci lebek, Mezi dvěma oceány a jiné. Natočili na 151 filmů, z toho čtyři celovečerní. Publikovali i v časopise Lidé a Země. Druhou cestu podnikli inženýři Zikmund a Hanzelka s doprovodem v letech 1959–1964. Směřovali přes Evropu a Blízký východ do Indie, Nepálu, na Cejlon, do Indonésie a do Japonska. Na zpáteční cestě navštívili Sovětský svaz. Místo cestopisů ale z nasbíraných materiálů vznikly jen Zvláštní zprávy č. 1–4 (tehdejší komunistický režim nepovolil jejich vydání). Po Pražském jaru 1968 bylo dvojici znemožněno dále publikovat a účastnit se veřejného života. Zikmund se zabýval genealogií a stejně jako Hanzelka neměl žádné oficiální zaměstnání. Po roce 1989 se oběma cestovatelům opět otevřel svět, na cesty se ale vydal už jen Miroslav Zikmund. Kromě mnohých evropských zemí navštívil dvakrát Austrálii. Žije ve Zlíně a  mimo jiné aktivity se věnuje třídění materiálu z cest v tamním muzeu.

https://www.mall.cz/hledej?s=zikmund