Recenze

Inspektor Banks se představuje!

Redakce (04.02.2015)
Inspektor Banks se představuje! Inspektor Banks se představuje!

Hrabství Yorkshire v srdci staré dobré Anglie. Člověk by si řekl, že mezi těmi smaragdově zelenými loukami a dubovými lesy se nemůže stát nic zlého. Jenže přesto právě tady, v kraji Robina Hooda, kdosi nanejvýš neobyčejným způsobem zavraždí policistu.

Na osamoceném zámečku, který slouží jako rehabilitační středisko, se jednoho mlžného dubnového rána najde tělo detektiva Billa Quinna. Život mu z těla vystřelil šíp ze samostřílu.

„Při téhle práci si všichni naděláme nepřátele, ale nestává se často, aby některý svou hrozbu uskutečnil,“ říká inspektor Alan Banks, který případ zavražděného kolegy dostane na starost. Co když ale motivem nebyla pomsta?

Když mezi osobními věcmi zavražděného najde fotografie, na nichž Bill Quinn dovádí s mladou kráskou, Banks tuší, že by mohlo jít o případ vydírání nebo nevěry. Jenže s těmi fotografiemi je něco v nepořádku…

„Na tom snímku je rozhodně cosi zvláštního. Jeho držení těla. Je jakoby strnulý.“

Mohly snad ve smrti detektiva Quinna hrát roli drogy?

Na pomoc inspektoru Banksovi přijíždí Joanna Passerová z policejní inspekce, která má za úkol zjistit, zda se zavražděný policista nedopustil profesionálního pochybení. Jenže oba vyšetřovatelé si od samého začátku nesednou.

On je ostřílený detektiv, který kolegyně ženského pohlaví nerespektuje tolik, jak by se slušelo, a vůbec se mu nelíbí, že Joanna zpochybňuje čest mrtvého kolegy. Ona je mladá, za všech okolností elegantně oblečená policistka, jež věří, že ženy zvládnou vše, co muži.

clKdyž ale inspektora Bankse i inspektorku Passerovou stopy zavedou k vyšetřování únosu mladé dívky, po níž Bill Quinn před lety neúspěšně pátral, musí překonat vzájemnou nevraživost a spojit síly.

„Mohli bychom toho teď už laskavě nechat? Zakopat válečnou sekyru. Tenhle den nestál za nic. Nemohl byste mi ho trochu vylepšit a přestat se mnou zacházet jako s nepřítelem? Oba chceme zjistit, co se skrývá za vraždou inspektora Quinna. Jestli byl prohnilý, chcete to vědět stejně jako já. Tak proč nespolupracovat?“

Inspektor Alan Banks je anglofonním čtenářům velmi dobře znám. Jeho příběhy vycházejí už od roku 1987 a kritici je chválí za vykreslení prostředí i napínavé zvraty. V Británii vyšla už jednadvacátá kniha z této detektivní série. Několik případů inspektora Bankse bylo adaptováno také pro televizní obrazovky. Pohled do tmy je první kniha, v níž se čeští čtenáři mohou s inspektorem Banksem setkat.

Joanna upila brandy a s lokty na stole se předklonila. „Nechte toho divadýlka, šéfinspektore Banksi. Nedělejte neviňátko. Protočíte mě na objezdu, způsobíte, že si zlomím podpatek, a pak mě dotáhnete na pitvu v očekávání, že pobliju podlahu.“ 

* * * * *