Kathryn Stocketová – Černobílý svět

Redakce (17.11.2011)

Kniha je hned na titulní straně označena za bestseller: 2 milióny prodaných výtisků, 100 týdnů v žebříčku bestsellerů The New York Times. Někoho to může trochu odradit, jiného zase přilákat. Každopádně tato kniha stojí za přečtení, a věřte, že vás přinutí také k nemalému zamyšlení.

Na čtyřechstech stranách poznáváme postupně 3 vypravěčky: stárnoucí černou hospodyni Aibileen, která žije sama a která před lety pochovala vlastního syna. Paní Skeeter, bílou slečinku, kterou vychovala černá hospodyně Constantine. Ta jednoho dne doslova zmizela ze života slečny Skeeter. Proč odešla? Kam? Proč Skeeter už nikdy nenapsala? To jsou věci, kterými si slečna Skeeter láme hlavu v touze, znovu se s Constantine setkat. Jako třetí vypravěčku nám autorka představí Minny, černou hospodyni s pusou prořízlou tak, že kvůli své hubatosti již několikrát přišla o místo. Je matkou několika dětí a manžel ji bije.

Postupně nahlížíme do domácností mladých bílých paniček, které mají černé hospodyně. Vše se odehrává v 60. letech 20. století na americkém Jihu. Otázka rasismu je v knize podávána jako něco zcela běžného, každodenního, co ani jinak být nemůže. Černé služebné vychovávají bílé děti, ty je milují a mnohdy jim říkají „mami“. Učí je na záchod, přitom nesmí používat ten stejný.

Slečna Skeeter se jednoho dne rozhodne, že o tom všem napíše knihu. Chce sepsat příběhy černých hospodyň o tom, jaké to je sloužit v domácnostech bílých rodin. Kupodivu se jí podaří přemluvit k této nanejvýš tajné akci dostatek černých žen.

Jak to dopadne s knihou slečny Skteeter, s hospodyněmi, které jí svěřily své příběhy i s bílými paničkami, o nichž je v knize řeč, to už si přečtěte sami.

Byť se jedná o společenský román, tedy žánr přisuzovaný většinou ženám, přečetl ho jedním dechem také můj manžel, vášnivý milovník military, napínavých thrillerů a fantasy příběhů.

Kniha Kathryn Stocketové s příznačným názvem Černobílý svět vás totiž vtáhne do děje hned, jakmile začnete číst. Autorka sama vyrůstala v bílé rodině s černou hospodyní. V dospělosti ji mrzelo, že se své chůvy nikdy nezeptala, jaké to je být černá v Mississippi a pracovat pro bílou rodinu. Proto také napsala tuto knihu, v níž se to snaží pochopit.

K mému údivu se jedná o autorčinu prvotinu. Myslím, že si tak svou literární laťku nastavila hodně vysoko.

Autorkou recenze je Lenka Mynaříková