Akce

Jak se povídá s hvězdami a bylinkami

Redakce (21.11.2014)

Věříte léčivé síle bylinek? Dáte si před spaním na uklidnění heřmánkový čaj, zkusili jste někdy v boji s žaludečnými potížemi čaj ze zeměžluči? O tom, jak nám může v běžném životě pomoci sama příroda, snad nikdo nepochybuje. Ale teď – co třeba astrologie? Tady už možná budou někteří skeptičtí.

Věda se astrologií taky dosud odmítá vážně zabývat, ačkoli výsledky mluví za vše a pořád víc a víc lidí chápe svou existenci jako součást mnohem většího celku, jemuž stačí dobře naslouchat – a najednou je mnohem snazší udržet si jak fyzické zdraví, tak harmonii v duši.

O síle léčitelských schopností renomovaného astrologa Václava Havelky se už přesvědčily davy běžných klientů, ale i spousta umělců, politiků, bankéřů a dokonce doktorů. Tam, kde medicína selhává, najednou zafunguje síla přírody a skepse je tatam.

Pan Havelka měl od útlého dětství hluboce rád hudbu – chtěl se stát profesionálním houslistou. Režim mu to neumožnil, tak se obrátil ke své druhé lásce, k přírodě, a začal se systematicky věnovat výkladu osobních horoskopů i zkoumání účinků bylinek.

„Babička byla z Jižní Moravy,“ řekl zástupu svých příznivců na křtu své knihy Povídání s hvězdami a bylinkami v pražském knihkupectví Academia, „byla bylinkářka, léčila lidi i zvířata. Nebylo peněz na to, aby někdo utíkal pro veterináře, jednoduše přiběhla babička a namíchala bylinky.“ Sbírat je chodil s ní, takže se už jako malý kluk naučil spoustu užitečných věcí.

Do pádu komunismu se svými znalostmi nemohl moc chlubit, ovšem posléze si hned na několika místech založil astrologické poradny a začal se lidem a svému umění věnovat naplno. A to se vší skromností.

„Pořád se někde píše, že jsem jedním z deseti nejlepších astrologů na světě a podobně, ale o tom to není. Nejsem nejlepší, jsem normální, a prostě chci pomáhat lidem. Vytvořil jsem si takovou malou továrnu na nejrůznější přírodní věci, díky nimž si lidé můžou udržet nebo navrátit duševní i fyzické síly.“

Pokud vám to pořád ještě nezní moc přesvědčivě, možná bychom mohli dodat, že návštěva u pana Havelky nic nestojí. Pokud si chcete koupit nějaké přípravky, čaje nebo masti, je to na vás. Za rady nic nechce, ani za to, že se vám takříkajíc podívá na zoubek. Jak rád připomíná – nedělá zázraky, pouze se spoustu věcí naučil a třeba má i nějaký vrozený dar vcítit se a pomoci. Z doteku rukou a data narození určí předpoklady k nemocím a také to, jakými bylinkami proti nim lze nejúčinněji bojovat.

Na křtu taky jedné dobrovolnici z publika stiskl ruku a vychrlil seznam obtíží. Paní sotva stíhala přikyvovat a z výrazu v její tváři bylo jasné, že takové snadné odhalení rozhodně nečekala. Roky praxe jsou na panu Havelkovi znát.

Myšlenku celé krásné knihy Povídání s hvězdami a bylinkami asi nejlépe shrnula jedna paní, autorova přítelkyně a klientka, když řekla: „Uvědomit si, že nejsme pány přírody, jsme její součástí.“

* * * * *