Čtenářské recenze

Jane Austenová - Pýcha a předsudek

Redakce (19.11.2010)

Neznám nikoho, kdo by nikdy neslyšel název nebo snad jen slovní spojení Pýcha a předsudek. Není výstižnějšího názvu pro obsah knihy, románu Jane Austenové. Pro mne je to jeden z románů, který dokážu plně cítit – tedy jako žena. Vnímat ho a plně chápat. Tam kde hlavní hrdinka tápe a hledá odpovědi, tápu kolikrát i já. Tam kde pláče a naplňuje jí smutek, tam i mne dojímá. Román je napsán s absolutní lehkostí a dovoluji si říct i nadčasovostí. Protože podstata ženy, její city a vnímání světa se prostě se stoletími nemění.

Elisabeth je druhou nejstarší dcerou Bennetových. Za krásnou a oslnivou je však považována její starší sestra Jane, se kterou si Elisabeth velmi dobře rozumí. Obě jsou velmi vzdělané a oblíbené, na rozdíl od rozpustilých mladších dvou sester a jedné – chudáka nejošklivější z nich - velmi nábožensky založené.

Život v domě s nervosní mamá a tatínkem, který před dcerami i manželkou utíká ke svým knihám, naruší nový soused. Vedlejší panství kupuje bohatý mladík, který se hned na první pohled zamiluje do nádherné Jane. Náklonnost je oboustranná, ale pan Bingley se nenastěhoval sám, v domě s ním dlí ještě sestry a pan Darcy. Bohatý a na první pohled arogantní, samolibý a vším pohrdající muž. Společnost venkovských lidí ho nudí a je mu očividně zcela protivná.

Přestože sám naprosto nesouhlasí, oči Elisabeth Bennetové mu učarují. Poznává, jak i venkovská dívka se svým kolikrát zpupným chováním, dokáže být jemná, vzdělaná a okouzlující. Elisabeth ale na panu Darcym nevidí nic pěkného, jeho osobou se spíše baví a jeho aroganci a neschopnost zasmát se sám sobě, považuje za vadu charakteru.

Když už přijde chvíle, kdy by ho mohla vidět trochu v lepším světle, udělá pan Darcy něco, co Elisabeth rozohní a začne ho nenávidět.

A i přes to, že se zdá, že tito dva lidé, nikdy nemohou nastoupit  společnou cestu životem, oba na ni v jeden okamžik vstoupí. Své ješitné já budou muset potlačit hodně hluboko, stejně jako předsudky jednoho k druhému. Nebude to cesta lehká a s jasným koncem, když se budou již oba milovat, přijde další překážka, která jak se zdá, bude definitivní tečkou známosti a přátelství.

Román Pýcha a předsudek  považuji za jeden z nejlepších románu z autorčina pera. Domnívám se, že by měl být povinnou výbavou každé knihovny, protože každá žena se v Elisabeth najde.

Romány Jane Austenové se dočkaly mnoha zpracování, ale román je to jediné, co vás pohladí na duši, jen při čtení si můžete svobodně představit dům, jeho okolí, zahradu, kostel.

Knihu doporučuji všem těm kdo ji nečetli, ale i těm kdo jí četli. Protože já se k ní vracím nejčastěji ze všech knih co mám. A že jich je dost. Litovat rozhodně nebudete a možná, možná se v ní najdete.

Autorkou recenze je Eva Benecová