Hlávka Jan - Agent JFK 009 - Zatmění

Redakce (14.11.2011)

Agent John Francis Kovář se do podvědomí čtenářů zapsal jako veskrze kladný, rozumně jednající a docela sympatický chlapík. Tahle kniha ho ale vidí docela jinak: neví kdo je, kde je ani proč tu je. Sedí nadopovaný sedativy v Plzeňském blázinci a nevědomky se řítí do pořádného průšvihu. Jeho protivníky jsou totiž tentokrát krvelační upíři.

Náš milý agent se ocitne doslova mezi dvěma mlýnskými koly. Tím prvním jsou moderně smýšlející upíři popíjející jakousi náhražku lidské krve, tím druhým jsou jejich tradičně smýšlející (a živící se) kolegové. Ale proč ho proboha všichni chtějí dostat? A byla ta rána do hlavy, po které ztratil paměť, opravdu jen náhoda?

Kniha Agent JFK 009 – Zatmění boří většinu doposud zažitých zvyků a stereotypů. V úvodu se obvykle dozvídáte, do jakého světa se agent dostal a proč. Podobný úvod tomuto dílu ovšem zcela pochopitelně chybí. Navíc John Francis Kovář tu tentokrát rozhodně nebude hrát první housle, ba dokonce ani druhé, i když nad třetími by se už určitě dalo uvažovat. Snaží se totiž uspořádat svůj vlastní život, takže mu na další problémy nezbývá příliš čas. Musejí o za něj obstarat jiní, což je docela příjemná změna.

Příběh se rozvíjí pomalu a plynule, ale nikdy ne rozvláčně. Velkou výhodu vidím v tom, že čtenář se většinu věcí dozvídá zároveň s agentem, takže nemá žádný informační náskok. Díky naprostému minimu faktů navazujících na předchozí díly je proto Zatmění vhodné i pro ty, kteří zatím nepřišli s agentem JFK do styku.

Čtení je to opět oddechové, ale zábavné. Nechybí napětí, nečekané zvraty, akční scény či promyšlené dialogy. Velkou pochvalu uděluji autorovi i za opravdu nečekané vyvrcholení, které by mě ani při nejlepší vůli nenapadlo. Vzbudila jsem ve vás zvědavost? No výborně, protože Agent JFK 009 – Zatmění je určitě knížka, kterou bych doporučila své nejlepší kamarádce. Skvěle bude vyhovovat milovníkům upírů, scifistům i akčně založeným čtenářům, kteří se rádi nechávají překvapit.

Autorkou recenze je Jana Šrámčíková