Čtenářské recenze

Harri Nykänen – Cesta černých ovcí

Redakce (17.11.2011)

V záplavě severských thrillerů, kterou u nás rozpoutalo vydání veleúspěšné trilogie Milénium švédského spisovatele Stiega Larssona se objevil příběh, který bych spíše než thriller označila jako literární road movie. Navíc se sympatickým záporným hrdinou… tedy vlastně se dvěmi sympatickými zápornými hrdiny…

Starý a smrtelně nemocný zločinec Nygren se vydává na svou poslední cestu. Kvůli ubývajícím silám potřebuje společníka, který mu bude dělat řidiče, posluchače, ochránce a pomocníka. Osloví o pomoc Raida.

Nygren ví, že jeho dny jsou sečteny a tak se rozhodne vyrovnat si účty: na jedné straně rozdává peníze za své hříchy, jinde zabíjí ty, kteří si to zaslouží. Všechny jeho nynější skutky navazují na jeho minulost. Přesto je nám, čtenářům, ve výsledku sympatický, stejně jako jeho mlčenlivý společník Raid. Při jejich jízdě napříč Finskem je jim v patách komisař helsinské policie Jansson se svou skupinou.

Zakončení knihy je asi jediná část, kterou bych volila trochu jinak. Patrně pomalejší, pozvolnější, ne tak všechno najednou. Ale jinak se mi zdálo, že celkově vyprávění krásně a čtivě plyne. Atmosféra knihy pro mě byla opravdu silná a působivá. Velice ráda bych se s tichým, záhadným Raidem setkala znovu.

Finský spisovatel, původně novinář, Harri Nykänen (*1953) je autorem zhruba 30 knih. Mezi čtenáři nejoblíbenější patří právě ty, v nichž vystupuje drsný „antihrdina“ Raid. Ve Finsku se Raid stal kultovním hrdinou také díky dvanáctidílné televizní sérii.

Doufám, že se dočkáme dalších českých překladů Nykänenových knih. Mimochodem, o překlad z finštiny se postaral jeden z našich nejlepších finsko-českých překladatelů Jan Petr Velkoborský, který překládá díla např. Mika Waltariho, Arto Paasilinny a dalších.

Autorkou recenze je Lenka Mynaříková